@365tipu

TIP#1851: Fotky, Videa, složky a alba ve Fotkách na iPhone či iPadu. Jak na to?

Fotografie na iPhone/iPadu (a Mac OS) se sice vyskytují hromadně v Knihovně/Library co nemá žádnou strukturu, ale nic vám nebrání vytvářet složky a alba a fotky (a videa, pro která to platí také) si organizovat pro pozdější snadné využití. Jde to dělat snadno na Macu, ale i na iPadu či iPhone to je možné. Byť uživatelský zážitek tedy rozhodně není příjemný. Řeč je o tom v Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba a je čas probrat ještě další věci.

Pro fotky a videa můžete vytvářet struktury jako u souborů na disku – složka může obsahovat alba a také další složky, je tedy možné si vytvářet stromovou strukturu podle vlastní chuti. Můžete si i vystačit pouze s alby, ale možnost členění do složek může pomoci – přeci jenom vytvoření příliš mnoha alb v nejvyšší úrovní znamená problémy s přehledností.

Fotografie se dávají do alb, není je možné dávat přímo do složek, ty slouží jenom pro seskupení další alb. Trochu nepraktické, ale tohle není ta případná hlavní vada celého konceptu.

Z Knihovny pak prostě přidáváte fotky do vytvořených alb a jedna fotka (a samozřejmě i video) mohou být ve více albech . Není je ale možné přesunout, v knihovně budete stále mít záplavu fotografií, ve kterých se budete obtížně orientovat. Neexistuje ani způsob jak zjistit, zda určitá fotka je přidána do nějakého alba.

Vytvoření složky či alba

Vytvoření složky je zvláštně komplikovaný proces – musíte ( na iPadu v levém panelu ve Fotky/Photos najít část Moje Alba/My Albums a tam kliknout na Všechna alba/All Albums (na iPhone klikněte ve spodní liště na Alba/Albums při zobrazení na výšku).

Vytvořit novou složku či album je možné kliknutím na „+“ nahoře (vytvořit nové album je možné ještě pomoci Nové album/New Album zcela dole v levém panelu na iPadu)

Tímto způsobem vytvoříte novou složku či album v „root“ (nejvyšší) úrovní vašich alb.

TIP: To že je něco složka poznáte podle toho, že na ikonce jsou vidět čtyři náhledy (nebo čtyři prázdné plošky u prázdné složky) a dá se to „rozbalit“ (šipka vpravo vedle názvu v levém panelu)

Vytvořit podsložku či album v nějaké složce je komplikovanější. Musíte do složky vstoupit (na iPadu snadnější přes levý panel, na iPhone výběrem ze seznamu) a pak na iPadu budete mít opět naoře „+“ – na iPhone ale musíte vpravo nahoře kliknout na Upravit/Edit – tím získáte „+“ pro přidávání složek a alb.

Dejte si i pozor na to, že občas vstoupíte do alba a tam možnost Upravit/Edit samozřejmě není.  Uvnitř Alba mohou být jen fotky či vide.

Pozor, názvy složek a alb nejsou unikátní.

Smazání složky či alba

Tady také musíte využít Upravit/edit – na složkách i albech co jdou smazat (nejsou systémové) budete mít v levém horním rohu červené „-“ pro smazání. Proč například není možné prostě podržet na složce prst a dostat menu? No, opět, protože Apple.

Mazání se ptá zda skutečně chcete. Důležité je, že smazání složky či alba nemaže fotografie, ty zůstávají stále v Knihovně. Neméně důležité je vědět, že pokud v mazané složce máte nějaké podsložky či alba, tak je všechny bez dalšího ptaní také smaže. Takže pozor.

TIP: Systémové albu Nedávno smazate/Recently deleted se mazání složek a alb netýká, tam jsou pouze fotografie. Žádné Vzít zpět/Undo zde tedy není.

Na iPadu je možné mazat i tak, že v levém panelu popotáhnete složku či album směrem doleva – objeví se červené Smazat.

Nic víc ale nečekejte, žádné drag&drop pro organizaci (přesuny alb/složek) tam nejsou (schovává se to pod Upravit/Edit, ale o tom až později), kontextové menu také ne. iPhone žádný panel na levé straně nemá, tam je práce s fotografiemi, alby a složkami komplikovanější.

Přidávání fotek a videí do alba

Při zákládání alba můžete ihned přidat fotografie – nabídne vám pochopitelně pohled na celou knihovnu nebo na přehled alb.

Není tady ale žádná možnost filtrování, hledání, všechno jedině ruční práce – prostě vyberete fotky/videa co chcete přidat a pak dáte Hotovo/Done. Pokud si vyberete nějaké album ze kterého chcete přidávat tak je k dispozici ještě možnost Vybrat vše/Select All.

Do již existujícího alba můžete fotky přidávat poté co do něj vstoupíte a buď tam bude dlaždice „+“ nebo nahoře vpravo tlačítko Přidat/Add. Dostanete se ale ke stejně omezenému dialogu jako při přidávání při zakládání.

Přidávání je i v menu („…“ vpravo nahoře).

Fotky a videa do alb můžete přidávat přímo z Knihovny nebo obecně odkudkoliv kde jsou zobrazené – mají kontextové menu kde můžete vyvolat Sdílet/Share (nebo také zobrazit detail  a tam kliknout na sdílecí ikonku).

V sdílecím menu je přidání do alba (i do sdílených alb). Proč něco tak zásadního nemůže být přímo v kontextovém menu? Protože jsme u Apple. Přes sdílecí dialog to funguje i po vybrání více fotek – to se pochopitelně opět musí dělat složitě přes kliknutí na Vybrat/Select – sdílecí dialog pak ale není v kontextovém menu ale dole uprostřed.

TIP: Výběr fotek jde jak naklikáním, tak přejížděním prstem z jedné na druhou. 

Přejmenování alba a složky

Přejmenování alba najdete po vstupu do alba v menu co je pod „…“ vpravo nahoře.  Druhá možnost je využít Upravit/Edit a kliknout na název alba.

Přejmenování složky je komplikovanější – musíte ji mít zobrazeno v případné nadřazené složce a pak jít přes Upravit/Edit (jako byste chtěli mazat) a pak půjde kliknout přímo na název složky a opravit.

Odstranění fotky/videa z alba

Zobrazíte si album, pokud chcete smazat jednu fotku, tak vyvolejte její kontextové menu a tam je Odstranit/Delete.

Pokud jich chcete mazat víc, tak Vybrat/Select a pak buď Vybrat vše/Select All nebo naklikat jednotlivé – mazání ale přes ikonku koše vpravo dole (kontextové menu tady nečekejte, opět prostě Apple).

Tady ale pozor, při mazání jedné fotky se objeví jen dotaz na Odstranit/Remove a dojde pouze k odstraění fotky z daného alba.

Při výběru více fotek je ale dotaz na Odstranit z alba/Remove from Album  a Smazat/Delete. To první ponechá fotky v Knihovně, to druhé je odstraní i z Knihovny. Proč je tu další nekonzistence? Protože Apple.

Změna uspořádání alb a složek

Zobrazení alb a složek je možné měnit – můžete je přeskupit podle vlastní potřeby. Funguje to jak v nejvyšší úrovni, tak v každé složce. Musíte vyvolit Upravit/Edit a pak je možné používat Drag&Drop – podržte chvíli prst na albu či složce a pak přetáhněte na nové místo.

Můžete to dělat i na iPadu v levém slouci – je tam také Upravit/Edit – u složek a alb se vám zobrazí „tři čárky nad sebou“ a můžete za ně táhněte.

POZOR! Není možné přetáhnout vnořená alba/složky do jiné složky – pokud se o to pokusíte, tak se přetahované ocitne v nejvyšší úrovni. A protože z nejvyšší úrovně není možné přetahovat do vnořených složek, tak už se vám to nepodaří dostat zpět.  Jste u Apple, nezapomeňte. Co navíc, Fotky/Photos vám při tomto snažení velmi pravděpodobně zhavarují. Napravit vzniklé zmatky je možné pouze na Mac OS

TIP: V Jak na iPhone, iPadu a Macu organizovat fotografie a videa. Knihovna, složky, alba najdete to co možná chybí v tomto tipu.

Přidání titulku k fotce

Tohle je další velmi dobře schovaná funkčnost – fotka či video může mít titulek/caption – ten se přenáší i na Mac OS (ale nikoliv do Windows). Abyste ho mohli napsat, tak si musíte otevřít fotku a popotáhnout nahoru – budete moci přidat titulek, podívat se na geolokační informaci a přejít na místo kde fotka je v Knihovně (pomocí Zobrazit v albu Všechny fotky).

POZNÁMKA: Protože jsme u Apple, tak na iPhone ani iPadu se nemůžete podívat na jméno souboru. Nemůžete ani přidávat ani vidět klíčová slova, které umí Mac OS. Snad za pár let někomu v Apple dojde jak nedotažené to je.

Označení fotky jako oblíbená

Fotku můžete označit jako oblíbenou/Favourite – můžete to udělat poté co ji otevřete, nahoře najdete srdíčko. Nebo v kontextovém menu kde je Přidat k oblíbeným/Add to Favourites. Takto označené fotky je možné vyhledávat, filtrovat a objevují se v systémové složce Oblíbené/Favourites

Třídění a filtrování fotek a videí

V albu je možné obsah třídit a filtrovat – obé najdete v „…“ menu jako Seřadit/Sort a Filtr/Filter. Seřadit umí ale jenom podle času nebo vlastní pořadí/custom order (výchozí) kdy si můžete fotky uspořádat přetahováním. Filter umí Oblíbené, Upravené, Fotky nebo Videa.

V celkovém pohledu na Knihovnu je možné najít Typy médií/Media Types kde je možné vybrat Videa, Selfies, Live Photos, Portréty, Panoramata, Časosběr, Zpomalené záběry, Snímky obrazovky, Záznamy obrazovky a Animované. Umožní vám to najít tyto konkrétní tipy fotek a videí.

Přesun alba do jiné složky

Tohle je další ukázka „prostě Apple“. Jak bylo řečeno o odstavec výše, na iPadu ani iPhone není možné přesunout album do nějaké složky. Můžete to ale udělat na Macu, chvíli počkat a na iPhone/iPadu to bude správně.

Na iPhone/iPadu to můžete obejít jedině tak, že vytvoříte nové cílové album ve správné složce a do něj přidáte fotky, které jsou v již existujícím albu (to jde naštěstí snadno). Pak původní album prostě smažete.

TIP: Jak na iPhone/iPadu udržet pořádek ve Fotky/Photos? řeší některé možnosti jak udržet v Knihovně fotek (a videí) pořádek.

Sdílená alba

Bohužel není možné sdílet existující album (možná za pár let, až Apple bude mít opravdu cloud). Sdílená alba (Shared Album) jsou samostatná alba oddělená od ostatních alb a složek. Ve sdílených albech není možné vytvářet složky, je to pouze plochá struktura.

Lze je samozřejmě přejmenovávat, rušit, přidávat do nich fotografie, sdílet s dalšími lidmi i odebírat sdílení. Co nelze je vzít existující klasické album a nasdílet ho – opět obejít jedině tak, že vytvoříte nové sdílené album a do něj přidáte fotky z existujícího klasického alba.

Skrytí fotky

Speciální systémové album Skryté/Hidden umožňuje skržvat fotky/videa a také je samozřejmě odtud dostat zpět. Skrytí fotky (i více fotek co máte vybraných) je ve sdílecím dialogu. Skryté fotky a videa nebudou vidět v Knihovně, ale ani v albech kam jste je zařadili. Po odkrytí se vrátí jak do Knihovny tak do alb kam patří.

Album Skryté/Hidden je možné neukazovat. Najdete v Nastavení/Settings -> Fotky/Photos – Skryté album/Hidden album

Koš aneb Nedávno smazané

Nedávno  smazané/Recently Deleted je další systémová složka ve které měsíc zůstanou fotky, které jste smazali z Knihovny. Ale pozor, jak už bylo řečeno výše, pouze fotky – mazání alb a složek se to netýká.

Z koše lze fotku/video vylovit přes kontextové menu kde je Obnovit/Recover nebo výběrem více a Obnovit/Recover.

Ve Vybrat/Select je dostupné Smazat vše/Delete All i Obnovit vše/Recover All.

Pokud byste chtěli z koše smazat jen některé fotky, tak musíte jít také přes Vybrat/Select – výběr fotek (i jedné) zpřístupní Smazat/Delete a Obnovit/Recover. Výběr fotek samozřejmě jde jak naklikáním, tak přejížděním prstem z jedné na druhou.

Pozor na to, že sice můžete Nedávno smazané vyprázdnit (smazat), ale moc to platné nebude. Popsáno v Jak smazat všechny fotky a videa z Knihovny na Mac OS, iPhone či iPadu. Na jaké problémy narazíte?

TIP: V  Tipy a triky pro Apple iOS a  Jak na Mac OS najdete záplavu tipů a triků pro jablečné záležitosit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky