TIP#1024: Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu

Před pár týdny jsem způsobil to, že jeden zdejší čtenář po letech opustil miniaturní poštovní schránku u (bývalého) Internet Online a přešel na Gmail. Přestávala mu stačit (a ano, výsledkem byl tip Co dělat, když mi lidé nemohou posílat e-maily a vrací se jim s „over quota“?). To že přešel jsem poznal snadno, začal se (e-mailem) ptát na nějaké věci ohledně Gmailu a je to užitečné, protože ukazuje věci, na které narazí nezkušený člověk.

Jeden z dotazů byl, jak dostat z Outlook Express kontakty do Gmailu. Sám na to nepřišel a v dotazu se ptal, jestli je opravdu nutné si je „přepisovat ručně“. Což naštěstí nutné není a princip přenosu kontaktů z jednoho prostředí do jiného je všude stejný.

Nejjednodušší to je, pokud „nový“ poštovní program či prostředí umí přímo importovat z vašeho starého – což u Outlook Express a Gmailu je nereálné, Outlook Express je prastarý program pro Windows, jeho existence skončila před mnoha lety (viz Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou? a Čím ve Windows 10 nahradit Windows Essentials?).

Univerzální řešení –  Export -> Import

To široce použitelné řešení spočívá v tom, že ve vašem původním programu najdete export a kontakty si uložíte do CSV (Comma Separated Values), formátu se kterým se běžně setkáte u Excelu – prostý textový soubor, kde na každé řádce bude jeden kontakt a informace z něj budou odděleny čárkami.

Outlook Express export kontaktů samozřejmě umí – přes Soubor->Export a Jiný se dostanete právě k exportování. Můžete si pak i případně vybrat co všechno exportovat. Poté co export proběhne si můžete případně CSV soubor otevřít v Excelu (Google Sheets) a můžete s ním i pracovat.

2018-02-17 14_25_10-Správce kontaktů - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

V Gmailu (v Google) si poté otevřete Kontakty a tam najdete Import – Google přímo umí importovat CSV vytvořené v Outlook Express, Outlook, Yahoo! Mail či Hotmailu a dalších podobných aplikacích. Mimo to případně umí ještě importovat ve formatu vCard, což se vám může hodit v jiných případech Export -> Import.

2018-02-17 14_26_16-Správce kontaktů - daniel@justit.cz - JustIT.cz Mail.png

Poté co Kontakty od Google provedou Import, tak vám nově importované kontakty uloží do samostatné skupiny (Imported/Importováno doplněné o datum) – můžete si ji otevřít a případně pročistit (dá se využít automatického nalezení duplikátů.).

Hlavně si ale můžete ověřit, jestli jste nějak špatně neexportovali data z Outlooku (mohli jste například pomíchat políčka). Pokud došlo k špatnému přenesení, tak prostě kontakty v této skupině smažte a proveďte Export -> Import znovu a správně.

TIP: Export (třeba i v Gmailu) je dobře použitelný pro zálohování kontaktů. O tom ale více v Jak zálohovat kontakty z Gmailu, Outlooku či dalších poštovních programů a služeb?