@365tipu

TIP#1140: Jak v Gmailu uložit zprávu do podoby EML souboru?

EML je souborový formát pro ukládání elektronické pošty. Byť tedy on to až tak formát není, ve skutečnosti je to přirozená podoba e-mailu – obsahující jak všechny hlavičky, tak vlastní text e-mailu. Formát samotný je čistě textový, to jen pro pořádek.

Může se stát, že budete EML soubor potřebovat – třeba když nahlašujete spam (Ze spamu se nikdy, nikdy, nikdy. Opakuji, NIKDY neodhlašujte. Co s tím spamem ale dělat? ), řešíte nějaké problémy. Hodí se i pro import do jiných poštovních klientů a řešení. V klasických poštovních klientech bývá běžná možnost Uložit jako nebo přímo položka někde v menu. V Gmailu nic takového na první pohled není.

Je to přitom poměrně jednoduché – otevřete si zprávu, vpravo nahoře vyvoláte menu (tři tečky) a vyberete Show original/Zobrazit originál.

2018-08-05 08_44_41-Spam - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

Otevře se vám nové okno a v něm kompletní zpráva v „originální“ textové podobě – stačí otevřenou stránku uložit a pokud chcete aby měla i správnou příponu, tak TXT prostě změňte na EML.

TIP: Novinka z dubna 2019: Jak v Gmailu naplánovat odeslání e-mailu?

2018-08-05 08_45_10-Původní zpráva.png

V nejnovější podobě Gmailu můžete buď kliknout na Zkopírovat (vložení do schránky) nebo Stáhnout původní zprávu. Vlastní EML podoba je to co je vidět ve spodní části – můžete si to zkopírovat i ručně.

Co je to hlavička e-mailu, jak ji mohu získat a k čemu je to dobré? zjistíte, že první část toho na co koukáte je „e-mail header“  a zbytek tělo (body) e-mailu.

PS: Mobilní aplikace toto neumí

TIP: Hodit se vám bude Jak v Gmailu najít e-maily, které mají největší přílohy? a další tipy týkající se Gmailu najdete pomocí štítku Gmail

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky