@365tipu

TIP#961: Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby

Jedna zásadně opomíjená věc při tvorbě příspěvků na sociální sítě doplněných snímky obrazovky. Vždy musíte ověřit, jestli neobsahují nějaké osobní informace, které nejsou vhodné pro širokou veřejnost. Pokud je obsahují, tak buď musíte pořídit takový snímek co je neobsahuje nebo použít rozmazání.

Pozor musíte dávat na informace o vás samotných, ale také o dalších lidech. Nezapomínejte vymazávat podobizny, jména a příjmení těch, kterých se váš screenshot netýká. Samozřejmě, rodná čísla, e-maily, datum od kdy do kdy si někdo bere dovolenou, data narození, telefonní čísla.

Nevhodné mohou být i konkrétní IP adresy, adresářové struktury, názvy souborů na disku. Zásadní problém můžete způsobit screenshotem se zobrazenými e-maily nebo chatovací aplikací.

Ve screenshotu můžete nechtěně ponechat informace o klientech, obchodních partnerech, smlouvách, cenách. Často postačí tam zapomenout i jenom názvy souborů, nebo část něčeho, co máte na obrazovce zrovna otevřeno.

Jednoduše a prostě, to co chcete vložit na sociální síť musí být veřejně použitelné a nesmí to nikoho ani nic ohrozit. Samozřejmě, nesmí to ani být v rozporu se zákonem.

Pamatujte na to při každém pořizování snímku obrazovky pro účely zveřejnění kdekoliv. Včetně míst, o kterých si myslíte, že jsou jenom pro omezenou audienci. Není to jenom záležitost příspěvků na veřejně přístupných sociálních sítích.

Nevhodné je zveřejňovat screenshoty věcí, které nejsou veřejně přístupné, ale o tom už pojednává tip Mohu zveřejňovat informace z cizího osobního účtu na sociálních sítích?

Pokud tápete jak vytvářet screenshoty, pomohou následující tipy

Mimochodem, obrázek v záhlaví obsahuje jednu z věcí, kterou nikdy na sociální sítě a na web nedávejte bez důkladného rozmazání údajů. Dáte-li tam platební kartu s viditelnými údaji, nebude trvat dlouho a přijdete o peníze.

Rozmazání údajů řeší tipy Jak na iPhone/iPadu rozmazat ve fotce obsah, co nemá být vidět, Jak na Mac OS rozmazat ve fotce obsah co nemá být vidět a Jak ve Windows ve fotografiích a screenshotech rozmazat informace, které nemají být čitelné

TIP: Téma tohoto tipu souvisí hlavně se soukromím, takže viz ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže‣ Průvodce soukromím na Facebooku

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky