TIP#1032: Jak z dokumentu v Google Docs stáhnout (získat) vložený obrázek?

Tomuhle se těžko věří, ale je to tak. Google Docs toho dokáží hodně, ale tak základní a jednoduchou věc jako je možnost stáhnout si vložený obrázek tam prostě nenajdete. Ačkoliv na to všichni už roky upozorňují, stále je to nemožné. Můžete zkusit pár cest, jak to obejít. Celkem jich v tomto tipu najdete osm. A prozradím, že ta nejrychlejší je uvedená jako poslední.

Zveřejnit na web (Publish to web) je první cesta. Přímo v File/Soubor -> Publish to Web/Zveřejnit na Web najdete možnost, jak dokument převést na webovou stránku. Tu potom můžete zobrazit a použit klasickou možnost uložit obrázek/obrázky. Dejte si tady pozor, abyste nenechávali dokumenty zveřejněné, pokud nemají být veřejné (konec se dělá na stejném místě, najdete tam Stop publishing/Ukončit zveřejnění)

2018-03-06 18_07_13-20180306_Konference Security 2018 - Google Docs.png

Mírná varianta je stáhnout si jako webovou stránku – což najdete v File/Soubor -> Download As/Stáhout jako -> Web Page (.html, zipped) – čímž získáte ZIP soubor ve kterém je jak dokument, tak všechny do něj vložené obrázky: Ty jsou dostupné jako jednolité soubory, takže stačí ZIP archiv otevřít a obrázky odtamtud zkopírovat ven (najdete je ve složce images). Výhoda tohoto řešení je, že všechny obrázky z dokumentu budete mít dostupné v jedné složce.

TIP: Nevíte Co všechno najdete v Google Docs? Nahradí Microsoft Office? Třeba vám v rozhodování pomůže právě tento tip

Třetí varianta je si pořídit add-on jménem Image Extractor (od autora Incentro). Jedinou vadu to má, že tohle není ověřený addon, takže prostě musíte věřit tomu, že dělá co dělat má (a nedělá nic navíc). Přidání je přes menu Add-on->Get add-ons. Samotné použití je pak opět v add-ons -> Image Extractor. Bohužel, na pravé tlačítko myši to do menu prostě nic nepřidá.

2018-03-06 18_06_14-20180306_Konference Security 2018 - Google Docs.png

Čtvrtá možnost je v tom, že si stáhnete dokument jako Word DOC/DOCX (File/Soubor -> Download as/Stáhnout jako -> Microsoft Word (.docx)) – hodí se pokud chcete obrázky dostat do jiného dokumentu přímo ve Wordu, pro získání jenom obrázku moc ne.

2018-03-06 18_05_34-20180306_Konference Security 2018 - Google Docs.png

Poslední „snadná“ možnost (občas ji používám) je ta, že prostě sejmete obrázek jako screenshot. Stačí dostatečně zvětšit měřítko prohlížeče aby obrázek byl dost velký (ale stále se vešel na obrazovku) a pak udělat screenshot (printscreen). At už přímo tím jak to umí operační systém nebo nějakým lepším programem (viz Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?).

TIP:  V Jak uložit obrázky z dokumentu ve Wordu, Excelu či PowerPointu? najdete stejné téma pro Microsoft Office formáty

Co ještě můžete zkusit je, že si zobrazíte zdrojový kód F12  (nebo Cmd+Alt+I) a najdete tam HTML konstrukci s obrázkem a v ní klasické IMG s adresou samotného obrázku. Tu stačí vykopírovat nebo si ji otevřít na nové záložce. Tohle řešení je ale hodně nešikovné v tom, že nemůžete udělat klasické Inspect/Prozkoumat a obrázky se obtížně hledají.

Stále ale ještě nejsme u konce – můžete Ctrl+C (Copy) na obrázku a poto ho pomocí (Ctrl+V, Paste) vložit do Gmailu a mail poslat sám sobě. V mailu co přijde už bude možné obrázek libovolně uložit.

TIP: Jak v Google Disku rozbalit ZIP (RAR, atd)?

Ta nejlepší možnost až na konec

Trochu podobné je možnost poslat si obrázek do Google Keep – v menu na obrázku je totiž Save to Keep notepad. Paradoxně se obrázek objeví v pravém pruhu (otevře se tam sloupec věcí z Keep) a tem je možné použít Save Image as/Uložit obrázek jako.

2018-03-06 18_12_31-20180306_Konference Security 2018 - Google Docs.png

Paradoxně cesta přes Keep je nejjednodušší a nejrychlejší způsob jak z Google Docs dostat přímo obrázek

2018-03-06 18_29_47-20180306_Konference Security 2018 - Google Docs.png

Nějaké další užitečné věcí pro Google Docs

POZNÁMKA: V roce 2018 původní Disk Google končí a má náhradu, viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání