@365tipu

TIP#2018: Jak se v iOS 15 (iPhone, iPad) podívat na EXIF (metadata) fotografie

Věc, která dlouho byla na iPhone či iPad komplikovaná. iOS 15 ale konečně přinesl možnost podívat se na EXIF (metadata) od fotografie, takže už nebude nutné pořizovat další aplikaci.

TIP: Co je to EXIF, jak si to prohlédnu a co s tím dělají sociální sítě?

V Fotky/Photos si otevřete fotografii u které se chcete podívat na metadata, pak na ni klikněte aby se objevily další volby (pokud nejsou vidět rovnou) v podobě horní lišty – tam najdete “i” v kroužku, klikněte. Případně můžete použít swype vzhůru a EXIF/metadata údaje se objeví.

Zobrazeny jsou v na iPadu podobě okna (na, kterému lze měnit výšku (a je nutné ho zavřít pomocí křížku vpravo nahoře). Můžete si ho nechat otevřené a přecházet mezi fotografiemi/vybírat další, obsah se bude aktualizovat podle fotky.  Oknu bohužel nejde změnit umístění 

Na iPhone jsou ve spodní části displeje a fotka zůstává nahoře a i zde je možné přecházet mezi dalšími fotkami. Můžete zobrazit i na šířku, fotka bude vlevo, metadata vpravo. 

V okně je možné kliknout na Upravit/Adjust u data/času a můžete změnit. Stejně tak použijte Updavit/Adjust u polohy pro odstranění polohy (po odstranění můžete polohu přidat ručně). Pokud si polohu odstraníte omylem tak se vraťte hned do Přidat polohu a tam klikněte na Vrátit (ano, moc logiky to ovládání nemá). 

TIP: Mohu věřit metadatům v dokumentu z Wordu nebo těm v EXIFu fotografie?

Poslední co je možné měnit je přidání titulku ale zde opět pozor, v anglické verzi jde o Caption a nikoliv Title. Tenhle dlouhotrvající zmatek Apple stále nevyřešilo.  Popsané je to už v Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba

Pozitivní na zobrazených metadatech je i to, že je zde vidět jméno souboru, rozměr a velikost souboru, tedy něco co doposud Apple odmítalo ukazovat. 

Nezapomeňte, že u screenshotů toho v metadatech moc nenajdete. A také to, že EXIF toho obsahuje zpravidla podstatně víc, než to co nám Apple dovolilo vidět.

TIP: Další tipy a triky pro iPhone a iPad nadjete v  Jak na iPhone/iPad

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky