@365tipu

TIP#746: Když už sdílíte něco v Google Docs (prostě v cloudu), hlídejte si velmi důsledně práva

Už dávno dávno vyšel na #PRTIPY tip Když už sdílíte tiskové materiály přes cloud, nezapomeňte správně nastavit práva, Týkal se tiskových zpráv, které občas někdo nepošle v příloze, ale nasdílí je z Google Docs (ale mohlo by to být i Office365 a další podobné věci). A čas od času nastaví zvláštní práva.

Tohle, tedy nutnost důsledně hlídat práva u cloudových dokumentů, ale je obecný a zásadní tip. Může se vám totiž povést třeba to, co se povedlo H1.cz s dotazníkem pro (mou oblíbenou) konferenci CopyCamp. Nechali tam „kdokoliv má odkaz může opravovat„. A během chvíle došlo samozřejmě k tomu, že spousta lidí začala být nesmírně kreativní (na což se můžete podívat níže).

2017-03-17 14_07_38-CopyCamp2017 - Google Forms.png

Naučte se nejprve velmi dobře, jak to je s řízením práv ke cloudovým dokumentům. V Google Docs můžete dokument zpřístupnit jenom konkrétním lidem, nebo jenom lidem z vaší domény ale také kompletně otevřít a to dokonce ve dvou variantách – buď každému kdo bude mít odkaz, nebo dokonce zcela otevřít, tady i zpřístupnit pro vyhledávání.

2017-03-17 14_08_44-CopyCamp2017 - Google Forms.png

Hlídat to navíc musíte na dva způsoby, nejprve na přístup ke čtení, tedy zobrazení obsahu. A poté přístup pro opravy, tedy možnost cokoliv měnit. V obou případech to může být nebezpečné tam, kde v cloudu omylem zpřístupníte něco, co nemá být volně dostupné. To druhé je nebezpečné v tom, že vám pak do toho kdokoliv může zasahovat. Detailněji je vše popsáno v Jak na sdílení dokumentů v Google? Pozor na sdílení přes volně využitelný odkaz

No, ten dotazník CopyCampu nakonec dopadl takto:

2017-03-17 14_10_01-H1.cz jsou .....png

Je na tom vidět ještě jedna další poučná věc. Pokud někdo může do něčeho zanášet neslušnosti, tak je do toho prostě vždy zanese.

Nějaké další užitečné věcí pro Google Docs

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky