@365tipu

TIP#405: Google Drive umí symbolické odkazy. Hodně se vám to může hodit

Pokud používáte Google Drive (Disk Google, Google Docs), tak by se vám mohlo hodně hodit, že umí symbolické odkazy (symbolic links). Ty nejčastěji využijete tak, že do jiné složky můžete umístit odkaz na soubor či složku, aniž byste vytvářeli další kopii.

Nejsnazší cesta k vytvořeni symbolického odkazu je vybrat soubor a použít Shift + Z a poté vybrat složku kam chcete symbolický odkaz vložit. Trochu nešikovné je, a to byste rozhodně měli mít na paměti, že případný přesun originálu zlikviduje symbolický odkaz, přestane totiž platit původní URL (odkaz, adresa), na které se soubor nacházel.

2016-02-07 09_45_31-ITC Konferencni kalendar – Disk Google.png

Zvláštní na tomhle všem je, že vytvoření symbolického odkazu není viditelně dostupné v kontextovém menu souboru/složky. Přitom Vytvořit kopii tam najdete (ale pozor, ne pro více souborů, o tom je řeč v Jak v Disku Google (Google Drive) zkopírovat složku poradí jak řešit neřešitelné. ). Téhož jako Shift+Z totiž dosáhnete podržením Ctrl při vybírání složky v Move To / Přesunout Do (a ano, tím dostanete tentýž dialog, jako při Shift + Z).  Modré Přesunout sem se změní na zelené Přidat sem.

A k čemu se to může hodit? To najdete v Jak v Google Docs (Disku Google) mít štítky (tags) ačkoliv je služba neumí

TIP:  Když už sdílíte něco v Google Docs (prostě v cloudu), hlídejte si velmi důsledně práva. Pokud to neuděláte, může to dopadnout hodně špatně.

POZNÁMKA: V roce 2018 původní Disk Google končí a má náhradu, viz Jak funguje Zálohování a synchronizace od Google (náhrada za Google Disk)? Zásadní tipy pro používání

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky