@365tipu

TIP#628: Co znamená IMAP, POP3, SMTP, MAPI? A jak to souvisí s e-mailem?

Před pár stovkami dní jsme tu měli vysvětlení co že to znamená FTP, je tu i vysvětlení zkratek jako FAT či NTFS, ale kupodivu tu chybí dost důležité vysvětlení zkratek, které budete potřebovat při nastavování poštovních klientů, tedy software pro připojení k vašemu e-mailovému účtu.

POP3 (vyhnout se jak to jenom jde)

POP3 (Post Office Protocol 3) je ta horší varianta toho, jak se můžete připojit k e-mailu. Slouží k stahování e-mailu z poštovních schránky umístěné na serveru. To že poštu stahuje znamená, že vytváří lokální kopii e-mailu a dost často může být nastavený tak, že stažený e-mail ze serveru maže.

K POP3 je dobré vědět, že existuje v nezabezpečené podobě spojené s portem 110 a v zabezpečené (šifrované) podobě spojené s portem 995. Nezabezpečená podoba znamená nejenom to, že kdokoliv si „cestou“ může číst co si stahujete ze serveru, ale také může odchytit vaše přihlašovací údaje. Přihlášení ke schránce přes POP3 vyžaduje jméno a heslo (jméno může být váš e-mail).

Připojení přes POP3 způsobuje řadu komplikací tam, kde onu poštovní schránku používáte i třeba přes webové rozhraní. Pokud zprávu změníte v počítači, tak na serveru se nezmění.

TIP: V Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail? zjistíte jak si pořídit e-mail, aniž byste museli něco platit. A v Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou? jaké programy pro klasický počítač vás s poštou pomohou.

IMAP (správné řešení pro práci s obecnou poštou)

IMAP (Internet Message Access Protocol) je tak lepší varianta přístupu k e-mailům uloženým na serveru. Počítá s tím, že poštu necháte na serveru a budete s ní také na serveru pracovat, byť i tady můžete mít uložené lokální kopie a vše snadno synchronizovat. Umí i řadu dalších vychytávek, včetně dost podstatné podpory složek.

Nezabezpečený IMAP je spojen s portem 143 a zabezpečený (šifrovaný) s portem 993. Opět zde platí, že použití nešifrovaného spojení je zásadní bezpečnostní problém. I zde k přihlášení slouží kombinace jména (e-mailu) a hesla. Viz ostatně Je bezpečné používat POP3 poštovní účet? Co IMAP a SMTP?

IMAP má oproti POP3 řadu výhod, jednou z nich je i to, že odesílaná pošta se bude objevovat v odpovídající složce na serveru. U POP3 nic takového možné není, tam jde opravdu jenom o jednosměrný „stahovací“ protokol a odeslanou poštu tak budete mít k dispozici jen v tom zařízení, odkud jste ji posílali. IMAP zajistí i synchronizaci změn provedených lokálně.

IMAP ale také může znamenat, že si schránku zaplníte, ale o tom viz Co dělat, když mi lidé nemohou posílat e-maily a vrací se jim s „over quota“?

Řada free-mailů dělá s podporou IMAP problémy a různě to podmiňuje zaplacením (jednorázovým či trvalým). Freemailu co vám neumožní snadno připojit poštu přes IMAP se vyhněte obloukem.

TIP: Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače? poradí, pokud chcete zálohovat poštu uloženou „na serveru“

SMTP (nutné pro odesílání)

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) je určen pro odeslání pošty a neobejdete se bez něj ať už používáte POP3 či IMAP.

Nezabezpečené SMTP běhá přes port 25, šifrované zabezpečené přes port 465. V řadě případů je možné se k SMTP serveru připojit bez přihlašovacích údajů, ale čím dál tím více je nutné se přihlašovat – zpravidla pak máte stejného přihlašovací údaje jako pro POP3/IMAP, ale můžete mít také samostatné.

S odesíláním přes SMTP bývá hodně problémů právě s ohledem na nutnost přihlašovat se a také proto, že SMTP servery běžně neumožňují zpracovat maily k odeslání z „cizích“ sítí. Největší peklo v tomhle ohledu nastává u freemailů, které vám neumožní používat jejich SMTP a chtějí, abyste použili ten v síti vašeho ISP či operátora – při mobilních telefonech připojujících se jak přes mobilní Internet tak přes WiFi to pak znamená zbytečné komplikace.

TIP: Se SMTP servery souvisí trochu jiné, ale užitečné téma: Co je to doménový koš? A proč to na doméně nemít zapnuté.

TIP: Parametry (adresa, port, atd) a přihlašovací údaje k vaší poštovní schránce si někde uložte – parametry chránit nemusíte, přihlašovací údaje pochopitelně ano. Nějaký ten zaheslovaný soubor na to postačí, ale Správce hesel je také užitečný. Uložené se vám bude hodit až budete muset znovu nastavit připojení schránky a už dávno si nebudete pamatovat jak jste to udělali.

MAPI, ActiveSync (tam kde je Microsoft Exchange)

MAPI (Messaging API) můžete potkat také jako Exchange ActiveSync a patří k Microsoft Exchange a poště v těchto systémech. Vedle kompletní práce s poštou na serveru umí navíc i kontakty, kalendáře a další vychytávky. A jak název napovídá, vše je vázané na Microsoft Exchange, což je serverové řešení e-mailu. Pro ActiveSync/MAPI není potřeba SMTP, což je taky dost dobré vědět. Ale taky je dobré vědět, že připojení na Microsoft Exchange není příliš běžná možnost v poštovních programech – Microsoft si to velmi pečlivě hlídá, komu to umožní.

U ActiveSync/MAPI žádné porty řešit nemusíte, tohle si řeší poštovní klient (ActiveSync Connector) sám, přihlašovací údaje jsou pak zpravidla jméno a heslo, případně u firemní pošty doména/jméno a heslo. Stejně jako kdekoliv jinde i tady by mělo být jistotou, že vše přenášené je šifrované.

Pošta v mobilních telefonech

V mobilních operačních systémech došlo k řadě snah o zjednodušení konfigurace pošty založených buď na tom, že o vás všechno váš mobil ví (Android, iOS), nebo že ví jak správně nastavit často používané freemaily (či komerční e-mailové služby).

Zpravidla tam pak postačí zadat váš e-mail (tedy ono něco(zavináč)domena.někde) a poštovní klient správně nastavit potřebné parametry. Pokud ale nebude vědět jak, čeká vás opravdu zadávání či volba všech parametru – tedy nejenom přihlašovací údajů, ale také hlavně adresy serveru (pro IMAP i pro SMTP) a odpovídajících portů.  Stejným způsobem se pak nastavuje připojení desktopového e-mail klienta.

PS: ‣ Jazykový koutek je místem, kde najdete další různorodé zkratky a termíny

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky