@365tipu

TIP#458: Jak udělat screenshot na Mac počítači?

Jak udělat screenshot (vyfotit obrazovku či okno) je tu probíráno pro Windows v několika případech, extra jak na to na Windows  tabletu a v podobě poměrně rozsáhlého tipu Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)? a Jak udělat screenshot na Androidu. Jak nahrávat dění na displeji a nechybí ani Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu?. Je čas napravit a přidat samostatný tip týkající se MAC počítačů.

mac-screenshot-keys.png

Jak vyfotíte celou obrazovku?

  1. Stiskněte Command + Shift + 3
  2.  Otisk obrazovky najdete jako .png soubor na vaší ploše.

Jak vyfotíte část obrazovky?

  • Stiskněte Command + Shift + 4. Kurzor se změní na čtvercový kurzor, nyní si označte oblast, kterou chcete sejmout. Při označování držte stále klávesu Shift, Option anebo Space (mezerník) pro změnu výběru.
  • Když jste si označili vybranou část obrazovky, uvolněte myš anebo trackpad tlačítko. Pro zrušení stiskněte Escape (Esc) klávesu předtím, než uvolníte tlačítko.
  • Výřez naleznete jako .png soubor na vaší ploše.

Je dobré vědět, že s pomocí předchozího Command + Shift + 4 a stisku mezerníku můžete uložit screenshot určitého okna. S pomocí Command + Shift + 4 a stisku mezerníku a poté držení Alt klávesy je možné uložit screenshot určitého okna bez jeho stínu.

TIP: Když k výše uvedeným kombinacím kláves podržíte Ctrl, tak nedojde k uložení na plochu ale do schránky (clipboardu)

Jak na pokročilejší screenshoty?

V Other složce v Lanchpadu najdete aplikaci Grab, ta se vám bude hodit pro snímání obrazovky včetně šipky kurzoru, nebo pro sejmutí po určité domě. Hodit se vám bude určitě i to, že Preview (náhled) vyhotoveného screenshotu vám snadno umožní přidávat anotace, šipky a další věci.

TIP: Jak (nejen) ve Windows udělat rolující screenshot (například screenshot celé stránky v prohlížeči)

Jak na záznam dění na obrazovce?

OS X s pomocí QuickTime umožňuje zaznamenávat dění na obrazovce (viz File -> New Screen Recording).

TIP: Při zveřejňování screenshotu pamatujte na možné nebezpečí plynoucí z toho, že v nich necháte věci co tam nepatří. Viz  Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby

 

Novější verzi tohoto tipu najdete v Jak na Mac OS udělat screenshot a (hlavně) jak změnit kam se ukládá

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky