Čím ve Windows 10 nahradit Windows Essentials?

Osobně jsem Windows Essentials kdysi nainstaloval, abych posléze zjistil, že je vlastně k ničemu nepotřebuji a že, jak jinak, zabírají dost neuvěřitelné množství místa. Takže později, při občasném velkém úklidu, došlo na odinstalaci a do Windows 10 to ani nepřežily. Pokud je ale používáte, tak byste měli vědět, že končí k 10. lednu 2017. Ale také to, že některé jejich součástí už ve Windows 10 ani nefungují.

windows-essentials-install.jpg

Pokud Windows 10 neznáte, tak jde (nebo lépe řečeno šlo) o kolekci programů

  •  Photo Gallery dnes zbytečné, na tohle jsou výrazně lepší programy dostupné zdarma odjinud
  • Movie Maker (viz V čem ve Windows stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker? a Co se ve Windows 10 stalo s Windows Movie Maker?) na stříhání videa
  • Windows Live Writer coby dnes už nepoužitelné blogovací software
  • Windows Live Mail dnes už také spíše nefunkční e-mailovací program
  •  OneDrive, které už existuje samostatně a navíc je ve Windows 10 integrovaný
  • Family Safety, které funguje jenom ve Windows 7 a ve Windows 10 bylo v zásadě také integrováno (viz account.microsoft.com/family)
  • Windows Live Dashboard už dlouho neexistuje
  • Microsoft Offce Outlook Connector už také dlouho není k dispozici
  • Windows Live Messenger to má už za sebou také dlouho
  • … a to ještě zdaleka není všechno co kdy ve Windows Essentials bylo

Čím nahradit jednotlivé programy z Windows Essentials?

Photo Gallery můžete nahradit kterýmkoliv z programů pro prohlížení obrázků a fotografií. A když chvíli vydržíte, vyjde tip Jak na počítači lépe prohlížeč obrázky a fotografie? Pomocí prohlížečů fotografií a tam najdete dostatek možností. Prozatím jen v rychlosti například IrfanView, XnView či ThumbsPlus.

Movie Maker má náhrad řadu, řeč o nich je v tipu V čem ve Windows stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker?

Windows Live Writer nahrazovat nedává smysl, blogy v rámci Windows Live skončily. Pokud chcete blogovat, tak je na výběr množství možností, popsané jsou v Kde si mohou založit a psát blog?

Windows Live Mail musíte nahradit nějakým tím poštovním (e-mailovým) klientem a kupodivu zatím na @3635tipů samostatný tip není. Ale budu to muset napravit. Každopádně na výběr je klasika v podobě Outlook (drahý), Thunderbird, Mailbird a řada dalších. Osobně nemám vůbec žádnou potřebu mít „offline“ poštovního klienta, pracovat přímo přes web s Google Apps (nově G Suite) či Gmail je podstatně lepší. Pro Windows 10/11 můžete využít i Pošta/Mail co je přímo součástí systému. Umí i napojení na Exchange.

OneDrive už ve Windows 10 je, ale určitě neuškodí vědět, že DropBox je stále podstatně lepší cloudové úložiště i pro synchronizaci. Jinak viz Velký přehled cloudových úložišť aneb Dropbox, OneDrive, Box.net a ti další

Windows Live Messenger zmíním, byť už dlouho neexistuje. Microsoft za jeho náhradu považuje Skype, což je hlavně neuvěřitelné bloatware chovající se jako adware, ale bohužel stále patří mezi zásadně rozšířené nástroje pro textové i hlasové chatování. Byť dnes už je otázka kam to bude pokračovat, v mobilním telefonech se Skype nijak nedaří a Facebook Messenger i Facebook WhatsApp vše úspěšně válcují.

TIP:  Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu se bude hodit i pro přenosy kamkoliv jinam. Magická slova jsou … export … import.