@365tipu

TIP#1665: Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky (screenshoty)?

Pokud chcete v Mac OS dělat snímky obrazovky (screenshoty) tak v základní podobě nic nepotřebujete. Stačí znát klávesové zkratky pro snímky obrazovky můžete použít a můžete snímat celou obrazovku, okna, části obrazovky. Pro záznam do videa můžete použít QuickTime. Jak už to tak ale bývá, existuje řada aplikací, které toho umí víc a lépe.

Snappy je dostupné zdarma a vedle screenshotů se zaměřuje i na jejich využití pro kolaboraci

CloudApp je pokročilejší v specializaci na záznam dění na obrazovce do videa. Zdarma použitelné pro obrázky a video do 90 sekund.

LightShot Screenshot je další zdarma dostupná alternativa.

Monosnap je zdarma dostupná pro nekomerční použití, jinak musíte koupit. Můžete stáhnout přímo u tvůrců nebo App Store. Tady se bude líbit možnost vybrat JPG/PNG, rychlé uložení, zmenšení Retina screenshotů, výběr kam ukládat i klávesové zkratky co se netlučou s těmi klasickými (a hned po instalaci jsou funkční globálně). Kazí to ale častá neschopnost sejmout to co jste vybrali.

TIP: Jak (nejen) ve Windows udělat rolující screenshot (například screenshot celé stránky v prohlížeči)

Od Evernote můžete zkusit využít Skitch. Je dostupný zdarma a má dobré možnosti pro anotování a práci se screenshotem. Neumí ale screenshot prostě uložit, musíte po vytvoření screenshotu jít do menu a klikat (nesmírně nepraktické). Umí ale snadno přepnout mezi PNG/JPG a dalšími formáty.

Jing (nyní TechSmith Capture) pochází od tvůrci SnagIt (známé screenshotovátko pro Windows). Zdarma dostupné, pokročilejší SnagIt stojí přes 50 Euro (a ano, mají i Mac verzi). Pro TechSmith Capture si musíte vytvořit účet (zdarma). Neumí určit kam ukládat ani přímo uložit, otevřen náhled s možnosti editace a uložení je zbytečně komplikované. Neumí ani vybrat formát screenshotů.

Screenie je docela zajímavé tím, že ze screenshotů umí vytahovat texty.

CleanShot X bývá často zmiňován mezi těmi lepšími. Stát vás ale bude 29 dolarů. Na druhou stranu ale umí například i rolující screenshot, záznam dění na obrazovce,

TIP: Jak na Mac OS udělat screenshot, když nejde použít klávesová zkratka

SnapNDrag dostupné zdarma, případně v Pro podobě za peníze. V listopadu 2020 je v App Store ale pouze Pro verze (249 Kč).

Greenshot už řadu let používám ve Windows a mají i Mac OS verzi. Stojí pouze 1.99 USD (přímo v Mac app Store). Neumí bohužel změnit výstupní formát (pouze PNG) a tím se také nezbavíte „stínování“ okolo oken. K stínování viz Jak screenshot na Mac OS pořídit bez stínů a v jiném formátu než PNG

RecordIT slouží pro záznam dění na obrazovce a vyniká extrémní jednoduchostí. Má zdarma dostupnou verzi () a placenou verzi za 29 USD.

shottr je novinka z podzimu 2021 s pokročilejší funkčností jako je rolování, odstraňování citlivých informací, anotacemi či OCR.

Hodit se může i Jak ve Firefoxu pořídit screenshot bez nutností rozšíření či další aplikace

TIP: Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)? Pokud hledáte další tipy a triky pro Mac/MacBook tak skočte do 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky