@365tipu

TIP#454: Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače?

Marek Patasi se před pár dny ptal, jak by si mohl zálohovat Gmail (a ideálně tak, aby v záloze mohl i hledat) aby v něm pak mohl udělat velký úklid. Samozřejmě, „zálohovat“ je dost široký pojem, ale nejjednodušší řešení může být to, že si pořídíte nějaký poštovní program (Mozilla Thunderbird, Outlook, Mail na MACu atd), připojíte si ho k účtu na Gmailu a necháte si do počítače pořídit kopii všeho, co na vašem gMailu je. Pak si můžete stažená data zazálohovat  a vyčistit váš Gmail.

Tenhle způsob bude mít i tu výhodu, že pokud si poté poštovní program odpojíte, tak vám zůstanou maily v počítači a budou prohledávatelné. Byť ne tak dobře a efektivně jako v Gmailu, ale půjde to. Bude to fungovat i bez ohledu na platformu, protože například onen Thunderbird můžete mít i na jiných platformách než jenom Windows. Poštovních programů je více, ale to by bylo na samostatný tip.

POZOR. Dejte si pozor, abyste poštu ze schránky jen stahovali a nemazali ji při stažení, pokud chcete obsah v poštovní schránce zachovat. Připojení přes IMAP bude obecně praktičtější, umožní vám udržovat kopii online pošty v offline podobě celkem efektivně.

Zálohu, tedy třeba vypálení na DVD/CD nebo nahrání na úložiště si můžete udělat poté, co si zjistíte, kde jsou uloženy datové soubory se staženými maily nebo použit nějaký ten plugin-in co umí vytvořit archiv se zálohou. Případně se podívejte, zda vámi používaný software umí nějaký export.

Stejným způsobem můžete stáhnout poštovní schránku (jakoukoliv co umožňuje POP3/IMAP) a poté stažené maily uložit do jiné poštovní schránky (to už ale nejlépe opravdu jenom přes IMAP). Před lety jsem takto s pomocí Outlooku připojeného přes IMAP nahrával všechny své staré e-maiy do Google Apps. IMAP proto, že jsem ony staré maily nahrával do složky jménem Archiv ve které navíc zůstaly zachovány složky co jsem používal v Outlooku.

Nezapomeňte, stáhnout e-maily může trvat poměrně hodně dlouho. Než se do toho pustíte, zkuste se podívat jak velký prostor vaše schránka zabírá a odhadnout, jak dlouho budete čekat, než se vše stáhne.

2016-03-29 07_38_25-Spam (18) - 365tipu@gmail.com - Gmail.png

 

TIP: V Co dělat, když mi lidé nemohou posílat e-maily a vrací se jim s „over quota“? je trochu související téma. Téma plná schránka

Další možnosti?

Pokud chcete pouze zálohovat, tak je tu stažení dat z Google – Google Takeout na www.google.com/settings/takeout. Tam můžete stahovat nejenom vaše maily, ale prakticky všechno, co ve službách od Google máte.  Tady je dobré vědět, že stažený obsah vaší poštovní schránky není použitelný v počítači bez další pomůcky – budete potřebovat něco, co umožní prohlížet MBOX soubory. Což může být třeba FreeViewer nebo můžete použít Thunderbird, který s těmito soubory umí pracovat.

Pak je tu ještě řada samostatných řešení – třeba:

A také řada služeb, které umožňují zálohovat e-mailové schránky nikoliv do vašeho počítače, ale do cloudu, zajímavá může být třeba www.backupify.com. Dodám jen to, že ani jednu z pomůcek nemám vyzkoušenou.

TIP: Zálohu pošty v Gmailu (i jinde) si můžete dělat třeba i tak, že si nastavíte přeposílání (forward) došlých zpráv do jiné poštovní schránky a pro odesílání si nastavíte aby to poslalo kopii odeslanou i vám (případně vždy na onu archivní adresu). Můžete zkusit použít i IFTTT. A tím jsme čistě teoreticky vyčerpali všechny varianty.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky