@365tipu

TIP#1416: Jak v Disku Google (Google Drive) zkopírovat složku

Taková maličkost a přitom tak komplikovaná. Jak vzít jednu konkrétní složku a udělat kopii – se všem soubory. Něco snadné, ale v Disku Google to nemá až tak snadné řešení.

2019-08-12 07_29_04-Window.png
Přesunout u složky najdete. Zkopírovat nikoliv.

První cesta, kterou můžete dělat přímo ve webovém rozhraní, spočívá ve využití dost komplikované okliky:

  1. Označte všechny položky ve složce (Ctrl+A/Command+A). Tady ale pozor, pro extrémně velké složky to může vést k zablokování okna prohlížeče. Plus pozor na to, že Ctrl+A bude správně fungovat jenom pokud ještě předtím označíte alespoň jednu z položek
  2. Pak klikněte pravým tlačítkem na označené a vyberete Make a Copy – vytvoří se vám kopie všech položek (soubor, složky to neumí) s pozměněným jménem (bude přidáno „Copy of“ k původnímu)
  3. Vyberte všechny vytvořené kopie a přes menu na pravém tlačítku použijte Move to pro přesun do jiné/nové složky
  4. Pokud vám vadí přejmenované, tak budete muset „Copy of“ odstranit – žádná hromadná cesta na to ale neexistuje

Pozor, jak už bylo naznačeno výše, tohle klasické řešení neumí dělat kopie složek, vždy jenom kopie souborů.

Druhá cesta je podstatně jednodušší, ale musíte mít onu složku na lokálním disku (přes Backup and Sync/Google Drive v počítači). Pak klasicky v Exploreru/Průzkumníkovi nebo libovolném souborovém manažeru prostě založte potřebnou novou složku a zkopírujte soubory „lokálně“ mezi původní a novou.

TIP: Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání

Onu nově vytvořenou složku by vám to mělo velmi rychle syncnout zpět do cloudu – jde o již existující soubory, takže se nebudou celé fyzicky přenášet.

POZNÁMKA: Ano, těžko se věří tomu, že v Disku Google není možnost vybrané soubory zkopírovat na jiné místo, když už je tam možnost je přesunout.

Třetí cesta je přes využití skriptování, byť programovat nemusíte. Copy Folder (autorem je Eric) můžete zkusit, pokud důvěřujete řešení někoho třetího, kdo tam může získat přístup k souborům.

Čtvrtá cesta (přidaná po vydání protože se  na ni ptáte) by byla stažení všech souborů jako ZIP a pak upload všech souborů do nové složky – má to ale pár podstatných nedostatků – je to časově a datově náročné, Google Disk/Docs neumí rozbalit ZIP (opět jedině přes aplikace třetí strany) a vznikne zmatek s přirozenými formáty Google, které se stáhnout nedají (stahuje se jen ukazatel kde jsou „na Internetu“). Proto tahle čtvrtá cesta nebyla původně vůbec uvedena, ale asi je dobré ji zmínit.

Pár dalších užitečných tipů pro Dokumenty Google

 

2019-08-12 07_29_04-Window.png

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky