TIP#1652: Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Jak na Mac OS udělat screenshot jsem už věděl, nakonec je tu jeden hodně starý tip a tohle téma (Jak udělat screenshot na Mac počítači?). Ale překvapení přišlo v okamžiku, kdy obrázky šly natvrdo na plochu. Jeden by čekal, že na to udělají složku. Navíc není příliš snadné zjistit, jestli to vůbec jde změnit. Ale nejprve jak udělat screenshot:

Screenshot obrazovkyShift + Sommand + 3
Screenshot vybrané oblasti obrazovkyShift + Command + 4
Screenshot určitého oknaShift + Command + 4 + mezerník
Pro Screenshot uložený do schránky (a ne na disk/před vybrané místo)Přidejte k výše uvedeným ještě Control
Volby pro screenshot a záznamShift + Command + 5
Screenshot TouchBaruShift + Command + 6

Osobně nejčastěji potřebují screenshot určitého okna a musím se přiznat, že to množství kláves mi připadá poněkud nadměrné. Ale funguje to.

V řadě případů je užitečné, že se okna ukládají se stínem (vypadá do dobře v článcích). Ale pokud ho nechcete, podržte při pořizování screenshotu ještě Option. Pokud to nechcete nikdy, tak si to v Terminalu vypněte pomocí defaults write com.apple.screencapture disable-shadow true (a musíte pak restartovat GUI pomoci killall SystemUIServer). Stíny a s tím spojené komplikace jsou probrané v Jak screenshot na Mac OS pořídit bez stínů a v jiném formátu než PNG

Změna kam se ukládají Screenshoty je možná, musíte použít kombinaci s pětkou a zobrazí se vám panel s volbami pro styl záznamu a také možnost Volby. Tu rozbalte a můžete si vybrat mezi Plocha/Dokumenty/Schránka/Mail/Zprávy/Náhled nebo Jiné umístění. Právě Jiné umístění vám umožní si vytvořit vlastní složku a tam nechat screenshoty ukládat.

TIP:  Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

Můžete tam navíc vypnout i zobrazení plovoucí miniatury, vypnout zapamatování si posledního výběru, zapnout zachycení ukazatel myši a nastavit časovač (5 nebo 10 sekund). Ty první nepříliš jasné volby jsou mimochodem celá obrazovka, vybrané okno a vybraná část (týkají se screenshotu) a poslední dvě pro natáčení vide – celá obrazovka a vybraná oblast.

TIP: Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky? Pokud vám nevyhovuje jak umí screenshoty dělat přímo Mac OS tak je to snadné. Najděte něco lepšího. 

Screenshoty se ukládají v PNG. Změnit to je možné jedině v Terminalu spuštěním „defaults write com.apple.screencapture type JPG“ a následným restartem systému (nebo spuštění „KillAll SystemUIServer” pro restart UI). Návrat zpět pomocí “defaults write com.apple.screencapture type PNG” 

Ukládání v PNG má jeden nepříjemný vedlejší efekt na MacBooku s Retinou. Screenshoty jsou opravdu velké, tak velké, že se prakticky nedají používat pro zveřejnění na webu a je nutné je stejně nakonec převádět na JPEG. Což se dá dělat ručně, ale lepší je využít Automator a do menu si přidat zkratku nejen pro uložení do JPG, ale rovnou i zmenšení na (např) 1600 bodů na šířku. Ale o tom někdy později

Záznam obrazovky se ukládá v QuickTime, takže budete potřebovat následující tip: Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4?

To co uvidíte po Shift + Command + 5 je ve skutečnosti přímo aplikace pro screenshoty a natáčení videa – v originále se jmenuje Grab a v počeštěné podobě prostě Snímek Obrazovky (schovává se ve Finder -> Aplikace -> Utility).

Hodit se určitě bude ještě Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka

TIP:  Tipy a triky pro Mac OS hledejte v 💻 Jak na Mac OS

Tipy týkající se screenshotování