TIP#992: Co dělat, když mi lidé nemohou posílat e-maily a vrací se jim s „over quota“?

Někdy o víkendu psal s prosbou o pomoc člověk – má e-mail, ale lidé co mu posílají e-maily mu je nemohou poslat, vrací se jim s over quota. Tazatel psal, že „poštu přijímá a stahuje denně“, případně  že, „všechno hned maže do koše“.

Především, co je první důležité vědět – poštovní schránky mají omezenou kapacitu, ty dnešní e-maily co si můžete pořídit zadarmo mají kapacitu většinou okolo 15 GB (Gmail například), ale může to být i více. Placená podoba mailů od Google za 8 Euro měsíčně má 1 TB, můžete mít i neomezenou velikost, pokud jste (například) firma a máte schránek více než pět (a platíte si oněch 8 Euro měsíčně za každou schránku).

Omezená kapacita znamená, že prostě můžete vaši e-mailovou schránku zaplnit – to že něco „mažete do koše“ neznamená, že se to maže. Koš je od toho koš, že v něm věci zůstávají a je nutné je vynášet. Navíc, pokud používáte IMAP (což určitě používáte), tak poštu nestahujete do počítače, vše došlé zůstává ve vaší schránce. A co tam také možná zůstává je odeslaná pošta – málokomu dojde, že by něco takového měl také promazat, pokud má nedostatek místa.

Ono „over quota“ ale může nastat i pro e-mail s příliš velkými přílohami – tady také platí, že různé poštovní služby mají různou maximální velikost příloh – od pár megabajtů po pár desítek, ale rozhodně ne více. Větší soubory stejně nemá smysl posílat e-mailem, ty je nutné uložit do nějakého cloudu a poslat na ně odkaz (Dropbox, OneDrive, atd). O tom ale byla řeč v Jak posílat přes Internet velké soubory a co je to vůbec velký soubor? a Jaká má Gmail omezení? Co se stane, když je překročíte?

POZNÁMKA: Výše uvedený tazatel mimochodem používal poštovní schránku od O2, kterou každý dostane automaticky, pokud používá internetové služby od O2. Ta je legrační tím, že má 100 MB, takže je prakticky dnes nepoužitelná. Dá se za peníze rozšířit na 200 MB, což je stejně směšné, navíc to stoji skoro 100 Kč – za tuhle cenu budete jinde mít až 25 GB velkou schránku (Gmail za 5 USD měsíčně nabízí přesně toto). Jakkoliv to je velikost absurdní, lze to chápat – proč by ISP (poskytovatel internetových služeb) měl zbytečně nabízet služby, které bez problémů (a zadarmo) můžete mít jinde.

Jak řešit plnou poštovní schránku

Co tedy udělat s plnou poštovní schránkou? To první nutné je, že smažete došlou poštu, odeslanou poštu, vysypete koš a promažete i složku Spam. Pokud jste se nechali zlákat k vytváření složek, tak musíte promazat i další složky. Pokud budete mít něco tak legračního jak 100 MB schránku, tak budete muset mazat velmi často.

TIP: Potřebujete-li e-maily zachovat, tak si je budete muset stáhnout do počítače, o tom viz Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače?

To podstatně lepší je, že si pořídíte nový e-mail třeba na Gmailu, nebo prostě kdekoliv kde to dává smysl. Do toho „dává smysl“ spíš nepatří Seznam.cz, protože ten sice v roce 2018 přidal „dvoufaktorové“ zabezpečení účtu, ale je čistě proprietární a nedůvěryhodné  (viz Jak lépe zabezpečit e-mail u Seznamu proti krádeži) . Nepatří sem ani Centrum.cz, protože tam se čas taky zastavil před mnoha a mnoha lety. Jděte do některé ze služeb v Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail? – mají podstatně vyšší kapacity, zabezpečení, mobilní aplikace a umožňují toho podstatně více, než ty zdejší české parodie.

Na původním e-mailu si poté nastavte přesměrování nebo přeposílání (forward) na novou e-mailovou adresu. Ale pozor, po určitou dobu vás to nezbaví nutnosti tu původní schránku promazávat. Až své kontakty naučíte na nový e-mail, tak budete moci přestat. Případně tu původní e-mailovou adresu kompletně zrušit, pokud to tedy půjde.

TIP: V Mám si při odjezdu na dovolenou nastavovat automatickou odpověď na e-maily? najdete jedno extrémně užitečné řešení problému, který si neznámo proč každý rok lidé vytvářejí sami.