@365tipu

TIP#1521: Jak otevřít Word (Excel, PowerPoint) když nemám Microsoft Office?

Dostanete do rukou nějaký ten soubor z Microsoft Office – dokument (DOC, DOCX) z Wordu, tabulku (XLS, XLSX) z Excelu či prezentaci (PPT, PPTX) z PowerPointu a potřebujete ho otevřít ale Microsoft Office nemáte. Jak na to?

Pořiďte si alternativu pro Office

Ta nejrychlejší odpověď je v Co použít místo Microsoft Office? a předpokládá, že něco takového budete dělat opakovaně, takže se vyplatí si pořídit alternativu pro Microsoft Office.

Může to být Google Docs coby cloudová náhrada nebo LibreOffice / OpenOffice coby kancelářský software přímo v počítači, ale o tom ještě dále.

Pro jablečné prostředí samozřejmě iWork a s alternativami se dá ještě pokračovat – FreeOffice, WPS Office, Zoho Docs coby plné varianta. AbiWord či Jarte jenom jako náhrada pro Microsoft Word.

POZNÁMKA: Původní Microsoft Word Viewer byl ukončen, takže už ho není možné stáhnout (byť někde na Internetu asi nějaká ta kopie bude). Stejně tak už není k dispozici Microsoft Office Compatibility Pack.

Další možnost jsou různorodé prohlížeče jako je například Windows File Viewer. Tady si dávejte pozor, ať tradičně nenaletíte na nějaké škodlivé software, které se může objevit.

Užitečný může být Okular – okular.kde.org – od KDE. Umí hodně formátů a je multiplatformní.

Online Office nebo online alternativy

Pokud vám jde pouze o otevření a podívání se, tak opravdu nejjednodušší cesta je využít právě Google Docs – dostupné ve zdarma použitelné podobě se zdarma dostupným účtem u Gmailu. Právě Gmail vám pak snadno umožní jakýkoliv ze souborů z Microsoft Office přímo otevřít. A nejenom otevřít, také pracovat s obsahem, měnit, vytvářet – stačí poté uložit opět v Microsoft Office formátu. Tady ostatně viz Co všechno najdete v Google Docs? Nahradí Microsoft Office?

Microsoft samotný na www.office.com nabízí online podobu Microsoft Office použitelnou zdarma. Jediné co potřebujete je pořídit si Microsoft účet. Plný Office 365 je placená záležitost, ale má trial verzi.

Prohlížení Office dokumentů podporují i některé další cloudové služby – umí to Dropbox a to včetně editace, stačí se přihlásit na Dropbox.com a otevřít soubor přes webové rozhraní Dropboxu. Stejně tak to můžete udělat v OneDrive, využije se tam výše popsané Office.com (případně Office 365 pokud ho máte). Umí to i méně známý Box.net pomoci Box for Office

Mobilní aplikace

Od Microsoftu jsou také mobilní aplikace Word, Excel a PowerPoint – můžete je mít pro Android i pro iOS/iPadOS a jediné kde budou plně fungovat jsou mobilní telefony. Pro tablet jsou funkční pouze pro prohlížení souborů. Word pro Android zde, pro iOS zde. Od něj snadno najdete cestu k dalším.

Funguje zde i snadná cesta přes Google Docs a Gmail.

Existují i ještě další aplikace co umí pracovat s Office dokumenty. Výše zmíněný WPS Office má mobilní podobu (Android, iOS), můžete zkusit Polaris Office

Podobně je to i pro Linux

Práce s Office dokumenty v Linuxu je možná buď pomocí výše uvedený online nástrojů (Google Docs zejména) nebo s LibreOffice / OpenOffice, WPS Office či AbiWord. Pro příkazovou řádku se dá použít například Antiword či Docx2txt. Pro použití v GUI se případně bude hodit balíček ttf-mscorefonts-installer.

PS: Plný Microsoft Office na Linuxu jedině přes Wine/Crossover nebo virtuální stroj (VirtualBox, VMWare Player).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky