@365tipu

TIP#2039: Jak na Mac OS (Linuxu i Windows) převést QuickTime (MOV) na MP4?

Tyhle věci stále Apple strašně neochotně řeší. Záznam obrazovky ukládá video jako QuickTime, takže pokud ho chcete použít kdekoliv jinde, tak ho musíte převést na MP4. Což QuickTime aplikace prostě neumí. Uměla to QuickTime Pro, ale tu už si koupit nemůžete.

iMovie (pouze na Mac OS)

První klasická možnost je iMovie kde si založíte nový projekt, naimportujete QuickTime video a v Soubor/File -> Share/Sdílet vyberete Soubor/File. Nejprve si můžete zvolit rozlišení (čím vyšší, tím větší bude výsledný soubor), kvalitu (opět čím vyšší kvalita, tím větší výsledek) a komprimaci. Odhadovanou velikost můžete vidět vlevo dole. 

Pak už jen zvolte jméno a umístění MP4 souboru a dlouho čekejte. iMove je v konverzi nejenom velmi pomalé, ale průběh konverze ukazuje jenom malý nenápadný kroužek kdesi vpravo nahoře a iMovie nesmíte opustit dokud uložení neproběhne. 

FFMPEG (Mac OS, Linux, Windows)

Druhá užitečná možnost je FFMPEG – ten si můžete stáhnout z ffmpeg.org e nebo si ho na Mac OS nainstalovat přes Homebrew (“brew install ffmpeg”). V ostatních systémech opět buď stáhnout nebo v Linuxu nainstalovat ffmpeg balíček. Drobná nevýhoda bude, že jde o věc používanou z příkazové řádky (Terminal), ale složité to v základní podobě není.

Ta základní cesta je pouze přímo v Terminalu (Shellu, příkazové řádce) je napsat ffmpeg -i a poté zadat jméno MOV soubor (včetně kompletní cesty) a následně zadat jméno výstupního (MP4) soubor, také včetně kompletní cesty. Mezi jednotlivými parametry je pochopitelně mezera jako oddělovač. 

Nebo pro Mac OS můžete zkusit ffWorks GUI a dostat se tak ke klikacímu rozhraní. Bude vás to ale stát 20 Euro. 

VLC (Mac OS, Linux, Windows)

Třetí klasická možnost je VLC Media Player – ten opět můžete mít pro všechny tři operační systémy.  Na Mac OS si ho můžete stáhnout (stejně tak jako pro Windows) nebo použít Homebew (brew install vlc). Na Linuxu nainstalovat odpovídající balíček. 

Výhoda VLC je, že má grafické rozhraní a není nutné ho používat z příkazové řádky. Stačí spustit, a ve Soubor/File pokračujte do Převést/Proudově vysílat/Convert/Stream. Vyberte MOV soubor a nastavte si výstup na Video – H.264 + MPR (MP4) formát. Případně v Přizpůsobit/Customise můžete vybrat jiné pametry. Pak už jen Save as File, vybrat kam a počkejte na výsledek. Bude mít příponu M4V, takže si to případně přejmenujte. 

TIP: Jak odstranit z videa zvuk pomocí VLC?

Ani tady nečekejte, že by to bylo nějak rychlé. Navíc tu není možnost změny parametrů MP4 videa co se komprese/rozlišení týče. Na druhou stranu, to co iMovie (ve výchozím nastavení) uloží jako 25 MB velké MP4 se ve VLC uloží jako 5 MB velké. 

TIP: Další tipy a triky pro Mac/MacBook najdete v  Jak na Mac OS

PS: V Jak konvertovat video (z Youtube) na MP4/MP3 a další formáty? se řešilo „skoro“ totéž, jen ne s ohledem na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky