@365tipu

TIP#721: Užitečné tipy pro uživatelé HootSuite

HootSuite je nástroj pro správu sociálních sítí. Pro práci s příspěvky, trochu i o péči o zákazníky (ale chybí ji spojený inbox), sledování a vyhledávání, analýzy, reporty, plánování příspěvků a další věcí. Včetně týmové práce a pokročilejších vychytávek. Jako většina podobných služeb i tahle má některé nedostatky, které lze poměrně dobře „obejít“ tím, že si ji lépe přizpůsobíte. Nebo se přizpůsobíte vy.

Tenhle tip vznikal pár týdnů poté, co jsem se rozhodl Hootsuite reálně vyzkoušet. @365tipů doposud na plánování používalo Buffer, ale v neplacené podobě je poměrně hodně omezený (placenou podobu už používám pro ostatní sociální aktivity, ale @365tipů je v zásadě založené na zkoušení věcí co jde používat zdarma). Různorodé postřehy níže tak nejenom nejsou všechny, ale možná nejsou přesné – ukazují i to, s čím se budete potýkat, pokud si s Hootsuite něco začnete. Máte-li nějaké vlastní, dejte vědět.

První věc, pořiďte si Hootlet

POZOR: Někdy v březnu 2021 přestal Hootlet fungovat a Hootsuite oznámila, že už ho opravovat nebudou. Bez Hootletu přestala Hootsuite být pro 365tipů použitelná (nejde sdílet/plánovat otevřené stránky z prohlížeče) a znamenalo to konec používání Hootsuite.

Hootlet, tedy rozšíření pro prohlížeč, si rozhodně nainstalujte. Umožní vám okamžitě a snadno odeslat ke sdílení link/stránku (na které právě jste v prohlížeč). Pokud by se ale tvůrci Hootletu chtěli inspirovat, tak doporučím nastudovat totožný prvek od Bufferu. Je podstatně více dotažený do konce a nechová se tak chaoticky.

Pokud budete používat Hootlet pro sdílení odkazů, tak si nezapínejte předdefinovanou volbu kam sdílet. Bude vás sice zdržovat nutnost výběru „All“ (nebo konkrétních cílů), ale sdílecí dialog vám správně nabídne Twitter a vše co nabídnout má. Ale je možné, že někdy tuhle dlouhodobou chybu opraví. Stejně jak opraví to, že si musíte velmi pečlivě hlídat, jestli Hootlet u odkazu opravdu dobře natáhl sdílený odkaz. Ochotně vám to nasdílí (do plánovače odešle) jedno velké prázdno.

Pokud nechcete aby odkazy byly zkracované přes ow.ly, tak špatná zpráva, v neplacené verzi tohle vypnout není možné. Bohužel, trochu bezohledné, protože používat zkracovače je vhodné jenom pokud k tomu máte nějaký sakra dobrý důvod. Odkazy vložené přímo v Hootsuite by se zkracovat prý neměly, jenže to je cesta podstatně více zdržovací.

POZNÁMKA: Otestoval jsem si s tímhle dotaz přes Twitter, který nepřekvapil tím, že odpověď byla zcela mimo a při opakování dotazu se už nikdo neobtěžoval odpovědět – poměrně běžná situace u těchto služeb. Nakonec, jsou zdarma, takže …

Pokud nechcete aby při sdílení do textu na Twitteru nebyl přidáván „název“ webu (či čeho), tak také špatná zpráva. Tohle nastavitelné není. Můžete to maximálně odstraňovat vždy ručně. Což budete často muset tak jako tak, Hootlet neumí ani počítat počet znaků pro Twitter a upozorní až při neúspěšném odeslání. Opět zcela základní funkčnost, která neznámo proč chybí.

Pokud chcete mít v Hootletu možnost nahrát vlastní obrázek či změnit text sdílení na Facebook/Google+ (a další co mají extra text), tak špatná zpráva. Tohle možné není. Pořiďte si Buffer, umí to. Vlastní text pro sdílení na FB/Google+ to prostě nepodporuje a výběr obrázků z generovaného připojeného odkazu je také velmi silně omezení. Často vybere jenom jeden, ač jich je k dispozici více.

Druhá věc, na mobil přidejte aplikaci

HootSuite má mobilní aplikaci, kterou si nainstalujte minimálně pro zásadní usnadnění sdílení čehokoliv z mobilního zařízení. Mobilní aplikace umí načíst nastavení, které jste si pořídili v desktopové verzi, budete mít dostupný i plánovač a další věci.

Co je ale trochu hloupé, některé sociální sítě nejsou v mobilní aplikaci dostupné – nenajdete tam například Google+, který je možné používat pouze na webu. Nepochopitelné omezení. Částečně řešitelné tak, že z mobilu odešlete do plánovače a pak na webu ručně zapnete další síť. Hloupé, ale dá se.

2017-01-21 21_28_09-Hootsuite.png

Nastavte si AutoSchedule, výborná funkčnost

Pokud nechcete moc přemýšlet na tím v kolik hodin co sdílet a chcete to prostě jenom odesílat, tak si v Nastavení Hootsuite najděte AutoSchedule, zapněte dny kdy to má fungovat (neznámo proč je neděle vypnutá) a nastavte vyšší počet zpráv na den (nedoporučil bych jít přes 15) a použitelnější hodinové rozmezí (osobně 07:00 až 22:00).  Tohle je jedna z velmi dobrých vychytávek.

POZOR: HootSuite od 10. října 2017 zásadně omezí možnosti plánování příspěvků. Končí neomezené, limit je 30 naplánovaných.

Další drobnosti

Pokud si k Hootsuite pořídíte ještě něco dalšího pro vkládání (a plánování) příspěvků na sociální sítě (třeba Buffer), tak můžete z jednoho počítače/mobilu snadno sdílet na více míst. Stačí pro sdílení/odeslání používat odpovídající plugin nebo aplikaci.

V kalendáři pamatujte, týden tam začíná v neděli (a končí sobotou). Americké pojetí týdne bohužel nemůžete přepnout na týden začínající v pondělí. Ani přepnutí jazyka na češtinu nic neznamená. Ostatně, přepnutí na češtinu neudělá nic, Hootsuite stále budete mít v angličtině.

Kalendářový pohled na příspěvky je užitečný v tom, že si můžete lépe představit jak dobře se vám je daří rozprostírat v rámci dne a týdne.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky