TIP#1102: Jak zálohovat kontakty z Gmailu, Outlooku či dalších poštovních programů a služeb?

Už poměrně dávno vyšel tip Jak na správu a (hlavně) zálohování kontaktů v mobilním telefonu?. Řešil to, jak si kontakty vytvářené v telefonu zálohovat, abyste o ně nepřišli, když vám (například) odejde telefon, ztratíte ho, ukradnou vám ho.

V tipu o přenesení kontaktů mezi poštovními programy a službami ale byla řeč o jedno univerzálně použitelné funkčnosti, kterou můžete používat pro zálohování kontaktů z prakticky jakéhokoliv poštovního software či online služby.

Prakticky každý poštovní program i online služba umí export kontaktů – ideálně do CSV (Comma Separated Values) podoby, která je poté použitelná pro importování jinam, ale dá se otevřít i v Excelu (Google Sheets).

Proto pokud chcete zálohovat kontakty, tak stačí čas od času udělat Export a soubor si uložit. Můžete si jich schovávat více a budete mít k dispozici i historii vašich kontaktů. Pokud program (služba) přímo nedává do jména souboru datum, tak si datum do názvu doplňte, ať už výběrem při ukládání nebo přejmenováním po uložení.

2018-06-14 07_13_38-Google Contacts.png
Export v nové podobě Gmailu

V Gmailu export najdete v Kontaktech. V šílené nové podobě musíte kliknout na More/Více a objeví se tam Export. V klasické podobě klikněte na knoflík „Další“ (nahoře) a tam najdete Export. Univerzálně použitelný formát je „Formát Outlook“, ale pokud chcete jenom zálohovat a počítáte jenom s obnovováním zpět do Google, tak „Google CSV“ je praktičtější.

2018-06-14 07_16_23-Kontakty Google.png
Export v původní podobě Gmailu

V online podobě Outlook/Hotmail hledejte export v Lidé (vyvolejte menu vlevo nahoře, tam přejděte do Lidé) a pak přes Spravovat -> Exportovat kontakty– Výsledkem je CSV.

2018-06-14 07_20_56-Lidé – Daniel Dočekal – Outlook.png
Export v Outlooku/Hotmailu

TIP: Jak v Gmailu naplánovat odeslání e-mailu?

V mailu od Seznam.cz přejděte po přihlášení a otevření pošty do Kontakty -> Exportovat. Protože jste ale na Seznamu, tak vám to bez ptaní rovnou uloží kontakty.vcf –  VCF je zkratka Virtual Contact File, též označovaný jako vCard.

V oblibě je má Apple, kde se také vše řeší primárně přes tento formát – není tak snadno použitelný jako CSV, ale pro případné další zpracování najdete určitě nějaké další software co z toho například dokáže vytvořit tabulku. Pro Import je v řadě případů vyhovující, je běžně podporovaný poštovními programy.

TIP: V Jak přenést kontakty mezi poštovními programy? Například z Outlook Express do Gmailu zjistíte, jak zálohování používat pro přenášení kontaktů mezi programy a službami

Podobně tomu bude v řadě dalších poštovních služeb či poštovním software.  V samostatných programech najdete zpravidla také export.

2018-06-14 07_37_55-Možnosti aplikace Outlook.png

Ne vždy to bude ale až tak snadné najít. Třeba Outlook 2016 vyžaduje jít přes Soubor/File -> Možnosti/Option -> Advanced/Upřesnit a tam najdete Exportovat/Export.  Možnosti je tam pak podstatně víc a navíc tam najdete i Import (což už vůbec není tak jasné). Musíte ale ještě kliknout na Export do souboru a pak teprve můžete vybrat do čeho chcete ukládat – CSV se v tomto případě jmenuje „Hodnoty oddělené čárkami (Windows)“.

POZNÁMKA: U výše uvedeného Jak na správu a (hlavně) zálohování kontaktů v mobilním telefonu? je ještě vhodné dodat, že pokud máte jakýkoliv telefon, tak se velmi vyplatí si kontakty v něm synchronizovat do (například a zejména) Google. Pak můžete zálohovat snadno právě přes zde popsaný postup.