@365tipu

TIP#204: Kde si mohou založit a psát blog?

Pamětnicí počátků blogování vědí, že to co je k dispozici dnes je nesrovnatelné s tím, jak se s blogy začínalo. A také to, že jakkoliv blogování (a blogosféra) není už tak módní jako před lety, stále po světě blogují miliony lidí. A co navíc, blogy jsou dost zásadní marketingový i firemní nástroj. Nakonec @365tipu si čtete na WordPress.com, což je v zásadě hlavně blogovací platforma. O které je hned na začátek vhodné říci, že je to opravdu jedna z nejlepších platforem.

Když na TNW zveřejnili přehled osmnácti nejlepší blogovacích a publikačních platforem, tak bylo jasné, že dlouho odkládaný tip – tedy kde si mohou založit a psát blog má docela dobrý odrazový můstek. Ale musím dodat, že přehled od TNW obsahuje řadu věcí, které jsou s otazníkem – hlavně proto, že se nacházíme v Česku. A potřebujeme něco co umí dobře češtinu, ideálně je přeložené do češtiny. A také co je hodně používáno lidmi z Česka.

Než se pustíme do přehledu plného odkazů na jednotlivé služby, tak ještě pár drobnosti – nebudete totiž řešit to, jakým způsobem ten blog budete provozovat. K tomu se můžeme dostat až v samostatném typu – ke všem těch hostingům, virtuálním privátním strojů,m, doménám, HTML, CSS, PHP, SQL a dalším věcem. Takže tento tip opravdu jenom jako přehled. S menšími komentáři.

Nejvhodnější pro blogování

1. WordPress.com (a WordPress.org) je, dle mého, aktuální jedničkou. Nejenom popularitou, ale zpracováním i možnostmi. Na WordPress.com můžete mít blog zdarma (s omezeními) nebo za 99 či 299 USD ročně. WordPress.org je samotný Open Source software, který si ale musíte provozovat sami a žádná omezení se nekonají. To už ale opravdu není vůbec jednoduché, zatímco založit a plnit blog na WordPress.com je extrémně jednoduché. Čili, jednoduše řečeno, tohle rozhodně DOPORUČÍM.

TIPŠkolení: Od nuly k funkčnímu webu ve WordPressu vás naučí jak vytvořit a provozovat a plnit web na WordPressu. Volné termíny najdete v Dobrém webu, kde je pod názvem  Jak vytvořit rychle jednoduchý web ve WordPressu

Wordpress.com

TIP: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 1: Export je začátek série, rozsáhlejší série, o tom jak migrovat weby z vlastního hostingu (.org) na WordPress.com

Hodit se vám bude Je WordPress zadarmo? Budu za něco platit? Najdete tam srovnání tří možných variant používání WordPressu a jak je to s náklady.

2. Medium je něco mezi blogovacím systémem a obsahovou platformou, zajímavé originálním rozhraním a sítí „blogů“, která Medium tvoří. Pokud na něm nebudete chtít blogovat, tak bych docela doporučil si ho aspoň prohlédnout a najít si zajímavé blogy (nebo si založit účet, pak vám budou chodit mailem dobré tipy na zajímavé čtení). Pro blogování je tu ale jedna nevýhoda, nemůžete mít vlastní doménu. A má i nějaké další zvláštnosti. A abych nezapomněl, je zadarmo. Chcete-li vidět jak to například vypadá v experimentech, tak viz https://medium.com/@medvidekpu (dost prázdné) a https://medium.com/@poohcz (o nic moc lepší pokusy).  A ano, je zadarmo.

POZOR: V Než se rozhodnete blogovat na Medium.com …. je řeč o zásadním omezení, které je spojeno s Medium.com. Za čtení se na něm platí.

3. Tumblr je další z nejznámějších blogovacích platforem, navíc s obtížně vyslovitelným jménem. Je domovem záplavy mladých dívek, které zde řeší to co mladé, pubertální dívky obyčejně na Internetu řeši. Nejčastěji se sem chodí dívat na kočičky, aby o tom poté twetovaly na svých účtech na Twitteru. Jenda z zásadních vlastností Tumblru je, že umí dobře fotografie i fotogalerie. Můj experiment je na medvidekpu.tumblr.com a slouží hlavně jako testování Pinterestu, Instagramu a IFFTT (o tom více zde).  Tumblr můžete mít zadarmo.

Tumblr.rom

4. Linkedin má také vlastní blogovací platformu, která je ovšem dost zásadně omezená a s ohledem na poněkud mrtvolný stav Linkedin v Česku nečekejte, že zrovna tohle by bylo řešení, které vám nějak výrazně pomůže. A už vůbec nečekejte, že by se tamní blog dal jakkoliv přizpůsobit.

5. Blogger od Google označuje výše zmíněný článek od TNW za mrtvolu. Sice se trochu zdráhám s tím souhlasit, ale je skutečně otázka co s touto blogovací platformou bude. Můžete ji mít zadarmo, umí leccos, ale její vývoj zamrzl několik let zpět.

TIP:  Jak často přispívat na blog? vám poradí s frekvencí příspěvků A najdete tam odkazy na další související tipy

Co nějaké ty české možnosti?

6. Blogy na iDnes.  Pokud budete chtít blogovat na něčem českém, tak máte možnost například v podobě blogů na www.idnes.cz – připravte se ale na to, že tohle jsou „noviny“ a ne blogovací platforma. Což může znamenat jak výhodu, tak nevýhodu. Do toho co tam píšete vám totiž mohou začít mluvit.

7. Blogy na Lidovky.cz by se daly komentovat stejně jako předchozí, tedy blogy na iDnes.cz. Asi už chápete, že bych něco takového spíše nedoporučoval.

8. Blogy na Lupa.cz je oblíbené semeniště snah o SEO spam či využití popularity www.lupa.cz v IT/C oblasti, ale i tady jsou námitky stejné, není to „váš“ blog, nemůžete ho mít na vlastní doméně (ani subdoméně), není to blogovací platforma, takže nic ani středního (natož pokročilého) od toho nemůžete čekat.

9. Blogy na Aktuálně.cz jsou opět totéž, tady navíc okořeněné tím, že to ještě stále asi zakládají pouze ručně.

10. Blogy na SME.sk je další příklad blogů u médií, který musím uvést pro úplnost.

11. Blog.cz coby jeden z mála posledních zbylých českých velkých blogovacích systémů. Patří TV NOVA (TN.CZ) a za roky existence stihl být proslulý třeba záplavou spamovacích automaticky generovaných „blogů“, se kterými se velmi obtížně bojovalo. Což je mimochodem klasický problém všech blogovacích platforem. V létě 2020 končí.

12. InfoBlog osobně nijak neznám, takže se hodnocení konat nemůže.

13. Blog Píše.cz se, pokud vím, stal útočištěm lidí, kteří blogovali na původním Bloguje.cz

14. Webnode umožňuje blogy zdarma, včetně vlastní domény a s různorodými možnostmi. Nikdy jsem ale nezkoušel, takže víc nemohu komentovat.

Poznámka: Je dost pravděpodobné, že v Česku budou desítky dalších různých blogovacích systémů či míst, kde můžete blogovat. Nechystám se na @365tipu vytvářet kompletní přehled, takže pokud není někdo uvedený, nemá to žádný hlubší důvod.

TIPŠkolení: Od nuly k funkčnímu webu ve WordPressu vás naučí jak vytvořit a provozovat a plnit web na WordPressu. Volné termíny najdete v Dobrém webu, kde je pod názvem  Jak vytvořit rychle jednoduchý web ve WordPressu

Další možnosti, v Česku ale často s otazníky

15. Squarespace je něco mezi budováním webů a blogem, pokud dobře vidím a paměť mě neklame, zdarma není (8 USD měsíčně je nejnižší cena). Nemyslím si, že by bylo v Česku známé a používané. A protože je placené, nemám vyzkoušeno.

16. Posthaven je další služba, kterou v Česku moc neznáme, ale možná když vám připomenu Posterous, tak si vzpomenete. Posthaven vzniklo z Posterous poté, co tuto službu koupil Twitter (a obratem ji zrušil). Opět budete muset platit (5 USD měsíčně) a nečekejte nic pokročilého.

17. Ghost jsem mimochodem nezaregistroval ani já, ale zajímavé muže být to, že funguje nad Node.js a mohlo by být vhodné pro kódery. Navíc si Ghost můžete stáhnout a provozovat na vlastním, nebo za 8 USD měsíčně u nich.

18. Kirby je další varianta, která by se trochu více mohla hodit vývojářům a kodérům. Navíc si ho budete muset hostovat sami, zajímavé na tom může být, že nepoužívá databáze. A připravit se na zaplacení (15 USD za licenci je ale poměrně málo).

19. Svbtle (má to být jako Subtle) je další základní blogovací platforma, snažící se (podobně jako již zmíněné Medium) soustředit hlavně na to, že píšete a tvoříte obsah. Takže si moc možností přizpůsobení neužijete a ještě vás to něco bude stát, 6 USD měsíčně.

TIP: V Co by mělo být hlavní stránkou blogu? Přehled článků nebo statická stránka? je řeč o dvou alternativách provedení blogu. Blogovací systémy umí často oboje (WordPress prakticky v každé šabloně)

20. Postagon je další kousek, o kterém jsem vlastně nikdy nic neslyšel. Omezené možnosti přizpůsobení, 5 USD měsíčně (kde už třeba můžete mít vlastní doménu), takže vlastně otázka proč se namáhat.

22. Contentful má trochu jiný přístup, než běžné systémy – v Contenful píšete a tvoříte, poté potřebujete další systém, který vytvoří výslednou webovou podobu. Což v praxi znamená, že musíte být vývojář.

22. Anchor je dostupný zdarma, jako Open Soruce a předpokládá, že si ho budete sami hostovat. Takže opět něco pro šikovné kodéry.

23. Silvrback se pyšní designem, ale také tím, že musíte platit necelých 30 USD ročně.

24. Livejournal vlastně tak nějak patří k historii Internetu a jeden by skoro řekl, že je to vlastně legendární záležitost. Vážně.

TIP: Jaké jsou alternativy pro WordPress? Užitečný rychlý přehled těch nejzásadnějších možností jak si pořídit web či blog na něčem jiném než na WordPressu.

Něco co promění něco jiného v blog, zajímavé kousky

Následující kousky jsou zajímavé tím, že to nejsou až tak klasické blogovací systémy, jako zajímavé pomůcky pro vytváření blogů z něčeho jiného.

25. Jekyll vlastně není blogovací systém, ale generátor statických webů. Svůj „blog“ prostě tvoříte v textových souborech a Jekyll (psaný v Ruby) z toho umí vyrobit web, blog, cokoliv si budete přát. Pak už stačí jenom někam nahrát HTML soubory.

26. Postach.io je zvláštní tím, že Evernote promění v blog, tedy pokud si zaplatíte 9 USD měsíčně za základní verzi.

27. Scriptogram vezme složku ve vašem Dropboxu a udělá z ní blog, případné texty musíte psát v Markdown provedení (takové to kdy bold je *bold* a podobně). Zajímavé na něm může být to, že je zadarmo a umí vaše vlastní domény. 16. července na blog vyvěsili, že k 14. srpnu služba končí pro nedostatek času a že případně hledají někoho kdo to převezme. Těsně se to minulo s psaním tohoto tipu.

28. Tinypress je další varianta blogovátka stavěného nad něčím jiným, v tomto případě je to GitHub. Můžete ho mít zadarmo a skrz GitHUb můžete s vašim blogem/obsahem pracovat přímo.

Správně bych teď měl napsat, že pokud vám ten váš oblíbený blogovací systém chybí, tak napište. Ale trochu se toho bojím, protože blogovacích systémů a platforem jsou stovky (a možná ještě více). Nicméně, klidně pište, byť nezaručím, že další přidám. A pokud máte s některými z uvedených věcí zkušenosti, zejména s těmi o kterých nic moc nevím, tak klidně napište taky, stačí pár vět, rád je k službě přidám.

TIPŠkolení: Od nuly k funkčnímu webu ve WordPressu vás naučí jak vytvořit a provozovat a plnit web na WordPressu. Volné termíny najdete v Dobrém webu, kde je pod názvem  Jak vytvořit rychle jednoduchý web ve WordPressu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky