@365tipu

TIP#2067: Jak ve Windows ve fotografiích a screenshotech rozmazat informace, které nemají být čitelné

Taková ta důležitá věc při pořizování screenshotů. Moci rozmazat nebo nějak zakrýt důvěrné, soukromé či jinak citlivé informace. Už jsme to tu řešili v Jak na Mac OS rozmazat ve fotce obsah co nemá být vidět a v Jak na iPhone/iPadu rozmazat ve fotce obsah, co nemá být vidět a je čas to doplnit i pro Windows.

Osobně pro tento účel používám screenshotovací aplikaci Greenshot – ta, podobně jako řada dalších, totiž umí při pořízení screenshotu rozmazávat. Dá se navíc použít i později, takže jsem si ji přidal do XnView jako další tlačítko a vyvolávám ji i pro fotky či screenshoty pořízené jinde. 

Pokud tedy používáte něco na pořizování screenshotů, tak se mrkněte, jestli (a jak) umí rozmazávat (hledejte termíny jako pixelate či blur). Klasicky screenshotovač ve Windows to totiž neumí. 

TIP: Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby

S trochou kreativy můžete využít klasické Malování/Paint – neumí sice přímo rozostření, ale lze toho dosáhnout tím, že část co chcete rozostřit vyberete (pravoúhlý výběr) a poté kliknutím na roh výběru několikrát zmenšíte a poté výrazně zvětšíte.  Je to trochu nepraktické, protože se musíte udržet výsledek na původním místě a v původním rozměru.

Pokud používáte něco pokročilejšího pro úpravy obrázků (jako třeba Paint.NET, Photoshop, atd) tak prakticky všechny mají možnost úpravy obrázků v podobě Blur/Rozostření a můžete je tedy také využít. Většinou dost podobně jako u Paintu – na kýženém místě provedete výběr (hranatý či kulatý) a pak zpravidla v Efekty/Effects najdete vhodný rozostřovač.

TIP: Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky