@365tipu

TIP#1861: Jak smazat všechny fotky a videa z Knihovny na Mac OS, iPhone či iPadu. Na jaké problémy narazíte?

V Knihovně fotek (a videí) se mi na iPhone nashromáždilo 14 000 kousků. Většina z nich je vlastně dost odpad – screenshoty, kopie z Příběhů, fotky co prošly skrz WhatsApp. Ukládá se tam prostě příliš mnoho věcí a když to nevypnete (Instagram Příběhy zejména) a po použití nemažete (screenshoty) tak to strašně rychle roste. Velikostně 30 GB, takže to zabírá i dost místa.

Zálohovat před smazáním

Není od věcí si udělat zálohu všeho co v Knihovně máte. Pokud máte Mac, tak je „snadné“. Umí Knihovnu exportovat. Pokud máte iPhone/iPad tak smůla, tam žádný nástroj tohoto druhu není. Můžete to ale zkusit přes stažení vašich dat u Apple (Jak stáhnout všechna vaše data od Apple?) pokud používáte iCloud. Nebo připojit mobil k počítači a přenést vše co jde. A nově Apple umožnilo i přenesení fotek z iCloudu do Google Fotek.

Pokud to budete dělat na Macu, tak se připravte ale na to, že to (u 14 000 kousků) bude trvat několik hodin (i na rychlý SSD) a zcela jistě dojde k „neznámé“ chybě u několika stovek fotek a videí. U kterých k tomu došlo se často nedozvíte a možnost nápravy Apple nedává.

Prostě oznámí „neznámá chyba“, ukáže několik příkladů souborů a tím to končí. V mém případě u 690 z 11000 fotek (tři tisíce už bylo v „koši“) a ukáže jen příklad – sto kousků z nich.

Export tradičně neukazuje co dělá, jak dlouho to ještě dělat bude a kolik se toho už udělalo. Musíte čas od času mrknout na složku/disk kam to dáváte a zjistit si kolik souborů tam je – to můžete srovnat s tím, kolik máte fotek a videí v Knihovně. Případně, v některé z novějších verzí Mac OS, najít nahoře nenápadné „kolečko“ a kliknout na něj.

Pokud došlo k chybám, tak to prostě nechte být. Nebo musíte zkusit Export znova. Porovnat obsah složky s Knihovnou možné není. 

Do obsahu Knihovny se můžete dostat (viz Jak se na Mac OS dostat do obsahu Knihovny fotek a jak ji přesunout jinam) případně zazálohovat složku Knihovny jako takovou. V Knihovně ale nejsou fotky uloženy v příliš lidsky použitelné podobě.

TIP: Jak fungují iCloud Photos (Fotky na iCloudu) v iPhone, iPadu a na Macu

Vymazat obsah Knihovny

Knihovnu fotek a videí můžete kompletně vyprázdnit, to až tak problém není. Prostě si otevřete Fotky/Photos, vyberete všechny fotky a zvolíte jejich smazání. Celé je to poměrně rychlé, takže nic zlověstného očekávat nebudete. Sice tradičně není vidět žádný ukazatel co dělá a jak je daleko, ale to je u Apple normální.

Můžete to udělat na Macu, iPhone či iPadu. Stačí na jednom z nich, pokud Fotky synchronizujete do iCloudu, tak se smazání projeví do pěti a více minut i na všech dalších zařízení. Jak to probíhá můžete částečně sledovat tím, že si Otevřete Fotky a budete dole koukat na počet fotek – bude to skokově ubývat. A mějte prostě trpělivost.

Vymazání obsahu Knihovny nemaže složky ani alba, to všechno vám v Knihovně zůstane a musíte to smazat ručně (maže se jejich obsah, ony samotné ne).

Po vymazání na Mac OS a počkání si na synchronizaci iPhone a iPadu často zjistíte, že tam zůstaly nějaké nesmazané fotky. Zpravidla jiné na iPhone a jiné na iPadu. A totéž zjistíte v iCloudu pro Windows. Smažte je ručně.

TIP: Jak zazní v dalších bodech, hodně trápení si ušetříte, když můžete mazat na Macu a na iPhone/iPadu vypnout synchronizaci s iCloudem.

Nesmazatelné fotografie

Nakonec narazíte na nesmazatelné fotografie – ty nemůžete smazat, protože volba pro mazání není dostupná. Budou v iPhone či iPadu a dostaly se tam někdy kdysi přímou synchronizací přes iTunes a aktivace fotek v iCloudu je nesmazala.

Nezkoušejte připojit k iTunes a synchronizaci, to problém neřeší. Nezkoušejte ani připojit k PC jako úložiště, tam tohle vidět nebude. Řešení je jediné, vypněte synchronizaci s iCloudem a poté ji znovu zapněte.

Ale pozor, má to jeden háček, vše co jste smazali je na minimálně 30 dní schováno v Nedávno smazané (viz dále) a jakmile synchronizaci znovu zapnete, tak se vše začne stahovat do vašeho iPhone – v příznivém případě jako náhledy, v nepříznivém případě v kompletní podobě. Nejpraktičtější je ponechat na iPhone (a iPadu) vypnutou synchronizaci do doby, než vyprázdníte Nedávno smazané – pokud to tedy plánujete udělat hned.

Při zapínání synchronizace iCloud Fotek je asi dobrý nápad na iPhone a iPadu aktivovat Optimalizovat úložiště (je to ostatně výchozí nastavení, ale možná jste to z minulosti měli jinak) aby na telefonu a tabletu nebyly zbytečně plné fotky – ty budete mít v iCloud a také na Macu (kde tohle zapínat nebudete).

Nedávno smazané/recently deleted

Vše co z Fotek smažete končí v Nedávno smazané „složce“ a zůstává tam zpravidla 30 dní. Užitečná věc, pokud si něco omylem smažete. Při vyprázdnění Knihovny se tam ale objeví oněch 30 GB a 14 000 souborů a je dost dobrý nápad to vyprázdnit.

Opět to můžete udělat kdekoliv – Mac, iOS, iPhone – a jak už bylo uvedené výše, dejte si pozor na synchronizaci na další zařízení. Nedávno smazané jsou mimochodem tak nějak částečně lokální a částečně iCloudové.

A také zde opět narazíte na to, že nevíte zda maže, co maže, kolik už toho udělat a jak dlouho to bude ještě dělat. V mém případě s 14 000 soubory trvalo na Mac OS mazání skoro hodinu a celou dobu proces knihovny na 100% zatěžoval procesor. Takže nepočítejte s tím, že by se po tu dobu dalo něco dělat.

Protože mi navíc nedošlo, že by bylo dobré po tuto dobu vypnout na iPhone a iPadu iCloud fotky, tak se oba začaly snažit oněch 14 000 souborů synchronizovat. Pokud máte Mac a k tomu iPhone/iPad, tak je opravdu dobrý nápad je „odpojit“ a vše udělat na Macu/MacBooku.

Narazíte ale i na další záhadu – i přes vypnutí a zapnutí iCloud Photos na iPhone a iPadu a prázdnou Knihovnu tam stále budou vidět právě nedávno smazané. Evidentně další věc, na kterou Apple zapomnělo. Vymažte je ručně – čímž ale narazíte na to, že iPhone a iPad je sice „vymažou“, ale o chvíli později tam budou zpět

Někde je tam opět chyba, zpět jsou totiž jenom jako „seznam“, fyzicky už k dispozici nejsou. Nezbývá doufat, že se to po 30 dnech „napraví“. 

TIP: Po všem tom vypínání a zapínání iCloud Photos je nakonec dost dobrý nápad restartovat iPhone/iPad. Možná vám totiž nakonec přestane fungovat synchronizace a právě tohle to většinou vyřeší.

Složky a alba, chytrá alba

Jak už bylo uvedeno výše, složky a alba se nemažou, zůstanou prázdné. Musíte je smazat ručně a nepočítejte s tím, že se při smazání (například) na iPhone totéž projeví na dalších zařízeních – evidentní chyba.

Chytrá alba se také nemažou a možná je ani mazat chtít nebudete (týká se pouze Mac OS).

TIP: Fotky, Videa, složky a alba ve Fotkách na iPhone či iPadu. Jak na to?

Sdílená alba

Sdílená alba smazání obsahu Knihovny nemaže. Nesmaže ani jejich obsah – pokud se chcete i těchto fotek a alb zbavit, tak je musíte jedno po druhém ručně smazat.

Skryté fotky

Další zádrhel, skryté fotky se smazáním Knihovny také nesmažou. Musíte je dodatečně smazat ručně a co navíc, musíte je smazat na každém zařízení zvlášť, nesynchronizuje se to. Skryté fotky jsou mimochodem vidět po připojení k iTunes. Proč v tom má Apple tak šílený zmatek a tolik nedodělaných věcí se raději neptejte.

TIP: Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba

Oprava Knihovny na Macu

Na iPhone/iPadu tahle možnost není, ale Mac OS umí opravit Knihovnu – musíte ukončit aplikaci Fotky a poté držte Alt+Cmd (Option+Cmd) a dvakrát klikněte na ikonku Fotky v složce Aplikace nebo v Docku.

Tím spustíte Fotky v „opravném“ režimu a stačí kliknout na Opravit. Což bude mimo jiné případně obnášet i obnovení z iCloudu. A může to trvat docela dlouho a tradičně nebudete vědět nic o průběhu.

TIP: Další tipy a triky hledejte v  Tipy a triky pro Apple iOS a  Jak na Mac OS

Jak na iPhone/iPadu udržet pořádek ve Fotky/Photos? řeší některé možnosti jak udržet v Knihovně fotek (a videí) pořádek.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky