@365tipu

TIP#772: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 1: Export

Kdo sledujete @365tipů dlouho víte, že tohle celé je určeno k experimentování, zkoušení a učení se věcí. Jedna z těch nevyzkoušených byl i export a import webu vytvořeného ve WordPressu. Vše založené ideálně na reálném webu, protože jenom tak si to nejlépe ověříte. A protože VPS (virtuální privátní server) s vlastním WordPressem je sice fajn, ale bohužel stojí dost peněz a hodně času na údržbu, tak přišel čas zkusit něco nového.

Na VPS jsem mě) několik webů (www.justit.czwww.feedit.cz, www.bradbury.cz a www.bookz.cz) a už dost dlouho to poněkud občas nestíhalo. Mohl za to FeedIT.cz s více než dvaceti tisíci články. A protože provoz VPS je spojen s nutností to hlídat a navíc nutností platit (okolo 5000 Kč na tři měsíce, pokud chcete představu), tak tu už dlouho bylo pokušení VPS opustit a dát vše na WordPress.com.

Ptáte se proč? No, protože to stojí tak maximálně 100 USD ročně (2500 Kč cca), nic se nemusí udržovat. A zvládá to nesrovnatelně vyšší zátěž. A jak se při migraci ukázalo, stačí si platit i menší tarif, který vyjde zhruba na 1000 Kč ročně.

Nejsnazším kandidátem na migraci byl www.bradbury.cz (www.bookz.cz je už dlouho dost mrtvé, www.justit.cz občas žilo a www.feedit.cz je poměrně rozsáhlý) – je to jenom víceméně statický web s přehledem mých školení a nějakých drobností.

Nic tedy teoreticky nebránilo provést export (ve vlastním WordPressu), založit si na WordPress.com další web a provést import. Po vyzkoušení na prvním webu pak následovaly migrace i dalších.

Nultý krok: Příprava původního webu a nový web

Některé věci můžete udělat pro zrychlení importu či dalších prací už na stávajícím webu (a určitě to většinou budete dělat v původním WP-ADMIN, ten nový hromadná zpracování vůbec neumí).

  • Můžete promazat komentáře, zejména pokud jsou roky staré a nemají žádnou váhu. Co navíc, komentáře je obecně vhodné zakázat a nepoužívat.  Nezapomeňte, že v  „Screen options“ (například v komentářích) si můžete nastavit zobrazení po stovce místo po dvaceti
  • Vhodné je i promazat všechny koše (Trash) – článkové, komentářové, stránkové, atd. Je zbytečně přenášet smazané věci.
  • Můžete pročistit i rubriky (categories), zejména ty, které nic neobsahují nebo v nich jsou ojedinělé články
  • Stejně tak můžete pročistit štítky. Nepoužívané, duplicitní, málo používané

Nezapomeňte, že na WordPress.com nebudete mít stejné pluginy, zejména proto, že WordPress.com vám žádné pluginy nad rámec těch přidělených nenabídne. Můžete je každopádně v klidu ignorovat, ale zkuste si projít co máte, jestli vám něco nebude zásadně chybět.

TIP: Pokud máte příliš mnoho příspěvků v Uncategoried rubrice, tak smůla, s tímhle se nic moc dělat nedá. Jedině to před exportem změnit a přeřadit, ale budete to stejně muset dělat v dávce po nějakých těch max 100. Nebo si na to opatřit nějaký plugin či sáhnout přímo do SQL.

Musíte si pořídit i onen nový web, takže si ho vytvořit na WordPress.com, založit si tam účet (v něm budete moci spravovat těch webů kolik chcete a každý můžete mít buď zadarmo nebo platit). Tady nezapomeňte, že byste si měli účet na WordPress.com ochránit dvoufaktorovým ověřováním přihlášení.

Před importem smažte obsah co je na nově vytvářeném webu (založení nového tam udělá nějaké zkušební příspěvky a stránky).

První krok: Export

2017-04-23 14_10_26-Export ‹ JustIT.cz — WordPress.png
Tools -> Export a zde můžete vybírat co a jak

Na původním webu vytvoříte a uložíte exportní XML soubor(y) a na novém webu v Importu nahrajete. WordPress vám pak řekne něco o tom, že to bude trvat patnáct minut a déle, takže to prostě necháte běžet. S napětím čekáte, co že se to vlastně dokáže importovat, samotný export totiž obsahuje jenom věci jako články, rubriky a štítky – obrázky tam nejsou (ale o ty se postará právě proces importu).

TIP: Prověřte si, že XML soubor (případně XML soubory, pokud budete rozdělovat po rocích) jsou kompletní. Tedy, že mají konec. Poznáte třeba podle přítomnosti na konci souboru. Exportér čas od času selže a nestáhne se vám kompletní soubor.

Tady je dobré zdůraznit, že import na WordPress.com umí importní soubor maximálně 15 MB velký, takže export dělejte tak, že si vytvoříte více exportních souborů – můžete oddělit média, stránky, příspěvky a podobně. Pokud máte něco velkého, tak budete muset udělat export po rocích, případně po čtvrtletích až měsících.

Rozdělení na více menších souborů může být potřeba i proto, aby to váš původní WordPressový web zvládal vygenerovat. Pokud budete mít potíže s Exportem, může poměrně dost pomoci vypnout pluginy, které web používá – osobně jsem se setkal (na FeedIT.cz) s problémem, kde právě vypnutí pluginů pomohlo.

Pokračování v Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 2: Import

Dalším krokem bude importování uložených XML souborů do nového webu. Mezitím se můžete podívat na www.feedit.cz, www.bradbury.cz, www.justit.cz i www.bookz.cz jak to celé dopadlo. Migrace dopadla skvěle a weby už pár týdnů běží.

Třetí díl: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 3: Najít šablonu aneb něco kde se možná zaseknete. Ale třeba vám pomůže to zásadní, snažte se přizpůsobit sami.

Čtvrtá díl: Věci, které byste měli změnit v Nastavení a je jich docela dost. Některé docela zásadní

Pátý díl:  Přidání domény bude možná vyžadovat další technické znalosti, ale není to až tak složité, jak to na první pohled zní.

Šestý díl: Kontrola a náprava odkazů a obrázků protože SEO a protože nemáte rádi 404ky.

Sedmý díl: Jak migrovat web z WordPress.org na WordPress.com? Krok 7: Co získáte použitím WordPress.com místo vlastního hostingu je tak trochu víc teoretický ale prozradí řadu praktických výhod.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky