@365tipu

TIP#1770: Jak na Mac OS najít všechny snímky obrazovky (screenshot)

Malá vychytávka co využívá to, že v Mac OS je možné soborům přidávat štítky (tags) a Mac OS ke každému snímku obrazovky přidá konkrétní štítek. Ale protože jsme u Apple, tak to rozhodně není nijak uživatelsky přívětivě. Ten štítek totiž je „kMDItemIsScreenCapture:1

Použít ho můžete klasicky ve Finderu kde přes Soubor/File -> Najít/Find (nebo Cmd+F či prostě klikněte do políčka pro hledání) vyvoláte vyhledávání a do vyhledávacího políčka napíšete právě onen výše uvedený štítek (tag) „kMDItemIsScreenCapture:1„.

Pokud máte nastaveno hledaní na This Mac, tak se objeví všechny pořízené screenshoty co máte v počítači.

TIP: Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka

Vyhledávání si můžete uložit (Uložit/Save knoflík vpravo nahoře) – pojmenujte si ho a přes Uložit do Přidat do bočního panelu/Add to Sidebar si zajistěte dostupnost.

Hledat snímky obrazovky můžete i ve Spotlightu (Cmd+mezerník) kde opět prostě zadáte výše uvedený štítek – vlevo se vám objeví všechny nalezené screenshoty – vybírat je můžete šipkami a zobrazí se vám náhled. Přejít na složku kde je uložený konkrétní screenshot je možné pomocí Cmd+Enter.

Mimochodem, Alfred (populární náhrady Spotlightu) toto přímo neumí. Sice umí vyhledávat zadáním „tag štítek“ ale na tento systémový nereaguje.

Stejný štítek můžete použít i v Terminalu – stačí zadat mdfind kMDItemIsScreenCapture:1 a odeslat Enter.

Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá je řeč nejenom o tom jak se na Mac snímek obrazovky udělá, ale také o tom, že si můžete změnit místo, kam se screenshoty ukládají – výchozí nastavení je totiž plocha a to není moc praktické. Pokud by vám navíc nevyhovovalo screenshotování od Macu, můžete si pořídit jiné lepší aplikace – Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky?

A ještě jedno dost vhodné čtení o screenshotech na Macu najdete v Jak screenshot na Mac OS pořídit bez stínů a v jiném formátu než PNG. Další tipy a triky pro Mac OS v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky