TIP#1707: Jak mít na obrazovce pravítko?

Mít na obrazovce pravítko? Netušíte k čemu taková užitečnost je? No přeci k tomu, abyste si změřili rozměry nějakého obrázku, webu, sloupce v designu webu. Pokud jenom trochu řešíte webdesign tak je pravítko extrémně užitečná pomůcka. Byť to velmi často můžete obejít přes F12 v prohlížeči a zkoumání prvků. Nebo případně uděláním screenshotu a poté otevřením v nějakém grafickém editoru co má pravítka (třeba GIMP). A ještě byste mohli popadnout plastové pravítko a měřit to přímo na displeji…

Praktičtější řešení je pořídit si nějaké to softwarové pravítko. Nabídne vám většinou možnost měřit v bodech (pt), centimetrech (cm), palcích (in) či procentech (z velikosti obrazovky) a funguje jako plovoucí pravítko nad okny. Ta pokročilejší umožňují si i přidávat značky na určité pozice. Pokud budete chtít měřiv v centimetrech či palcích tak je samozřejmě nutné přesně určit velikost vašeho displeje.

Pro Windows

Můžete zkusit ScreenRuler mající výhodu i v tom, že jde o portable aplikaci a není ji tedy nutné instalovat. Má ji jednu další zajímavou výhodu, je možné ho spustit vícekrát a mít na obrazovce více než jedno pravítko. A navíc je dostupná zdarma

Další varianta může být JR Screen Ruler (zdarma, pokročilejší PRO verze za peníze). Zvláštní je iruler.net hodící se jedině snad pokud byste potřebovali změřit něco co přiložíte na obrazovku. A Ruler for Windows je zdarma dostupný a měřící pouze v bodech (px). Hodně originální je MB-Ruler – jde o trojúhelník nikoliv pouhé pravítko (obrázek v záhlaví). Pravítko se skrývá v editoru a screenshotovací pomůcce PickPick.

Pro MacOS

Jedna zajímavá možnost využít screenshotování (Command+Shift+4) – to totiž umožňuje zobrazit rozměr a pokud budete Shift držet, tak se můžete libovolně posouvat po obrazovce. 

Chcete-li aplikaci tak Free Ruler 2.0 by měl stále být funkční (Mac App Store) a je dostupný zdarma. XScope je hodně dobře vybavená varianta, ale připravte si 50 USD.  O něco levnější je PixelSnap 2 (40 USD) a ještě levnější je Ondesoft Screen Rulers for Mac (10 USD). Další zdarma dostupný je Ruler on Call EZ.

Pro Android 

Výběr také širší a protože jde o mobil, tak se některé z nich snaží pomoci i při měření předmětů v reálném světe. Což také můžete dělat na Androidu i iPhone pomoci AR (Augmented Reality) pomůcek – ale dejte si pozor na to, že ne vždy vám změří skutečnost.

Ale zpět k Androidu – na výběr je například Ruler (zdarma) a další Ruler (také zdarma) a Ruler App (zdarma a placení v aplikací). Poslední tipy na Handy Ruler a originální Smart Measure.

Pro iPhone

Můžete spustit přímo aplikaci Measure (pokud máte iOS 12 a starší a telefon vybavený AR hardware, tedy od iPhone 6 a od páté generace iPadu). 

Případně můžete zkusit například Ruler Pro (0.99 USD), Ruler – (zdarma), Ruler® (zdarma ale nákupy v aplikaci), Screen Ruler (zdarma) či Millimeter Pro – screen ruler (1.99 USD)

Pro Linux

J to jako obvykle částečně jednoduché i složité – pro většinu distribucí můžete zkusit screenruler, dobře vypadá kruler (pro KDE).