@365tipu

TIP#447: Kde v Google Docs a Wordu najdu počet znaků dokumentu?

Je velmi časté, že potřebujete zjistit počet znaků dokumentu. Zejména v okamžiku, kdy máte odevzdat článek a zadání říká, že mám mít (například) tři tisíce znaků (což mimochodem znamená tři tisíce znaků včetně mezer). Pokud byste byli v jiných částech světa, tak by zadání nebylo na znaky, ale na počet slov. V Česku ale hrají roli znaky, nebo případně normostrany (což je ve skutečnosti 1800 znaků, neboli strana psaná na stroji mající 30 řádků po 60 úhozech a vedle zkratky NS používá se občas i zkratka AS).

Pokud použijete pro psaní článků Google Docs, tak je dobré se naučit, že stačí stisknout Shift+Alt+C  Shift+Ctrl+C. Případně můžete přes menu, tedy přes Tools -> Word Count. V otevřeném dialogovém okně najdete vše co potřebujete, jak počty znaků, tak případné počty slov.

2016-03-21 15_18_17-Start.png

Screen Shot 2019-09-09 at 11.22.55 AM.png[10.09.19] Google výše uvedenou funkčnost doplnil o možnost nechat si zobrazit počet slov přímo v rozhraní dokumentu v průběhu psaní. Musíte to ale zapnout na výše uvedeném místě. Detaily v Google Docs nově zobrazují počet slov dokumentu přímo v rozhraní. Nejásejte předčasně, stále je to nedotažené.

Jak na to ve Wordu

Ve Wordu je to podobné, ale tam je nejrychlejší se vlevo dole (ve spodní liště) podívat hned vedle čísla stránky, uvidíte tam počet slov (bohužel to nejde přepnout aby to průběžně ukazovalo počet znaků). A když na to kliknete, otevře se podobný dialog, jako ten z Google Docs.

Co dělat, když píšete článek v nějakém WYSIWYG HTML editoru, který tuto funkčnost nemá? Osobně dost často píšu v Microsoft Expression Web 4 a potřebu zjistit počet znaků řeším tak, že vyberu vše (Ctrl + A), zkopíruju do schránky (Ctrl+C) a poté pomocí Ctrl+V vložím do Wordu

Nějaké další užitečné věcí pro Google Docs

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky