@365tipu

TIP#1589: Jaké jsou alternativy pro Zoom pro videohovory

Obáváte se o soukromí a bezpečnost při používání Zoomu? Obáváte se oprávněně,tenhle software je dlouhodobě zásadně problematický a s růstem zájmu o video hovory se objevily další a další problémy. Alternativ je poměrně hodně a probrané jsou už pár zdejších tipů – neuškodí ale velmi stručně sepsat krátký seznam.

FaceTime pokud si vystačíte s lidmi co mají iPhone, iPad nebo MAC. Nikdo z jiných platforem se ale přidat nemůže, není ani webovou verze. Zvládne až 32 lidí.

Microsoft Skype a Skype Meet Now je sice stále dost předpotopní obludnost, ale stále je velká šance, že bude široce využitelné a na prakticky všech platformách. Zvládne až 50 lidí a bez omezení času. Druhá varianta funguje i bez účtů u Microsoftu. Umí sdílet obrazovku/okno z počítače, dost důležitá funkčnost. Potor na existující Skype for Business (dřívější Lync) se kterým se Skype nespojí. A také pozor na to, že pro Windows 10 má dvě verzi, klasický program a desktopovou aplikaci. Praktičtější je klasické Skype.

Messenger od Facebooku umí také video hovory, včetně skupinových (až do 50 lidí). S ohledem na rozšíření je to jedna z nejsnáze dostupných možností.  Umí i sdílení obrazovky. V dubnu oznámeno Messenger Rooms.

WhatsApp od Facebooku je rozšířenější než Messenger, skupinové hovory ale umí jenom pro 4 účastníky (v dubnu 2020 zvýšeno na osm). Sdílet obrazovku/okno neumí.

TIP: Zoom podporuje až 100 účastníků ale maximálně na dobu 40 minut v neplacené verzi.  Tohle si musíte předem zjistit u každé platformy, mají omezení na počet účastníků a na délku hovoru. Na konci tipu najdete přehlednou tabulku

Jitsi Meet pokud chcete open-source, zdarma. Můžete provozovat i jako vlastní server. Umí web, iOS a Android a teoreticky bez omezení na počet účastníků. Není omezeno časově. Sdílení by mělo nabízet plochu, okno i záložku v Chrome.

Google Hangouts respektive Hangouts Meet (součást GSuite) respektive Google Meet (od května dostupný i zdarma). Web, Android, iOS, web, maximálně 10 lidí, v GSuite podobě až 250. A umí sdílet obrazovku.

Slack umí hlasové i video volání až pro 15 lidí pokud máte alespoň placenou „Standard“ verzi, bez placení pouze 1:1. Multiplatformní, web, aplikace, klienty pro počítače. Umí sdílet obrazovku.

TIP: Aplikace, software a tipy pro práci z domova i na dálku. Koronavirový speciál řeší i videokonferenční software a aplikace, ale také řadu další aspektů remote/home workingu. Navázal na starší Jaké aplikace používat pro práci na dálku?

Microsoft Teams je dobrá varianta pokud všichni uživatelé mají Office365, použití zdarma je (pro Microsoft) typicky komplikované a vůbec se vám nemusí podařit aktivace. Počet účastníků je teoreticky neomezený, ale nesázel bych na to. V placené verzi až 10 000 účastníků. Umí sdílet obrazovku i okna.

Discord pro maximálně deset lidí a bez placení. Je to ale spíše platforma pro hráče her, takže nepočítejte s rozšířeností. Umí sdílet obrazovku.

Cisco Webex Meetings zdarma pro až 100 účastníků a bez omezení času. Umí sdílet obrazovku.

Google Duo je aplikace čistě pro video volání. Pro iOS, Android a přes web. Nečekejte, že by ji někdo používal, není rozšířená. Maximálně 12 lidí. Sdílet obrazovku neumí, tohle je opravdu jenom „videotelefon“

Aplikace Počet lidí Omezení času
Apple FaceTime 32 ne
Microsoft Skype 50 ne
Messenger 50 ne
WhatsApp 8 ne
Jitsi Meet neomezeno ne
Google Hangouts 10 ne
Hangouts/Google Meet 250 ne
Slack 15 (placená verze) ne
Microsoft Teams neomezeno ne
Discord 10 ne
Cisco Webex 100 ne
Google Duo 12 ne
Zoom 100 40 minut

UPOZORNĚNÍ: Alternativ k Zoomu existuje podstatně více, v tomto tipu jsou jenom ty nejrozšířenější/nejznámější. Další najdete ve starším Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování?. Tento tip je tradičně tak trochu duplicitní a snaží se trefit do hledání „alternativy pro zoom“ v Google. Hledáte-li možnosti jak sdílet přes Internet obrazovku, tak viz Aplikace a programy pro sdílení obrazovky na dálku

TIP: Jak bezpečně používat Zoom je dlouhý přehled věcí, které musíte správně nastavit pro bezpečnější Zoom

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky