@365tipu

Od iOS 11 je možné screenshot oříznout a upravit. Velmi šikovné, nejlépe ale hned po vytvoření

V iOS 11 se při sejmutí obrazovky (screenshot) v levém dolním rohu displeje objeví malý náhled – na ten můžete kliknout a otevřít tak editor screenshotu (po chvíli zmizí, takže klikejte včas). Ten není totožný s editorem obrázek či fotek a umí dost užitečné věci pokud chcete screenshot nějak dál použít – poslat mailem, přidat do článku, dát na sociální sítě.

Mimochodem, onen náhled vlevo dole můžete nechat zmizet rychleji odsunutím vlevo. A pokud na něm chvíli podržíte prst (místo kliknutí), tak se otevře sdílecí dialog a rovnou můžete screenshot odeslat. Pokud vás onen náhled vlevo dole rozčiluje, tak bohužel vypnout to nejde.

2017-09-23 13.08.34.png

Po otevření (Apple tomuto nástroji říká Markup Window). máte rovnou nastavenou možnost ořezávaní, stačí posunovat modré linky. Uložení hotového je přes Done vlevo nahoře (je tam i možnost smazat screenshot, pokud se nepovedl), vpravo nahoře je klasický sdílecí mechanismus.

TIP: V Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu? Jak nahrávat dění na obrazovce se dozvíte, jak screenshot aktivovat. A druhou část tohoto tipu bude potřeba upravit, iOS 11 totiž umí sám nahrávat dění na obrazovce

Ve spodní části jsou k dispozici různorodé nástroje a pod „+“ vpravo se skrývá přidání textu, přidání vašeho podpisu (ten si vytvoříte jednou a uloží se pro další použití), lupa a možnosti kreslení – obdélník/čtverec, kruh/elipsa, chatovací bubliny a šipky.

Všechny mají při vytváření nastavitelný styl, lze je rotovat i posouvat, měnit barvu (jde to dělat i poté co jste už něco namalovali) Lupa má nastavitelnou jak velikost, tak zvětšení. Bubliny lze více přizpůsobit – jak poznáte snadno, uvidíte body, za které je možné táhnout, rotovat klasicky dvěma prsty.

2017-09-23 13.11.14.png

Pokud použijete některý z těchto malovacích nástrojů, tak se vedle „+“ vlevo objeví ještě možnost nastavovat sílu obrysů či styl (šipek například, které ale umožnují i prosté kreslení přímky). U chatovacích bublin (a dalších objektů) je navíc možné vybrat i objekt s nebo bez výplně. Poslední výběr si aplikace pamatujte, takže pokud máte ve zvyku stále používat stejné styly, tak to půjde velmi snadno.

Barevná kolečka vlevo od „+“ umožňují výběr barvy, kterou budete kreslit, psát či vytvářet objekty. K dispozici je pouze šest uvedených barev, vlastní si definovat možné není.

Úplně vlevo je Undo a Redo symbol, malování si pamatuje všechny jednotlivé kroky, takže se snadno můžete vrátit poměrně hodně zpět či dopředu.

Vlevo jsou poté tři symboly tužek (lépe řečeno pero, zvýrazňovač a tužka) a vedle nich guma – ta negumuje ze screenshotu (ten je podkladem), ale v tom co jste si na něj vy namalovali. Malování nemá nastavitelnou tloušťku, ale čím rychleji budete malovat, tím tlustší bude.

TIP: Jak na iOS 11 snadno uložit webovou stránku jako PDF? A jak ji anotovat a doplnit?

Symbol lasa slouží k výběru toho co jste si namalovali – po vybraní je možné s namalovanými věcmi pohybovat. Hodit se vám bude, pokud chcete přesunout víc vytvořených malůvek, ale i jenom jednotlivou. Vložený text, bublinu, šipku i další objekty (z pravé části)  je totiž například možné znovu aktivovat klepnutím (pak jde i opravovat, přesouvat, točit, ale i smazat a duplikovat). Což ale nejde udělat u malůvek, které jste udělali některou z tužek.

Screenshot (tedy to co máte na pozadí) můžete i zvětšit.

Poslední zajímavost je ta, že můžete udělat několik screenshotů po sobě a po kliknutí na náhled vlevo dole se vám otevřou všechny a můžete s nimi pracovat (budou dostupné vedle sebe). Fungovat bude i drag&drop – můžete tedy už hotový objekt „přesunout“ na vedlejší screenshot – vytvoří se tam kopie.  Ne všechno ale půjde přesouvat.

2017-09-23 12.20.55.png

Pokud byste snad chtěli tento nástroj použít na nějaký již existující obrázek či fotku, tak smůla. Tohle možné není, tam je stále nástroj na opravy fotek. Ten co někdy v iOS 10 změnil použitelnost na stupeň „otravné“ a ve kterém je klasický Markup Editor.

TIP: Ve Files v iOS 11 můžete pro některé soubory vyvolat Markup Editor ale je to jenom pro obrázky a (některá) PDF.  Markup Editor je mírně jiná varianta výše popsané nástroje pro anotování screenshotů.

Dejte si i pozor, abyste při opravování nenechali zhasnout (a zamknout) displej nebo neodpověděli na příchozí hovor – screenshot se uloží, to ano, ale nebude možné používat Undo ani Drag&Drop. Těžko říct, co tím Apple vlastně zamýšlí (Markup Window není ani v přehledu aplikací) pokud uvážím, že Markup byla (a je) už dříve vyvolatelná z klasického editoru fotky.

Poznámka na závěr. Při zveřejňování screenshotu pamatujte na možné nebezpečí plynoucí z toho, že v nich necháte věci co tam nepatří. Viz  Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky