TIP#1087: Jak stáhnout všechna vaše data od Apple? Jak smazat/deaktivovat účet u Apple?

Jedna z mála pozitivních věcí na #GDPR? Přinutila i takovou firmu jako Apple, že umožní stáhnout všechno, co jste si tam uložili i řadu věcí, které o vás nashromáždila. Včetně nové možnosti deaktivovat či smazat Apple účet. Pravda, protože GDPR je věc EU, tak to Apple umožní jen uživatelům v EU. Ale alespoň něco.

Stažení vašich dat najdete na privacy.apple.com a budete se tam, pochopitelně, muset přihlásit pomocí vašeho Apple ID, včetně případného dvoufaktorového ověření. Po přihlášení získáte čtyři možnosti:

2018-05-23 16_25_33-Apple ID Data & Privacy.png

Stáhnout kopii vašich dat

Stažené bude zahrnovat data z App Store, Apple Music, Apple Online Store, Apple Retail Store, Game Center aktivit, údaje spojené s vaším Apple ID, historii uživatelské podpory a oprav, bookmarky z iCloudu, kontakty, kalendáře, poznámky a další informace.

2018-05-23 16_29_35-Apple ID Data & Privacy.png

Výsledná velikost může být poměrně značná – zejména pokud opravdu (něco jako) iPhone intenzivně a dlouho používáte – součástí stažených dat totiž mohou být i všechny soubory v iCloud Drive, veškeerá pošta v iCloud Mail i veškeré iCloud Fotky. Můžete si i nastavit jak maximálně velké mají být jednotlivé archivní (ZIP) soubory.

2018-05-23 16_32_26-Apple ID Data & Privacy.png

Po odeslání ale přijde dost zásadní nedostatek – vaše data vám Apple nedodá prostě automaticky, tak jak je tomu zvykem všude jinde. Budou ověřovat, zda jste „žádost skutečně vznesli vy“ a vyhrauzjí si na to sedm dní.

2018-05-23 16_33_47-Apple ID Data & Privacy

REALITA? Sedm dní uplyne, od Apple nedostanete nic. Ani informaci o možnosti stáhnout, ani zamítnutí žádosti. Ničemu se nedivte a trpělivě čekejte, ono to nakonec dorazí.

Ještě nepříjemnější překvapení dorazí v okamžiku, když už vaše data budou připravena ke stažení. Žádná možnost stáhnout vše, musíte stahovat každou jednotlivou kategorii dat a některá data vám Apple nedodá, „nepodařilo se je připravit“.

2018-06-01 06_48_40-Apple ID Data & Privacy.png

Opravit vaše data

Vhodné v okamžiku, kdy nějaké vaše osobní informace uložené u Apple jsou chybné. Ve skutečnosti je tohle ale jenom informativní stránka s rozcestníkem na místa, kde se příslušné údaje vyskytují.

2018-05-23 16_42_34-Apple ID Data & Privacy.png

Deaktivovat účet

Poslouží k tomu, aby nebylo možné k vašim datům přistupovat – po dobu deaktivace ho ale nebudete moci používat ani vy. Neznámo proč ale není možné účet prostě deaktivovat, bude následovat ověření žádosti, které může trvat až sedm dní. A vlastně ani nepřekvapí, že musíte uvést důvod deaktivace

2018-05-23 16_43_35-Apple ID Data & Privacy.png

Smazat účet

Nenávratně smazat. Stejně jako v předchozím případě zde bude probíhat ověření, které může trvat až sedm dní.

TIP: K účtům u Apple by tu ještě bylo: Jak zapnout dvoufázové ověření pro AppleID (iOS, iPhone, iPad) a Co dělat, pokud jsem zapomněl Apple ID či heslo k Apple ID?

Pokud jste snad čekali, že Apple umožní uživatelům bez problémů stáhnout co je jejich, tak na to zapomeňte. Kdykoliv se navíc mohou rozhodnout, že vám stažení, deaktivaci či smazání účtu znemožní.

Jak stáhnout vaše data z jiných služeb