@365tipu

TIP#730: Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování?

Chcete se zbavit Skype pro hlasovou (a případně i video) komunikaci? V zásadě je to snadné, alternativ je dostatek. Komplikovat to ale bude rozšířenost. Protože přeci jenom Skype je poměrně široce rozšířené. Na druhou stranu, některé z dále uvedených alternativ buď také, nebo je lidé mají, aniž by tušili, že je mají.

Google Hangouts (web, Android, iOS) byl asi nejpraktičtější a také nejrozšířenější alternativou. Bohužel Google ho fakticky zrušil a zůstal jen v GSuite a je lepší se mu vyhnout. Můžete použít přímo z webové stránky, nepotřebujete nic extra. Zadarmo pak můžete nejenom telefonovat a videotelefonovat, ale v některých případech to můžete dělat mezi Google Hangouts a klasickou telefonní sítí. [01.01.18] Bych už měl dodat, že tohle nemá budoucnost.

Microsoft Teams je součástí Office365 a použitlené i samostatně. Řada věcí co to ale umí přes Office365 je docela zajímavá. Umí týmové (konferenční) hovory (včetně video).

Facebook Messenger (web, Android, iOS) bude mít asi také skoro každý, býval součástí Facebooku, dnes jde o oddělenou aplikací, která začíná být podobně nepoužitelná jako Skype. [01.01.18] Sice nejrozšířenější chatovátko, ale montrózní přeplácaná věc, kde budete těžce hledat políčko pro psaní textu

WhatsApp (Android, iOS, Windows Mobile, web) je v zásadě stejně (ne-li ještě více) rozšířenou chatovací aplikací (miliarda uživatelů se prostě počítá). Patří Facebooku, to jen pro případě, že se chcete právě téhle platformě vyhnout. Ale umí chatovat textově, obrázkově, hlasově i video. Video původně max 4 účastnící, v dubnu 2020 zvýšeno na osm. [01.01.18] Aktuálně nejrozšířenější chatovátko, které stále zůstává jednoduché a praktické. 

Jsou zprávy na Facebooku (Messengeru) skutečně soukromé a v bezpečí? Dost podstatná otázka, na kterou byste měli vědět odpověď, než do chatovacích aplikací svěříte něco, co tam nepatří.

POZNÁMKA: V hlasové a video komunikaci prakticky neexistuje to, že by z jedné aplikace bylo možné volat jiné aplikace. Žádná kompatibilita prostě není, každá platforma se záměrně a důsledně izoluje od ostatních. Přitom standardizace nabízí možnosti chatů i video hovorů třeba přes Google Talk, Jabber, H.323 či SIP (v Ubuntu můžete k tomuto účelu používat třeba Empathy či Ekiga).

Appear.in (web, iOS) se bude hodit někomu, kdo chce zkoušet něco nového. Hlasová i video komunikace, zdarma, žádné komplikace. Dokonce až do osmi lidí v jedné komunikaci. Podobně jako Talky (Web, iOS) a Voca (Android, IOS). Apper.in se mimochodem přejmenovalo na Whereby, takže hledejte pod tímto názvem..

ooVoo (Web, Android, iOS, Windows, MAC)  je docela zajímavá tím, na kolik platformách můžete tuhle aplikaci používat. A také podporu pro volání na klasické telefonní linky. Ale stejně jako v předchozím případě to s rozšířeností bude horší. K čemuž je nutné dodat, že tyhle věci často fungují tak, že „druhé straně“ pošlete prostě odkaz a oni mohou přímo na tom odkazu pokračovat v komunikaci s vámi.

Viber (Android, iOS, MAC, Linux) je jedna z těch rozšířenějších chatovacích aplikací, která ale umí i hlasové volání, včetně mezinárodního telefonování na klasické linky. [01.01.18] V Česku patří mezi ty známější a rozšířené, ale tady je vždy lepší jít po něčem co je opravdu široce rozšířené. Což toto není

Výše uvedené (a řadu dalších) aplikací najdete v Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?. Chatovacích aplikací najdete prakticky desítky (většina z nich je prakticky bez uživatelů, ale stále doufají, že se z nich stane konkurent pro Messenger/WhatsApp). Tento tip ale řeší náhradu za Skype, takže vedle textového chatování hlavně hlas (můžeme tomu říkat telefonování) a video (čemuž můžeme říkat videotelefonování).

TIP: Jak bezpečně a správně na video hovory (nejen) z domova?

Google Duo (Android, iOS) si pojďme uvést spíše jen „do počtu“. Umí jenom videotelefonování a je ukázkou bezradnosti Google, který už má Hangouts (které navíc byly poměrně hodně používané). Duo navíc opravdu umí jenom video hovory a jenom z jedné Duo aplikace na jinou.

Apple FaceTime (iOS, MAC) je opravdu možné používat pouze na iOSu a MACu, což je také zásadní omezení s ohledem na rozšíření. Poměrně překvapivé, protože Apple mělo řadu let možnost tuto aplikaci dostat mezi nejpoužívanější celosvětově.

Některé z předchozích řešení umí i video/hlasové hovory pro více lidí najednou (můžeme tomu říkat třeba konferenční hovory), ale nedá se říci, že by na to byly specializované. Následující řešení jsou něčím jako videokonferenčním řešením a niž byste si museli pořizovat nákladné hardware a vybavovat zasedačky.

TIP: V Kolik dat spotřebovává volání přes Internet pomoci WhatsApp a dalších aplikací? najdete jedno dost podstatné téma. O kolik vás volání přes věci jako WhatsApp připraví dat.

Anymeeting (Windows, MAC, iOS, Android) umožní videotelefonování pro 6 lidí (neplacené podoba pouze 4).

GoToMeeting (Windows, MAC, OS, Android, Windows Phone) umožní zdarma maximálně tři lidi, základní placená verze pět a dražší až 25 (ale „vysílat“ své video může vždy pouze maximálně šest lidí).

Zoom  je jedna z mnoha variant videokonferencí, kde je už vidět, že jakmile se dostáváme do této kategorie, tak začíná být (pochopitelně) placená. Má za sebou historii zásadního ignorování bezpečnosti. Jiné alternativy najdete v Jaké jsou alternativy pro Zoom pro videohovory

Amazon Chime snad jen pro úplnost. Je to plně placené.

Cisco Webex je tak trochu odnož profesionálních videokonferenčních zařízení od Cisco a dá se používat i zdarma.

TIP: V Jaké hlasově chatovací aplikace se používají pro hraní her? najdete ještě trochu specializované alternativy, které slouží hlavně pro hraní her, kde jsou poněkud jiné nároky, než pro takové to domácí či pracovní chatování.

Další o kterých víceméně nic nevím

Nezapomeňte, pro případné video hovory musíte mít počítač, tablet nebo mobilní telefon s kamerou. K počítači se podobné věci většinou připojují přes USB, v noteboocích bývají zabudované, stejně jako v tabletech a telefonech – tam navíc bývají dvě, ale pro chatování se zpravidla používá právě ta, která míří na vás.

Něco postrádáte? Dejte vědět, ať můžeme doplnit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky