@365tipu

TIP#137: Barvy, barvy a barvičky aneb co vám pomůže v designu při výběru barev

Jedno je důležité říci na začátek. Pokud nemáte cit pro barvy, tak vám většina nástrojů pro výběr barevných kombinací stejně moc nepomůže. Spoléhají se totiž dost na to, že víte jak barvy fungují, jaké je vhodné doplňovat kterými. Je také potřeba vědět, čeho chcete barvami dosáhnout. Přesto jsou různorodé nástroje na výrobu barevných palet či hledání barev hodně užitečné. Mohou vám pomoci se potřebné naučit. A mívají také některé předem připravené dobré barevné palety.

Následující nástroje vám pomohou vždy, když budete potřebovat najít vhodné barvy pro web, infografiku, banner či cokoliv jiného. Můžete je použít i pro výběr barev pro tištěné věci, ne pouze internetové. Ve většina těchto pomůcek si navíc vytvořené palety a schémata můžete uložit pro pozdější využití i sdílení

adobe-kuler

Adobe Kuler – původně jenom na kuler.adobe.com/create/color-wheel, nově i jako Adobe Color CC – je jedna z mnoha pomůcek pro výběr barev. Pomůže k určité barvě vybrat odpovídající doplňující barvy. Tak, aby to dávalo smysl. Výhodou je jednoduchost, prostě si vyberete způsob určení a pak už jenom taháte barvičky. V nové Adobe Color CC jde navíc o mobilní aplikaci.

Color Picker – www.colorpicker.com – je úplně jednoduchý nástroj na výběr barvy a získání potřebných numerických vyjádření. Žádnou pokročilejší vlastnost ani vytváření palet tady nenajdete.

Color Scheme Designer –  colorschemedesigner.com/csd-3.5  – od Petra Staníčka je už třetí generace téhle praktické pomůcky, která stejně jako již zmíněný Kuler od Adobe umí velmi pomoci při výběru správných kombinací i odstínů barev. Dnes je ale nahrazená novou verzí pod novým názvem.

paletton

Následovníkem Color Scheme Designer je Paletton – www.paletton.com. Má výhodu například i v tom, že umí česky. A také to, že Petr Staniček těmto věcem opravdu rozumí.

Jako vždy platí, že když použijete Google a budete hledat „color schemes“, „color picker“ a další související klíčová slova, tak najdete záplavu nástrojů. Není možné je pokrýt všechny. Z těch dalších, které jsem nikdy mod nevyužíval, vypadají zajímavě třeba tyto:

Colorscoolors.co – je vlastně jenom jednoduchý generátor pětice barev.

ColorSchemer Gallerywww.colorschemer.com/schemes – je, jak název napovídá, galerie již hotových barevných schémat. Což znamená, že přesně tohle se vám může hodit, když nechcete tvořit sami.

ColourLOVERS www.colourlovers.com – je podobná služba, předem hotové věci, palety, vzory, samotné barvy.

Další podobné: Color Hunter colorhunter.com.

Color Sphere! je aplikace pro Chrome a velmi pravděpodobně najdete v Google Chrome Store ještě další podobné aplikace. Takže jenom pro navedení správným směrem.

Podobné předchozímu je ColorZilla www.colorzilla.com – a můžete ji mít jak pro Chrome, tak pro Firefox. Ještě tam navíc najdete Ultimate CSS Gradient Generator, což taky není marné vědět.

The Color App je mobilní aplikace pro IOS, placená za 9.99 USD, takže vám ji nijak nechci vnucovat, ale opět pro navedení správným směrem. Určitě se tam najde i leccos zadarmo.

Color na color.hailpixel.com je extrémně jednoduchá pomůcka pro nalezení konkrétní barvy (barev), prostě jezděte myší a sledujte podklad. Až najdete tu vytouženou, klikněte. Postupně si tak můžete naklikat vedle sebe více barev.

SpyColor.com www.spycolor.com neslouží k ručnímu výběru barev a palet, ale ke konverzím a hledání barev. Umí všechny ty hex/rgb/cmyk/HSL/HSV hodnoty. A také hledat podle názvu. Ale najdete toho tam ještě víc.

Docela zajímavý může být www.palettr.com, generuje barevné palety založené na fotografiích. Zadáte mu „téma“ fotky a dostanete různorodé výsledky.

colorbrewer

Hodně zajímavý dodatek od Jardy Bengla je tip na ColorBrewer. Ten sice onomu základnímu účelu neslouží, ale je specializovaný na výběr barevných palet pro tvorbu map a vizualizací.

Palette Generator nakrmíte obrázkem a zpět dostanete barevnou paletu, která se k němu hodí. Výsledek je dostupný i rovnou pro CSS.

NOVÉ (09/2015) – Color Hunt – colorhunt.co – nabízí barevné palety barev co k sobě prostě dost dobře patří.

2015-09-06 11_31_36-Color Hunt

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky