@365tipu

TIP#1842: Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba

K jedné věci se musím přiznat. Nevyhovuje mi koncept fotografií od Apple kde je vynuceno oddělení fotografií (Photos) od souborů (Files). Je to velmi nepraktické a komplikuje to zbytečně život. A má to i pár dalších vlastností, které jsou nešikovné. Ale vezměme to od začátku.

Fotky, videa a screenshoty pořízené na iPhone/iPadu jsou automaticky uloženy do Photos/Fotky do Knihovny/Library. Pokud máte aktivní iCloud Fotky, tak se Fotky (celá knihovna) synchronizují do iCloud a tím i mezi iPhone, iPadem a Mac počítačem (pokud ho máte). Na Mac OS screenshoty ale končí na Ploše/Desktop (pokud si to nezměníte) a odtamtud také míří do iCloudu.

TIP: V Jak fungují iCloud Photos (Fotky na iCloudu) v iPhone, iPadu a na Macu se dozvíte potřebné k fotkám na iCloudu

Knihovna

Knihovna jsou všechny fotky co jste kdy pořídili, pokud je tedy nesmažete. Dá se třídit podle data pořízení, hledat lidi, místa. Fotografie ani screenshoty nemají jména a nemůžete je pojmenovávat v iPhone/iPadu – můžete ale později v Mac OS. Tam už se jméno ukáže a můžete je i přejmenovat (respektive „přidat jméno“), ale ovládání je komplikované a jméno uvidíte jenom na Macu.

Můžete jim přidávat Popisek/Caption co je sice vidět na iPhone/iPadu i Macu, ale na Macu je vidět až po zobrazení detailu. Na Macu můžete navíc přidávat klíčová slova, ta ale opět nejsou dostupná na iPhone/iPadu. Jedna z těch několika nešikovných věcí – jména totiž jsou běžně jeden z mála způsobů jak fotky zpřístupnit při vyhledávání.

TIP: Hodit se vám může Jak stáhnout fotky z iCloudu. Knihovna totiž komplikuje i tak jednoduchou věci jak dostat fotky někam jinam

Složky a alba

Organizovat fotky je možné do složek (Folder), kde v každé složce mohou být další složky a v každé složce může být více alb (Album).

Tohle je možné dělat jak na iPhone/iPadu, tak na Macu. Byť na počítači se to dělá podstatně snáze, iOS/iPadOS to má nesmírně a nelogicky komplikované (vrátí se k tomu samostatný tip). Na iPhone/iPadu je to navíc znesnadněné tím, že Přidat do alba je až ve sdílecím dialogu a nikoliv přímo v menu fotky. Samozřejmě můžete využít drag&drop, ale to trpí všemi klasickými neduhy.

Vytvářet a měnit stromovou strukturu je snazší na Mac OS, ale pokud máte dostatek času a trpělivosti, můžete to dělat i na iPadu. Ale pozor, změny ve struktuře se do iPhone/iPadu občas neprojeví, je nutné restartovat aplikaci Fotky/Photos. Popravdě občas nepomůže ani to a změny ve struktuře dokáží Fotky/Photos dostat do opakujícího se havarování aplikace. Dejte tomu čas, ono se to po určité době spraví.

Velmi rychle narazíte na zásadní problém – fotky nejde přesunout do Alba, ale jenom je tam přidat (Add). Zařazené foto (nebo video, vše co zde je popsané platí i pro videa) zůstává v knihovně. A tady narazíte znovu.

Pokud byste chtěli důsledně organizovat „pořízené“ fotky do alb a složek, tak v Knihovně prostě jenom budou nové a nové fotky. Nijak se na nich nedá na první pohled poznat, jestli už byly nějak zařazeny, nebo zda jsou stále bezprizorní. Dokonce ani v informacích o fotce v Knihovně není vidět, jestli je někam přiřazená, takže to nemůžete zkontrolovat (to už máme třetí problém)

TIP: Zjistit v jakém albu je fotka/video Apple opravdu neumožňuje. Ale můžete si to naprogramovat přes Apple Script. Na Mac OS pouze.

Jeden z triků jak zobrazit všechny fotky co nejsou v žádném Albu by tu ale byl – Na Mac OS se dá využít Dynamické Album/Smart Album (na iPhone/iPadu to nemá řešení).

V Chytrém albu si nastavte jméno (třeba „Fotky co nejsou v albu“) a pak Album/AlbumNení/Is not – Libovolné/Any. Pak ue jen v levé části pod Moje alba stačí vybrat takto vytvořené dynamické album a uplatní se filtr.

Má to ale stále jednu vadu. iPhone běžně různé vytvářené fotky dává automaticky do Alb (například ty z Instagramu) – výše popsané dynamické album tak nebude zahrnovat takovéto fotografie. Můžete ho každopádně postupně rozšířit o Album – je – jméno_alba

Poslední co potřebujete vědět je, že jedna fotka/video může být ve více albech. Pro předchozí Dynamické album je to samořejmě komplikace při případném třídění – z pohledu přes Dynamické album totiž okamžite po prvním přidání do Alba zmizí.

TIP: Při přidávání do alba si dialog pamatuje poslední přidání, takže nemusíte znovu vybírat.

Album je možné Duplikovat (vznikne nové se stejnými fotkami), Přejmenovat a Smazat (což neovlivní samotné fotky). Můžete mít víc alb stejného jména (i v rámci jedné složky, Knihovna není souborový systém).

Složku je možné Přejmenovat a Smazat (čímž zaniknou všechno alba a podsložky, které v ní byly). Můžete mít více složek stejného jména.

Dynamické album

Dynamická alba lze vytvářet jako přímo v hlavní úrovni nebo ve složkách. Dají se přejmenovávat, duplikovat (pokud chcete vytvořit nové odvozené z nějaké složitější definice tak se to velmi hodí), mazat a upravit (jak název, tak podmínky).

Dynamická alba toho umí hodně a podmínek může mít jedno album více.

Jediná vada je, že tohle můžete použít jenom na Macu.

TIP: Jak funguje Photo Stream (Můj fotostream) na iPhone/iPadu a Mac počítači

Smazání fotografie

Pokud v Knihovně smažete fotografií přestane existovat i ve všech albech. Logické, protože Alba vlastně neexistují.

Pokud fotku odstraníte z Alba, tak nezmizí z Knihovny.

S mazáním je to mimochodem vůbec dost komplikované, viz Jak smazat všechny fotky a videa z Knihovny na Mac OS, iPhone či iPadu. Na jaké problémy narazíte?

Skrytí fotografie

Fotografii či Album je možné Skrýt/Hide. Skrytá fotka zamíří do Skryté album/Hidden abum – to je možné skrýt ze zobrazení ve Fotky/Photos – na iPhone/iPadu v  Nastavení/Setting -> Fotky/Photos, na Mac OS v Photos/Fotky -> View/Zobrazení. Může se hodit, pokud se vám do telefonu dívají ještě další lidé.

Skrytí fotky ji skryje z Knihovny a samozřejmě také ze všech Alb, ve kterých byla.

Odkrýt fotku můžete jenom v albu Skryté/Hidden (pozor, nezobrazuje se pod Moje Alba ale v Další alba) – v menu najdete možnost Odkrýt. Vrátí se zpět jak do Knihovny, tak do všech Alb kde původně byla.

Fotky samotné

S fotografiemi/videi je potíž.

Mají jméno souboru (v souborovém systému, například IMG_2664.PNG u screenshotu) co funguje pouze na Mac OS.

Pak mají Název na Mac OS, který jim můžete přidělit.

A pak mají Caption neboli Titulek, který je jediný jak na Mac OS, tak naa iOS/iPad OS.

TIP: Jak ve Finderu/Fotky na Mac OS vidět velikost souborů, složek a rozměry obrázků?

Tohle je neřešitelný zmatek, protože do dalších systémů (třeba do Windows) se navíc přenese jenom jméno souboru.

 MaciOSMimo iOS/Mac OSVyhledávání
v Mac OS Fotky
Hledání v
iOS Fotky
Jméno souboru/
filename
Terninal pouze, vidět ve Vlastnostech (Info)nedostupnépřenese seanone
Titulek/
Caption
Ve Vlastnostech (Info)Pod fotografii, jediné dostupnénedostupnéanoano
Název/TitleVe vlastnostech (Info)Nedostupnénedostupnéanoano
Klíčová slovy/
Keyword
Ve Vlastnostech (Info)nedostupnénedostupnéanone
Oblíbené/
Favourite
Ve Vlastnostech (Info)nedostupnénedostupné  
Lidé/PeopleVe Vlastnostech (Info)nedostupnénedostupné  
Umístění/
Location
Ve Vlastnostech (Info)nedostupnéEXIF  

Samotné Fotky/Photos mimochodem pod fotografii zobrazuje jméno souboru/filename – pokud ale vyplníte název/title tak se zobrazuje ten. Absurdní je, že Titulek/Caption se nezobrazuje nikdy. Je nutné zobrazí detailní informace o fotce. V češtině vs angličtině je navíc zmatek – Titulek je ve skutečnosti caption a Název je ve skutečnosti Title.

Pokud na Mac OS organizujete fotky pomocí klíčových slov, tak špatná zpráva je, že na iOS/iPad OS nefungují ani pro vyhledání. Tohle je prostě Apple.

TIP: Jak na iPhone/iPadu udržet pořádek ve Fotky/Photos? řeší některé možnosti jak udržet v Knihovně fotek (a videí) pořádek.

Další komplikace v iCloudu pro Windows

Pokud synchronizujete přes iCloud, tak se vše dobře synchronizuje mezi iPhone, iPadem a Mac/MacBookem. Pokud ale používáte iCloud pro Windows tak pozor. Ten je jednosměrný, to co se do Fotky (Knihovny) dostane se přenese do Windows, ale žádné ze změn se pak už ve Windows neprojeví – stejně tak jako se neprojeví provedené změny ve Windows zpět do jablečného prostředí (což platí i o smazání fotek).

Nemůžete tak například ve Windows organizovat obsah knihovny (například přesunout fotky někam do cloudu) – změny se nedostanou zpět do Knihovny v iCloudu/iPhone/iPadu ani Mac OS. Stejně tak není možné do Knihovny ve Windows nahrát fotky abyste je dostali do iPhone/iPadu/Mac OS.

TIP: Jak restartovat iCloud ve Windows? Pomůže vyřešit nefunkční synchronizaci

Nemůžete ani ve Windows promazávat zbytečné věci, v jablečné Knihovně to prostě vše zůstává. Stejně tak pokud na iPhone/iPadu/Mac OS smažete fotku z knihovny z Windows se nesmaže.

Synchronizuje se pouze knihovna jako taková, složek a alb se to netýká.

Na druhou stranu, iCloud pro Windows je vlastně dost záloha vašich fotek. S mírnou komplikací. Pokud změníte (úpravy) fotky v jablečném prostředí, tak změněná fotka se do Windows už nedostane.

TIP: Další tipy a triky hledejte v  Jak na Mac OS a Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky