@365tipu

TIP#862: Co je to doménový koš? A proč to na doméně nemít zapnuté.

Co je e-mailová adresa nejspíš víte, něco jako, třeba 365tipu@gmail.com. Co je to doména víte také, u právě uvedené e-mailové adresy je to gmail.com, u @365tipů webu je to 365tipu.cz. Což znamená, že bychom tady mohli mít třeba 365tipu@365tipu.cz, ale nějak k tomu nejen nebyl nikdy důvod, ale ono to v zásadě vždy stojí nějaké peníze navíc. Ale to není podstatné. Mailové adresy u domény buď můžete mít konkrétní, přesně definované. Nebo existuje funkčnost jménem doménový koš.

Pokud si aktivujete doménový koš, tak cokoliv bude posláno na e-mail, který konkrétně není existující (založený), tak bude doručeno do doménového koše. Do „mailové schránky“,  kam padají všechny došlé e-maily, které nemají platného adresáta.

Tahle funkčnost e-mailových serverů (tedy toho software co se stará o příjem e-mailů) vznikla kdysi dávno. Vypadala prakticky a užitečně, ale stoupající záplava spamů z této funkčnosti učinila něco, co už se roky nepoužívá. Znamená to totiž, že budete přijímat tisíce a tisíce spamů, které prostě míří na neexistující adresy (zejména ty generické, obecné e-maily jako @info a podobně ).

TIP: Pokud používáte Gmail, tak sice nemáte doménový koš, ale je tam jedna užitečná vychytávka, viz Jak v Gmailu (Google Apps) využívat + (a tečky) v e-mail adrese. Třeba se vám bude hodit.

Jedno z vysvětlení proč stále někde mají doménové koše je, že když zruší e-mailovou schránku, tak přece potřebují vědět, jestli do ní ještě něco nepřichází. Což je tak trochu nepovedený způsob, ale o tom už tu byla řeč v Jak zacházet s e-maily zaměstnanců co už zaměstnanci nejsou?

Občas se dá narazit i na poněkud mylnou představu, že vlastně zprovozněním doménového koše je možné mít jakoukoliv e-mailovou adresu chcete. Což je sice pravda (prostě ať uvedete cokoliv před zavináčem, ono to skončí ve schránce doménového koše), ale stále to bude mít stejný konec. Dříve nebo později se vám doménový koš zcela zahltí příjmem desítek až stovek tisíc spamů. Ty by za normálních okolností totiž poštovní server odmítl jako nedoručitelné. Místo doménového koše je potřeba důsledně zakládat platné e-mailové schránky (adresy) nebo si ke stávající schránce/adrese přidávat aliasy.

Pokud na předchozí namítnete, že přece anti-spamový filtr ty spamy přece požere, tak sice máte pravdu, ale stále to znamená, že dojde k jejich doručení, zpracování a uložení. U snahy doručit e-mail na neexistující adresu se tím ani anti-spamový filtr nebude muset zabývat. Poštovní server prostě odpoví, že e-mail neexistuje. A tím to celé přestane řešit.

TIP: Hodit se vám ještě může Co znamená IMAP, POP3, SMTP, MAPI? A jak to souvisí s e-mailem?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky