TIP#328: Co použít místo Microsoft Office?

Software není potřeba krást a když už nemáte prostředky na pořízení Microsoft Office, tak je dobré věděat, že existují alternativy. Řada z nich je použitelná zdarma, ať už jde o Open Source řešení nebo o online náhrady. A není potřeba s bát, sice možná nemají ty stovky vychytávek co má Office, ale ve většině případů vám právě ty záplavy vychytávek nebudou chybět. Důležité je, že umí (vcelku bez velkých problémů) používat souborové formáty z Office.

Google Docs

V tipu Co všechno najdete v Google Docs? Nahradí Microsoft Office? je téma tohoto tipu nakousnuto, ale trochu z jiné strany. Představí vám jednu z možnosti, jak pracovat s dokumenty z Microsoft Office a nemuset si ho kupovat ani ho používat nelegálně. Výhoda této první náhrady je i možnou nevýhodou, je to hlavně online řešení, byť umí pracovat i bez přítomného připojení k Internetu. V jiném tipu (Kam umisťovat prezentace? A v čem se vůbec dají vytvářet?) se řeší alternativy či doplňky k PowerPointu, tedy aplikaci na vytváření prezentací.

TIP: Jak otevřít Word (Excel, PowerPoint) když nemám Microsoft Office?

Takže, první náhradu/alternativu už znáte. Google Docs, ať už v podobě co funguje se zdarma dostupným účtem od Google (Gmail) nebo v placených Google Apps. Online řešení je výhodné i v tom, že není závislé na platformě, funguje dobře i na mobilních telefonech, kde můžete používat jak přímo k tomu vytvořené aplikace, tak mobilní webovou podobu.

U Google Docs najdete jednu jedinou nevýhodu, budete se muset naučit zacházet s tím, že Docs používají vlastní souborový formát, který navíc existuje pouze online a není dostupný v počítači. Není zde ale žádný zásadní problém s čtením ani ukládáním v potřebných dalších formátech.

libreoffice-4.2.png

LibreOffice a OpenOffice

Druhou náhradu můžete získat v podobě LibreOffice a tady už jde o klasickou sadu programů, které si instalujete do počítač. Open Source, dostupné pro Windows ale také pro Linux i MAC, se vyvinulo z původního OpenOffice.org a najdete zde vlastně vše co v Microsoft Office – textový editor (Writer vs Word), tabulkový editor (Calc vs Excel), prezentace (Impress vs PowerPoint), databáze (Base vs Access) a navíc některé věci, které v Office příliš samostatně nejsou – Draw pro vytváření diagramů a dalších „malovacích“ věcí, Math pro vytváření rovnic a výrazů či Charts pro tvorbu grafů (dost z těchto věcí je v Office zabudováno, ale nejsou jako samostatné programy).

Pokud nebudete chápat proč existuje OpenOffice.org a LibreOffice, tak na to existují různě složité odpovědi (najdete je určitě dobře přes Google) ale také jednoduší odpověď. Protože s OpenOffice.org to nebylo tak jak mnozí chtěli, proto vznikl v roce 2010 „fork“ v podobě LibreOffice. Ten měl tehdy řešit i to, že OpenOffice.org tehdy vlastnil Sun, ten tehdy koupilo Oracle a to samotné bylo dostatečně rizikové. A skutečnost je taková, že LibreOffice je ta lepší varianta. Chcete-li vědět více, tak třeba OpenOffice vs LibreOffice? poskytne dostatek informací.

Drobná nevýhoda LibreOffice se objeví v okamžiku potřeby mobilních aplikací. Tam zatím existuje podle všeho pouze prohlížeč pro Android (LibreOffice Viewer). Kompatibilitu s Office si můžete zaručit tím, že budete používat místo vlastního formátu souborů formáty Microsoftu.

TIP: V alternativách k Office nenajdete poštovní klient, tedy něco co vám nahradí Outlook. V Google Docs to potřeba není, tam je Gmail, pokud ale potřebujete poštovního klienta, tak možností je řada – ať už jde třeba o samostatný Open Source Mozilla Thunderbird. Ať tedy padne alespoň jedno jméno, protože ono jich je víc. Ale to až někdy v jiném tipu.

Pro uživatelů MAC OS X je tu například ještě NeoOffice, balík vycházející původně z OpenOffice (není dostupný zdarma)

iWork

Apple iWork můžete potkat i jako Apple Productivity Apps a jsou to kancelářské aplikace dostupné pro iOS a pro MAC – Pages pro texty, Number pro tabulky a Keynote pro prezentace.

FreeOffice

O FreeOffice od společnosti SoftMaker toho nemohu prozradit příliš praktického, nikdy jsem tento kancelářský balík nezkoušel. Je k dispozici pro Windows a Linux a má mobilní verzi pro Android. A jak název napovídá, je zdarma. Nečekejte české rozhraní.

WPS Office

Další zdarma dostupná varianta, známá i jako KingSoft Office a dostupná pro Windows (a vypadá to že i pro Linux, download najdete tady), iOS a Android. Možná právě v mobilní podobě a pod původním názvem jste se s tímto software setkali v minulosti.

neooffice.png
NeoOffice, pokud byste tápali co to vlastně je.

Zoho Docs

Zoho Docs je hlavně alternativa ke Google Docs, tedy další online kancelářský balík, nenajdete v něm například něco co vám nahradí Access (tedy lokální databáze, což je tak jako tak dostupné málokdy), ale texty, tabulky i prezentace ano. Je dostupná i profi, placená verze.

K absenci databáze musím dodat (díky Romane Řípo za upozornění), že mají Zoho Creator – není to sice Acess, ale něco jako Access to evidentně umět bude.

Něco dalšího?

Nenechte se mýlit, tohle není všechno. Ale je to snad všechno, co je kompletní (větší) kancelářský balík. Existuje například ještě řada náhrad pro Microsoft Word (namátkou AbiWord či Jarte) a určitě by se našlo i leccos dalšího (co třeba letité a původní Lotus Symphony).

OnlyOffice má například kompletní kancelářský balík, včetně online podoby a integrace s různými cloudy, jako placené řešení. V rámci kterého si můžete zdarma pořídit offline editory – Windows, Mac, Linux.

Můžete případně dát vědět, pokud je něco významného opomenuto.

Náhrada za Microsoft Visio? Mrkněte do Čím nahradit Microsoft Visio? Jak na diagramy či schémata?

TIP: Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou? vám poradí jaké poštovní programy můžete použít pro práci s vaší e-mailovou schránkou

Jak odinstalovat Microsoft Office? vám poradí jak na to, když klasické odstranění programu přes řídící panel nefunguje. Hodně se vám může hodit Jak otevřít Excel ve dvou oknech