TIP#179: Kam umisťovat prezentace? A v čem se vůbec dají vytvářet?

Prezentace, však je znáte, „slajdy“ neboli snímky se ukazují na konferencích, hojně se využívají na školeních a seminářích, setkáte se s nim v práci na poradách, ve škole při výuce. Dnes jsou hlavně elektronické, ale my starší pamatujete projektory, meotar a věci malované fixem na průhledných fóliích. Proto se podíváme na to, jak (v čem) prezentace vytvářet, ale hlavně kam je dávat online.

Vytvářet prezentace je mimochodem to nejsnazší – nejrozšířenější je Microsoft PowerPoint (soubory s PPT/PPTX příponami), v Apple světě KeyNote. Jednou z nejvíce doporučovaných alternativ těchto dvou (ani jedno není zadarmo) je zdarma dostupný PowToon, ale možná podstatně známější bude Prezi, které je hodně originální v tom, že vytváří „nelineární“ prezentace. Klasické schéma postupně ukazovaných snímku je zde nahrazeno snímky co jsou hodně animované a plné přechodů

TIP:  Při výběru nástrojů na tvorbu prezentací budete vybírat v zásadě mezi online a offline řešeními. A také řešit, jestli váš nástroj dokáže exportovat vaše prezentace třeba právě do PowerPointu, protože vámi používaný formát bude nepoužitelný dalšími lidmi a potřebujete něco univerzálního (částečně pomůže PDF, ale není to ono). Vybírejte pečlivě, protože některé online služby neumožňují  od nich snadno utéct. A pamatujte, používáme češtinu a podivné znaky s háčky a čárky, takže někde můžete narazit na značné problémy.

Snímek v PowerPointu. Můžete ho najít v některém z mých školení v Dobrém Webu (ale nejenom tam)

Další alternativy? Prezentit (momentálně prý pracují na nové verzi), SlideRocketCustomSow, ClearSlide (bývalé SlideRocket), SlideShark, Haiku Deck, Slidebean, emaze, projeqt a dalo by se pokračovat ještě s desítkami dalších. Jednu pomůcku pro vytváření prezentaci ale přeci jenom ještě určitě je nutné přidat.

Google Docs obsahují nástroj Google Slides pro vytváření prezentaci, který má jednu poměrně zásadní výhodu, funguje online a je možné pracovat na prezentaci s dalšími lidmi, stejně jako ostatní části Google umí importy a exporty ve velmi pokročilé podobě.

Co používám já? Mám to jednoduché, letitý uživatel Microsoft Office, takže hlavním nástrojem je PowerPoint (dobře slouží i pro školení a tamní materiály mívající až 200 snímků). Pokud potřebuji něco na iPadu, tak Keynote. Potřebuji-li mé prezentace nasdílené online, tak už dlouhé roku SlideShare. Google Slides jsem nikdy nepoužil, Prezi jsem zkoušel, ale nebavilo mě přílišnou originalitou a omezeními.

V čem se prezentace nevytváří? Zcela určitě ne ve Wordu nebo textovém procesoru. Také se neprezentují v PDF podobě, protože to k tomu není určené a budete pouze znechucovat ty, kterým něco takového předvádíte.

TIP. Rozhodování mezi online a offline řešením může občas být značně ovlivněno hlavně tím, jak dlouhé a komplexní prezentace děláte. Pro stovky snímků je offline řešení (PowerPoint či Keynote) nejspíš podstatně vhodnější. Online řešení zase nebudete moci použít, pokud prostě nemáte přístup k Internetu.

Co něco pro Linuxové nadšence? Tak třeba LaTeX Beamer, dobře fungují online záležitosti jako Google Slides i Prezi, nezapomeňte, že LibreOffice/OpenOffice.org má vlastní alternativu k PowerPointu v podobě Impress. Přidám ještě Calligra Stage či Whyteboard.

Po uvedení Windows, na začátku srpna Microsoft uvolnil Sway pro Windows 10. Což je nový program na vytváření prezentací, který je také umí sdílet online (na Docs.com). Najdete ho i na www.sway.com a má aplikaci pro iOS (Android ani Windows Phone zatím ne).

Dodatek 15: srpna od Franty Křivochcálka  – sli.do přidalo i něco s prezentacemi, takže se případně mrkněte.

V čem sdílet prezentace online

V dnešní době je prezentace extrémně užitečný marketingový nástroj, takže je zcela běžné, že materiály z konferencí se už nenabízejí „ke stažení“, ale místo toho jsou umístěny online – tak aby je bylo možné prohlížet (ale i si stáhnout). Proto můžete moje konferenční vystoupení i některé další prezentace najít na „mém“ Slideshare – www.slideshare.net/MedvidekPU

SlideShare slouží dobře jako úložiště vašich prezentaci

Pokud tedy jde o umísťování prezentaci online, tak dle mého nejvhodnější právě SlideShare – www.slideshare.com. A to i přes to, že od doby co ho koupilo Linkedin to už není ta původní hodně otevřená služba. Náskok ale má značný a použitelnosti je velmi snadná – velmi dobře umí převést skoro cokoliv co tam nahrajete na online podobu, umí embed (můžete umístit na web), je samozřejmě dobře integrované s Linkedin, poskytne vám analytické informace, původní prezentace lze odtamtud stahovat.

DODATEK [11.09.18] : Předchozí odstavec je starý nějaký ty tři roky a kousek a v roce 2018 už neplatí. SlideShare mezitím stihlo zemřít. Po koupi Linkedin, který nakonec byl koupen Microsoftem spěje ke konci.

Výše zmíněné Google Slides zcela rozhodně taktéž doporučení vhodné. Navíc, jak už je jasné z předchozího textu, tady můžete prezentace i vytvářet a máte k dispozici řadu dalších možností.

TIP: Možná budete hledat inspiraci nebo prostě jenom šablony pro vaše prezentace. Měli byste vědět, že online jich najdete tisíce a většina z nich bude stát za houby. Dejte si při hledání i pozor na viry maskující se jako šablony pro prezentace. Pro Keynote i PowerPoint se můžete ale mrknout třeba na noteandpoint.com

Prezentace umí dobře ukazovat i obyčejný Dropbox – www.dropbox.com. Pokud na něm máte nahraný (například) PowerPoint, tak je možné ho nasdílet konkrétním lidem či veřejně a přes web bude prohlížitelný (a stáhnutelný).

Jak správně po vydání napsal Valášek Altair, tak OneDrive – www.onedrive.com – má také dobrý online prohlížeč uložených prezentací v PPT/PPX.

Z dalších nástrojů (které ale nemám nijak ozkoušené) ještě třeba www.speakerdesk.com  a samozřejmě výše uváděné online nástroje na vytváření, které také prezentace umí pouštět.