@365tipu

TIP#128: Jak vytvářet word cloud, mraky slov

Word Cloud neboli mrak slov je užitečná vizualizace, kterou najdete na řadě blogů i obsahových webů vůbec. Na @365tipů je Word Cloud použitý pro předložení štítků (v levém sloupci). Velikosti písma zde reprezentuje to, že daný štítek má více tipů. Word Cloud ale můžete použít i na kus textu, velmi často se to dělá u politických projevů či programů politických stran. Word Cloud v takovémto případě umožní zjistit velmi rychle, jaká slova jsou v textu nejvíce opakovaná. A dost často vycházejí velmi zajímavé výsledky.

Word Cloud je možné tvořit s pomocí řady online nástrojů, najdete je v přehledu o kus níže. Pokud chcete mít Word Cloud na blogu, coby užitečný nástroj proč čtenáře, tak se podívejte, zda to váš blogovací nástroj umí, případně zda pro to třeba není nějaký ten plug-in či addon. Pokud není, tak nezbývá, než si naprogramovat vlastní. To zde řešit nebudeme, ale složité to není.c

Většina z níže uvedených nástrojů umí přijmout přímo text, nebo adresu, ze které si text stáhne. Pamatujte ale na to, že některé z nich si příliš dobře neporadí s češtinou, nebo neumí poznat spojky, které do výsledku není dobré používat. Některé z generátorů, ty pokročilejší, vám umožní vytvářet mrak slov v podobě určitého útvaru.

Novoroční projev jako Word Cloud
Uhodnete čí novoroční projev je vidět prostřednictvím tohoto word cloudu? Odpověď je případně na konci tipu. A na jméno souboru se nedívejte 🙂 prozradí vám řešení.

Nástroje pro tvorbu word cloud vizualizací

Wordle – www.wordle.net – je asi nejznámější nástroj na vytváření word cloud vizualizací. Tedy „mraku slov“. Abyste ho mohli použít, musí váš prohlížeč podporovat Javu. V roce 2021 zjištěno, že už neexistuje.

Tagxedo – www.tagxedo.com – je možná trošičku pokročilejší nástroj. Nebo je možná taky vhodný tam, kde chcete udělat Word Cloud z účtu na Twitteru, RSS a některých dalších zdrojů. Zde budete bohužel potřebovat Silverlight.

Word Cloud Generator – www.jasondavies.com/wordcloud – je jednoduchý, ale možná o to snáze použitelný. Hlavně nebudete potřebovat ani Javu, ani Silverlight. Jak vypadá jeden z možných výsledků můžete vidět na obrázku – obsahuje word cloud z prvních dvou odstavců tohoto tipu.

word-cloud-2-odstsavce

Tagul – www.tagul.com – toho umí docela dost, ale asi vás trochu odradí tím, že na něco tak prostého musíte přihlašovat. [11.09.21] přesměrovává na níže uvedený WordArt.

WorditOut – worditout.com/word-cloud/make-a-new-one – umí to, co většina ostatních.

Osobně jsem poměrně často používal Wordle, které teď trochu odrazuje nutností používat Javu a jako favorita bych teď asi označil Word Cloud Generator. Nemá žádné zbytečné nároky a výstupy vypadají dobře použitelné.

World Cloud for Kidswww.abcya.com/word_clouds.htm – je koncipované jako pomůcka, hračka pro děti. Třeba se bude hodit.

TagCrowdtagcrowd.com – přímo podporuje češtinu, umožní vynechat slova a nastavit pár dalších parametrů, ale tohle je spíš pomůcka pro vás, než pro tvoření atraktivních výstupů.

WordSift www.wordsift.com/visualize – nejenom vytvoří jednoduchý Word Cloud, ale pokud jste ho nakrmili například anglickým textem, tak vám umožní prohledávat slovník a řadu dalších věci.

WordArtwww.wordart.com – toho umí docela hodně, jen pozor na nemožnost komerčního využití výsledku bez placení.

Trochu jiné pomůcky

VocabGrabber www.visualthesaurus.com/vocabgrabber – není až tak pro vytváření Word Cloudu. Neumí česky, takže si ho vyzkoušejte spíš s anglickými texty.

ImageChef Word Mosaic www.imagechef.com/ic/word_mosaic – je trochu jiný Word Cloud, hlavně zde můžete vložit podstatně kratší text, smyslem této služby je vytvořit obrazec vyplněný slovy. Aby to fungovalo, budete potřebovat Flash. [11.09.21] Už neexistuje.

Yippy Cloud Creatorcloud.yippy.com – použijete tak, že  mu dáte nějaký „dotaz“ a služba sama na něj najde vhodné odpovědi,  které předloží ve formě něčeho tak trochu vypadajícího jako Word Cloud. [23.01.21 08:26] nefunkční

Odpověď na malou hádanku – novoroční projev ve formě word cloudu pochází z roku 2010 a jde o Václava Klause.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky