@365tipu

TIP#818: Jak z webu jako je @365tipu automaticky plnit různorodé sociální sítě

Pokud dnes cokoliv vydáváte, ať už je to web, noviny, magazín či blog, tak už nestačí jenom mít k webu RSS a možnost přihlásit se k odběru e-mailem. Dnes je velmi vhodné, většinou i nutné, mít sociální sítě – Facebook, Twitter a Google+ jako základní minimum (byť Google+ je v roce 2017 ještě s většími otazníky a Twitter musíte řešit s ohledem na cílovou skupinu).

Se sociálními sítěmi, které patří k nějakému webu, je to v zásadě jednoduché – jedna část tam vkládaného obsahu je dána čistě tím, že „něco“ uveřejníte na webu. To další už jsou specifické obsahy (příspěvky textové, fotky, videa a odkazy jinam), které s webem nemají nic společného a budete je řešit ručně, nebo pomocí vkládání do nějakého plánovacího software (Buffer, Hootsuite, atd).

Čas i práci si můžete ušetřit právě u oněch příspěvků, které pocházejí z webu. Stačí totiž vhodně nastavit dostupné software a služby, tak aby se při zveřejnění nového článku objevily odkazy na něj na odpovídajících sociálních sítích.

2017-06-22 07_32_00-Manage Applets - IFTTT.png

Jak se tohle dá udělat například pro @365tipů

Vezměme si @365tipů. Běží na WordPress.com a ten umí při zveřejnění (ale i při aktualizaci) příspěvků či stránky zveřejnit odkaz na sociální sítě – umí Facebook, Twitter, Google+, Linkedin ale i Tumblr, Path a Eventbrite.

První co tedy uděláte je, že napojíte Facebook, Twitter, Google+ (a případně Linkedin) přímo na váš web/blog. Připojíte tam pochopitelně účty, které patří k tomuto webu/blogu.

Přestanete se tak starat o to, abyste při zveřejnění článku/příspěvku museli ručně něco někam vkládat. Bude to mít sice mít mírnou vadu v tom, že ke zveřejnění dojde okamžitě, ale za ten ušetřený čas to vcelku stojí. S dnešními filtrovanými a časově netříděnými newsfeedy je to nakonec dost jedno.

Protože ale nejspíš ještě máte nějaké osobní účty, kde třeba chcete také nasdílet nový (váš) článek, tak to tam také potřebujete dostat snadno a bez práce. Můžete samozřejmě prostě sdílet ručně – ideálně přes Buffer či HootSuite, abyste to opravdu nedělali otrocky ručně jednu síť po druhé, ale to není moc praktické.

Tady máte nejjednodušší možnost si uvědomit, že váš web/blog má RSS a pomocí IFTTT je možné provést zveřejnění na jakékoliv další sociální profily, třeba právě ty vaše osobní. Pokud byste chtěli aby to šlo „do fronty“, tak můžete využít RSS -> IFTTT -> Buffer -> vaše sociální profily. Což mimochodem budete muset využít stejně, pokud budete chtít takhle dostávat něco na Google+, IFTTT to přímo neumí.

POZOR: Od 1. března 2019 přestal IFTTT podporovat Linkedin. A 1. dubna přestane fungovat Google+. Nezapomeňte, že Facebook také někdy v roce 2018 odstranil kompletně možnost sdílet cokoliv na osobní účty jinak než ručně.

Druhá možnost spočívá stále ve využití IFTTT, ale zdrojem nemusí nutně být RSS, ale některý z předchozích sociálních účtů. Můžete pomoci IFTTT například zkoumat, jestli se neobjevil nový příspěvek na Twitteru/Facebooku a ten použít pro další nasdílení. Což bude ale mít tu vadu, že se to bude týkat všech příspěvků z dané sociální sítě, ne těch co přišly z webu a jejich „hromadné“ sdílení napříč vším tolik nevadí.

S pomoci RSS -> IFTTT můžete samozřejmě sdílet i někam jinam, než čistě na sociální sítě. Můžete vkládat zveřejěný příspěvek do nějakého dalšího blogu (tímhle způsobem se objevují příspěvky na Bookz.cz, sleduje se štítek e-knihy na @rychlofky). Nebo můžete články ukládat do Google Docs či Dropboxu.

V zásobě ještě jsou nějaké další drobnosti, jako třeba to, že Facebook umí přebírat příspěvky z vašeho Twitteru (a opačně). Tady si ale musíte dát pozor, protože to bude přebírat cokoliv co dáte na onu sociální síť, nikoliv pouze obsah co přišel „z webu“.

TIP: Jak si usnadnit blogování? Rychle, snadno, šetřit čas a hlavně – vrátit se k blogu místo socnetům

Co všechno může výše popsané zajistit pro @365tipu

Praktický příklad je nejlepší, takže si můžeme ukázat kombinaci účtů pro @365tipu a dalších mých účtů.

1) zveřejnění na webu @365tipů vytvoří příspěvek na Twitteru @365tipu, Google+ 365tipu a Facebook Stránce @365tipu (to zařídí WordPress)

2) IFTTT by mohl  hlídat RSS a zajistit posun na Twitter @poohcz, Facebook Stránku Pooh.cz a Google+ Pooh.cz. Tady bude ideální použít ale napojení na Buffer (u Google+ to stejně bude nutné) aby se to dostalo do příspěvků tam posílaných z jiných zdrojů

3) IFTTT by mohl hlídat RSS i pro případné zveřejnění na můj osobní Twitter @medvidekpu, osobní Facebook, osobní Linkedin a osobní Google+ . Tady bude opět dobré  použít napojení na Buffer (u Google+ to stejně bude nutné) aby se to dostalo do příspěvků tam posílaných z jiných zdrojů

K dvěma předchozím je nutné dodat, že mám Buffer (placený) kde mám 15 časů na každý den, kdy se odešle příspěvek co tam byl vložen. Je tam napojený Google+ osobní, Twitter @medvidekpu,  osobní Facebook, Pooh.cz Facebook, osobní Linkedin, Twitter @poohcz a Google+ Pooh.cz. Padají tam mnou ručně vkládané věci – a padají různě, někdy na všechny sítě, někdy jenom na některé.

4) zveřejnění na #PRTIPY vytvoří příspěvek na Twitter @feeditcz, Google+ FeedIT.cz a Facebook Stránce FeedIT.cz, další nasdílení (na mé osobní účty) se řeší ručně skrz poslání do fronty přes Buffer

Tohle všechno umožňuje šetřit čas. Věnovat se vkládání příspěvků na sociální sítě pak můžete u příspěvků co nepřicházejí z webu/blogu, ale ty co vydáte, tak ty zamíří kam mají. S výhodou toho, že můžete používat i plánované vydání na webu/blogu, automatizované zveřejnění na sociální sítě pak bude fungovat kdykoliv vyjde nový článek či blogpost.

Ono automatické sdílení z WordPress.com na sociální sítě má ale pár drobných nevýhod, na které pamatujte

  • Sdílí nejenom při prvním zveřejnění, ale také při aktualizaci. Pokud nechcete aby se znovu sdílelo, musíte vypnout sdílení u konkrétního blogpostu
  • Sdílí kusem textu (nejspíš výňatkem, který se mi nechce udržovat) a neznámo proč v textu příspěvku nechává odkaz.

Poslední nevýhodou takto řešených sdílení může být to, že po čase zapomenete co se sdílí kam a pomocí čeho. Takže doporučím, zdokumentujte si to.

TIP: Jak automaticky dostat video z Youtube na Twitter, další sociální sítě i blogy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky