@365tipu

TIP#1481: Jak si usnadnit blogování? Rychle, snadno, šetřit čas a hlavně – vrátit se k blogu místo socnetům

Někdy v roce 2018 jsem začal hodně přemýšlet nad návratem k blogování – hlavně ve významu toho, že je čas přestat věci dávat primárně na sociální sítě. Ty totiž před lety nahradily blogy – právě ty byly místem, kam se původně dávalo to, co dnes většinou končí na Twitteru či Facebooku (Instagram vynechme, tam jde čistě o fotky). Způsobila to snadnost vkládání a pochopitelně (tehdy) možnost oslovit daleko více lidí.

S klesajícím dosahem na sociálních sítích a čím dál tím menším množství získaných návštěvníků na weby je dost logické začít přemýšlet o návratu zpět – tedy dávání většiny smysluplných věcí na blog a linkování/sdílení věcí z blogu na sociální sítě.

Celé to má i pár dalších zajímavých aspektů – blog funguje ve vyhledávání (sociální sítě spíš ne), snadno tam najdete starší příspěvky, můžete je navzájem prolinkovávat, budete získávat i zpětné odkazy na nový i starý obsah, čtenáři budou sdílet na vlastní sociální sítě, nejsou tam žádné komplikace s právy, přístupy, nutností se přihlašovat.

Celé je to ale hodně komplikované tím jak snadno a rychle se věci vkládají na Twitter či Facebook – nepotřebujete titulky, nepotřebujete obrázky, všechno to funguje zásadně rychle v mobilní aplikaci (s výjimkou vkládání fotek, tam vyhrává ve snadnosti Instagram). Pro návrat k blogu coby prvotnímu místu pro váš obsah je potřeba najít co nejvíce snadných cest. Pokusí se je ukázat tento tip, ale nepočítejte s tím, že by všechno vyřešil a také že by snad byl kompletní.

TIP: Co to znamená POSSE a proč je to důležité. Jak správně na sociální sítě

Neuspořádaně spořádané tipy co s tím

IFTTT (a jemu podobné)  bude jedna z pomůcek co vám může pomoci. Nejlépe bude použitelný pro přenos fotek z Instagramu (na Blog, ale i na Twitter). Řídit si to můžete pomocí hahstagu – osobně mám #tw pro přenos na Twitter a #blog pro přenos na blog.  Jak to funguje můžete najít v Jak dostat fotku z Instagramu na Twitter aby byla vidět? Přes IFTTT!

Sdílení z mobilu je hodně nadějná cesta – můžete totiž vzít cokoliv (třeba článek co máte otevřený v prohlížeč) a přes sdílení mechanismus to odeslat na WordPress blog – podmínka nutná je mít v mobilu/tabletu aplikaci WordPressu. Zádrhel je, že tohle umí jenom na Androidu, na iOSu neznámo proč ne.

Částečně sdílení z mobilu můžete realizovat odesláním do Pocket a později, až budete u počítače, z Pocket dostat na váš blog. Případně cokoliv pro odkládání článků na pozdější čtení (viz Jak si odkládat články na pozdější přečtení?).

Sdílení z prohlížeče v počítači je asi nejsnáze realizovatelné přes plugin od Shareaholic a pak také klasicky ručně. Zejména ono „ručně“ znamená, že se prostě musíte znovu „naučit“ že věci se nesdílejí na Facebook/Twitter, ale nejprve na blog.  Nepříjemné na tom všem samozřejmě bude to, že budete muset řešit takové ty věci jako titulek, rubriky, štítky a obrázky – samozřejmě úměrně tomu jak hodně chcete aby váš blog „dobře vypadal“ a dal se sdílet. Shareaholic jsem ale nakonec opustil, neukázalo se jako snadné a spolehlivě použitelné.

Hezké by bylo, kdyby třeba takový Buffer nebo HootSuite uměly vedle sdílení na socnety odeslat vše i na blog, ale to bohužel reálné není. Trochu obcházet to můžete přes výše uvedený IFTTT – například můžete nastavit to, že vše z vašeho Twitteru se bude sdílet na blog, ale to bude dělat divné příspěvky a pořád to nechává sociální sít jako prvotní místo kam vkládáte.

POZNÁMKA: Celé to může mít i jeden vedlejší efekt, budete víc přemýšlet nad tím, zda vkládané je dost podstatné aby bylo vloženo. Míra opět ale záleží jen na vás. Blog můžete opravdu brát jako čistě osobní bez nějakých extra nároků. Nebo to pojmout jako skutečně „profi“ blogování. Na tohle téma se může hodit i Jak často přispívat na blog?

Jak sdílet příspěvky z cizích sociálních sítí na vlastní blog? Jedna nejsnazší možnost je ta, že WordPress po vložení odkazu na příspěvek (Twitter, YouTube, Facebook, Instagram, atd) umí zobrazit kompletní příspěvek (v EMBEDované podobě, příklad pod tímto odstavcem). Nechcete-li ale riskovat mizení takto prolinkovaných příspěvků v blogpostu, tak to chce pořizovat screenshoty a na originál odkazovat.

Otázkou zůstává, jak sdílet zajímavé odkazy – ty se na sociální sítě sdílí nejsnáze – připojí se k nim zpravidla náhled (na Twitteru už dnes také, byť se na to spolehnout nemůžete) – tedy něco co se na blogu neděje. Buď tedy musíte ke každému zajímavému odkazu vytvořit něco jako „rozumně“ vypadající příspěvek nebo můžete dělat něco jako souhrn zajímavých odkazů a chvíli je hromadit a pak teprve vydat.

Tohle ostatně před lety dalo vzniknout webu Rychlofky – sdílel jsem původně hodně cizojazyčných článků na Facebook a Twitter. Na to často reagovali lidé, že by bylo fajn kdybych k tomu dával v češtině nějaké vysvětlení o co jde – takže vznikly @rychlofky kam to primárně dávám.

Z blogu na sociální sítě

Příspěvky z blogu nakonec nejspíš budete chtít dostávat na sociální sítě.  Pro Stránku na Facebooku, Linkedin a Twitter je to jednoduché – WordPress tohle přímo umí, jen napojíte a v okamžiku vydání se vše automaticky objeví na připojených sítí. Řeč o tom je v Jak z webu jako je @365tipu automaticky plnit různorodé sociální sítě

Bohužel už to není možné na osobní profil na Facebooku, tam před mnoha měsíci došlo k zrušení API a můžete sdílet pouze ručně. Google+ už mezitím zrušili (dalo se to obejít přes IFTTT a Buffer) a na Instagram sdílet příspěvky z blogu moc praktické není – neumí odkazy a je nutné používat obrázek nebo video. Máte-li blogů víc, tak i to je snadno řešitelné – každý z WordPress blogů může sdílet na sociální sítě – ať už stejné nebo další.

TIP: Blogy už roky mám na WordPressu. Tipy a triky pro tenhle blogovací systém najdete v ‣ ‣ Jak na WordPress

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky