@365tipu

TIP#487: Jak v Gmailu (Google Apps) využívat + (a tečky) v e-mail adrese

Možná to nevíte, ale pokud máte Gmail či Google Apps, ta´k můžete ke svému e-mailu pomocí plus přidat cokoliv. Třeba něco jako „medvidekpu+cokoliv@gmail.com„. Pořád to bude fungovat, ale pomocí filtrů si pak takto došlou poštu můžete třídit. Stále platí i to, že můžete v mailu používat tečky, takže medvidek.pu je totéž jako medvidekpu.

Tahle vlastnost e-mailových adres znamená, že je využitelná pro registraci / zakládání účtů v online službách. Ono prostě „medvidekpu+neco“ a „medvidekpu+necojineho“ jsou prostě dvě různé e-mailové adresy, byť nakonec jsou ve skutečnosti jedna.

Pokud by e-mail obsahující „+“ nějaká služba odmítala, tak určitě neodmítne použití teček, kde „medvidek.pu“ a „medvidekpu“ jsou také vlastně dvě „různé“ e-mailové adresy.

TIP: Jak v Gmailu najít e-maily, které mají největší přílohy? Šikovná věc, kterou jednou oceníte

Tahle vychytávka vám umožní si založit víc účtů u jedné a téže služby. Ale také vám umožní se registrovat do různých mailing-listů (a tomu podobných věcí) s rozdílnými e-maily – což vám později umožní to lépe třídit do složek (opatřovat štítky), ale také třeba přijít na to, odkud unikají e-maily ke spammerům. Je velmi snadné si takhle vytvořit jednorázový e-mail, takový co musíte použít pro něco na Internetu, ale nemáte zájem tam dávat skutečný e-mail.

TIP: Jak v Gmailu naplánovat odeslání e-mailu?

Vězte, že tohle není nic nového (viz 2 hidden ways to get more from your Gmail address z roku 2008) a že bohužel varianta s „+“ v některých online službách je nepoužitelná (a provozovatel vám bude tvrdit nějaké nesmysly, proč to nejde ačkoliv podle RFC 2822 to je v pořádku).

POZNÁMKA: Pokud jste si pořídili Google Apps, tak máte ještě třetí možnost jak mít množství unikátních e-mailů, ke svému základnímu e-mailu můžete přidávat další aliasy a pokud máte k dispozici více domén, tak je můžete připojit do Google Apps a ještě využívat i různorodých domén (v mém případě je daniel(z)pooh.cz tatáž poštovní schránka jako daniel(z)justit.cz stejně jako daniel.docekal@justit.cz).

TIP: Jak vyčistit váš e-mail od záplavy e-mailů ke kterým jste se přihlásili? je místem, kde právě tenhle trik s tečkou můžete dobře využít. A zajímat by vás mohl i tip Co je to doménový koš? A proč to na doméně nemít zapnuté.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky