@365tipu

TIP#630: Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou?

Než se pustíme do přehledu klientů elektronické pošty, tak je ale stejně potřeba připomenout Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail?, protože dnes se to všechno hodně proměnilo oproti době před lety, kdy e-mail opravdu byl zásadně věcí toho, že jste v počítači měli poštovního klienta a stahovali si s jeho pomocí poštu a pracovali s ní. Dnes se to navíc mění ještě víc nástupem mobilních telefonů (a tabletů), kde je pošta tak nějak „přirozenou“ součástí. Což ale už ostatně je i na desktopu, ať už je řeč o Windows 10 či MAC OS X.

Každopádně, poštovní klient je software, které vám umožní se připojit na e-mailovou schránku. Dělá se to nejlépe pomocí protokolu co se jmenuje IMAP, v horším případě pomocí POP3. A mimo čtení (a stahování) pošty vám umožní i e-maily odesílat, což se děje pomocí protokolu SMTP. Pokud budete mít to štěstí (a občas i smůlu) a vaše pošta bude na Microsoft Exchange, tak tam existuje mimo možnosti připojit se přes IMAP/POP3 také vlastní Microsoftí cesta. A také bohužel mnohdy nutnost používat Microsoft Outlook.  O tomhle všem je řeč v Co znamená IMAP, POP3, SMTP, MAPI?

Jaké software si můžete pořídit pro e-mail na desktopu

screenshot-windows.2c2eb24f1395.png

Thunderbird (Windows, OS X, Linux, Open Source, zdarma) – www.mozilla.org/thunderbird – od Mozilly ušel dlouhou cestu a je velmi dobrou alternativou pokud chcete něco dostupného zdarma, pro více platforem, s řadou doplňků. A také třeba v české verzi pro někoho, kdo neumí cizí jazyky. Zoufat si ale budete v okamžiku, kdy budete potřebovat Thunderbird napojit na kalendáře od Google (ano, Thunderbird umí Kalendáře či úkoly). Pokud jste Gmailoví, tak budete zoufat nad hledáním, stejně jako nečekejte dobré seskupování zpráv.

Microsoft Outlook (Windows, iOS, Android, plně placené) toho umí mnohem více, než jenom poštu (kalendář, úkolníky, připojení k Microsoft Exchange a další věci), ale zdarma ho mít nemůžete. Podobně jako v předchozím případě si budete zoufat při integraci s Google kalendářem (viz Jak synchronizovat kalendáře v Outlooku/Exchange a Google Apps/Gmailu), vyhledávání a velmi nepřivětivým seskupováním mailů do vláken. Související tip Co použít místo Microsoft Office? vám případně poradí jak se zbavit Office jako takového.

TIP:  Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu se bude hodit i pro přenosy kamkoliv jinam. Magická slova jsou … export … import.

em Client (Windows, freeware a placené) – www.emclient.com –  je často zmiňovaán jako jeden z nejlepších e-mailových klientů pro Windows a z doby kdy jsem ho zkoušel mohu i vcelku potvrdit. Pro domácí použití ho můžete mít zdarma, ale budou platit omezení. Jedna z dobrých věcí je podpora kalendářů do Google.

AirMail (OS X, placené) bývá nejčastěji zmiňován jako jeden z nejlepší e-mail klientů pro OS X. Druhá nejčastěji dobře hodnocená varianta je asi Postbox, ale o tom níže.

TIP: Řada níže i výše uvedených programů umí i kalendáře. Ale kdybyste třeba hledali kalendářové programy a aplikace, viz Jaké kalendářové aplikace si můžete pořídit?

CloudMagic (OS X, Android, iOS)- www.cloudmagic.com – vedle klasické práce s e-mailem je tu integrace s řadou dalších aplikací a různé vychytávky, které jinde hned tak nenajdete.

PolyMail (iOS, OS X)- www.polymail.io – už nejspíš opustil beta podobu a tvůrci staví na tom, že má mimořádně přívětivé uživatelské rozhraní.

Mailbird (Windows, zdarma i placené) – www.getmailbird.com – jsem sice nikdy neviděl a nezkoušel, ale vypadá pěkně (a říká se o něm, že v něm přežil Sparrow poté co ho Google koupil a zabil). Vedle pošty umí i úkolníky, kalendáře a integraci s řadou dalších služeb. Lze ho mít zdarma (s omezením) nebo za poměrně slušnou cenu buď jednorázovou, nebo měsíční (dolar měsíčně).

Apple Mail (OS X) je součástí operačního systému a pro řadu lidí je více než dostačující.

2016-10-14 07_40_14-Doručená pošta – Justit ‎- Pošta.png

Pošta (Mail for Windows 10) (Windows 10) je také součásti operačního systému. A pro základní použití asi může vyhovovat. A když už jsme u Microsoftu, tak je dobré připomenout že v minulosti zde byl klient Windows Live Mail (součást Windows Essentials) a Outlook Express.  Tady se vám mimochodem bude hodit Čím ve Windows 10 nahradit Windows Essentials?

Postbox (Windows, OS X, placené) – postbox-inc.com – toho dnes umí mnohem více, než „jen e-mail“. Integrace s cloudem a vyhledávání například. Ale také napojení na desítky dalších služeb. Někde ale občas tvrdí, že tohle je vlastně přizpůsobený Thunderbird a možná je lepší si pořídit právě Thunderbird a doplnit o pluginy.

MailMate (OS X, placené) – freron.com  – když uý byla řeč o Postboxu, jednom z doporučovaných e-mail klientů pro OS X. MailMate je totiž třetí z těch často doporučovaných náhrad za klasický Mail (Mail.app).

Evolution (Linux, Open Source, zdarma) – wiki.gnome.org/Apps/Evolution – můžete brát jako ekvivalent Outlooku, ale pro Linux. Umí nejen e-mail, ale také kalendáře a kontakty.

TIP: Jak už bylo v Kde si pořídit e-mail zdarma? Co že je to ten freemail? výše naznačeno, svět směřuje hlavně k tomu, že e-maily buď budete používat z prohlížeče (Gmail, Google Apps i Office/Outlook 365) a v mobilních zařízeních. Proto je to také s off-line programy pro e-mail takové poněkud složité.

Claws Mail (Windows, Linux, zdarma) – www.claws-mail.org – má sice dost spartánsky vypadají web, ale výhodou může být dostupnost pro Windows i Linux. Zvláštností je, že neumí posílat HTML maily.  Možná vás zaujme, že vznikl ze software jménem Sylpheed.

Inky (Windows, iOS, Android OS X, zdarma) – inky.com – jsem nikdy neviděl, ale zaujal zajímavou vlastností – založíte si účet u Inky, ten si bude pamatovat nastavení vašich poštovních účtů a každé další zprovoznění Inky tak bude výrazně usnadněno.

Opera Mail (Windows, zdarma) – www.opera.com/cs/computer/mail – zmíním asi pouze pro úplnost a historickou referenci. Dnes bych byl na pochybách zda používat, nevypadá to, že by se Opera Software tohle chystala ještě někdy udržovat.

The Bat! (Windows, placený) – www.ritlabs.com/en/products/thebat – rozhodně nelze vynechat, když už jsme u historie.

Pegasus Mail a Mercury (Windows) – www.pmail.com – vlastně přidám taky jenom z historického kontextu.

TIP: Přechod z jednoho e-mailového klienta na jiný může občas být poměrně zásadní problém. Nezapomeňte, že většina e-mail klientů je založená na lokálním uložení pošty a často dochází je stažení ze serverů a smazání. Před lety jsem takto migroval e-maily v Outlooku do Google Apps. Připojil do Outlooku mail z Apps přes IMAP a pak prostě složku po složce kopíroval na server.  A hodit se v tomto ohledu může i Jak zálohovat poštovní schránku? Jak stáhnout všechny e-maily do počítače?

OE Classic (Windows, zdarma i placený) – www.oeclassic.com – sám sebe nazývá „náhradou za Outlook Express“.

SeaMonkey (Windows, Linux, OS X, zdarma) – www.seamonkey-project.org – je opět více věcí, než pouhý e-mailový klient – součástí je prohlížeč, klient pro newsgroups, IRC chat a dokonce HTML editor.

Mailpile (Windows, Linux, zdarma) – www.mailpile.is – přidám spíš pro zajímavost, je to poměrně nedávno spuštěný projekt, který ale má trochu nejistou budoucnost.

Nylas N1 (Windows, OS X, Linux, Open source i placené) – nylas.com – vypadá zajímavě, ale je tu případný háček v silném využití cloudové/serverové infrastruktury provozovatele.

Foxmail (Windows, Mac) – www.foxmail.com – vypadá pěkně, ale to je také jediné co vám o něm dokážu napsat. Zajímavý je tím, že jeho původci je čínský Tencent. Což může dost dobře znamenat, že je otázka nakolik něco posílá „domů“ co by posílat neměl.

Zimbra Desktop (Windows, OS X, Linux , zdarma i placené) –www.zimbra.com/downloads/zimbra-desktop/ – přidávám také pro úplnost, je dost často zmiňován.

MetroMail  (Windows, Windows Mobile) je nativní Windows aplikace z Windows Store.

TouchMail (Windows) si prohlédněte pro exotické nápady v rozhraní, také z Windows Store.

Mailspring (Windows, Mac, Linux) je dobře vypadají zdarma dostupný klient. Placená PRO verze rozšiřuje možnosti

TIP: První věc, co musíte ochránit dvoufaktorovým ověřením, je váš e-mail. Smrtelně. Vážně. A tohle opravdu nepodceňujte.

Ptáte se co bych doporučil, nebo co osobně používám?

Pokud jsem k tomu přinucen, tak Outlook (mám koupené Office Professional, takže je to jednoduché, byť hlavní důvod koupě samozřejmě byl Word/Excel a PowerPoint). Což je nutné tam, kde klienti používají Exchange. Vlastní e-maily mám v Google Apps a tam zásadně webové rozhraní. Pokud musím do e-mailů u klientů přes IMAP/POP3, tak Thunderbird.

TIP: Pokud, pro zajímavost, chcete vědět jaké byly v roce 2015 nejpoužívanější e-mailoví klienti, tak pořadí je Apple iPhone -> Gmail -> Apple iPad -> Android -> Apple Mail -> Outlook -> Yahoo Mail -> Outlook.com -> Windows Live Mail a AOL Mail. Samozřejmě to berte s rezervou, bude to dost  závislé na tom, že to pochází z USA.

Schází vám ve výše uvedeném přehledu něco co používáte a jste toho názoru, že by to bylo dobré i pro jiné? Dejte vědět. A nezapomeňte, tenhle tip se věnuje desktopovým klientům, ne mobilním.

Pokračovat můžete do Jak zabezpečit a bezpečně pracovat s e-mailem?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky