@365tipu

TIP#549: Jaké aplikace používat pro práci na dálku?

Tohle bude tip, který je takový trochu neuchopený, ale nakonec je sobota, druhý prázdninový den, začíná okurková sezóna, doba poklesu všech aktivit na Internetu. A tohle už v rozepsaných je docela dlouho, takže je čas to zkusit vypustit ven. A doufat, že další tipy napíšete, tak jako často, vy všichni co @365tipu čtete a sledujete.

V tomto případě jde o kolekci online služeb a pomůcek, které jsou zásadní pokud pracujete na dálku (vzdáleně). Řada z nich se objevuje v jiných tipech, ale neuškodí mít jeden samostatný. Ty související pak zcela určitě jsou V čem řešit projektový management, ideálně navíc ještě týmový? (tohle je asi dost podstatné), Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep? a řada tipů zařazených pod Online služby.

Slackwww.slack.com – je jedna z těch, o které se hodně mluví. Těžko popsat, ale jde o virtuální kancelář s posíláním zpráv, chatem, kanály v privátní i veřejné podobě, sdílení souborů. Tedy ne že byste si tohle všechno nemohli pořídit třeba v Google Docs (a Google Apps), ale tohle je prostě víc cool a prý zcela revoluční. Ale také to z vás udělá ještě většího online otroka.

slack-screenshot

Zoomwww.zoom.us – je jedna z mnoha variant videokonferencí (toho na co jste dřív chodilo do kanceláří firmy Cisco a co stále na pořízení stovky tisíc, klidně i dolarů). V Zoomu najdete vše obvyklé co jinde – web/video konference, sdílení obrazovek, webináře. Chcete-li něco jiného, tak třeba GoToMeeting a v nejhorším i Google Hangouts. A přinejhorším Skype, ale to opravdu jenom v okamžiku zoufalství.

TIP: Hledáte náhradu za Zoom? Podívejte se do Jaké jsou alternativy pro Zoom pro videohovory. Přehledně na jenom místě ty nejpoužívanější a nejlépe použitelné.

WordPress www.wordpress.com a www.wordpress.org – vypadá, jako by sem snad nepatřil, ale není tomu tak. WordPress.com ve zcela zdarma dostupné podobě dokáže být fantastický pomocník. Nakonec i @365tipů jede právě na WordPress.com. Ve WordPress.org podobě na vlastní hostingu se ale dostanete ještě na zcela novou úroveň.

Google Docs. Google Drive  a Gmailapps.google.com v placené a www.google.com v zdarma podobě – jsou hodně zásadní pomůcka. Třeba proto, že je to jedna z nejsnazších a nejefektivnějších cest jak si pro startup i jednotlivce pořídit e-mail, cloud a potřebné kancelářské software s záplavou možností práce více lidí. Alternativou je samozřejmě Microsoft a jejich cloudové řešení, ale osobně dávám stále přednost Google.

Basecamp www.basecamp.com – je v zásadě už letitá osvědčená klasika (byť v novějších verzích už jsou nějaké ty výhrady). Software pro týmovou práci, projekty, kampaň. Komunikační nástroj, hub pro soubory, dokáže nahradit e-mail pro řadu činnosti.

trello-home-hero

Trello www.trello.com – nelze nezmínit, byť patří do samostatné kategorie úkolníků a poznámkovníků.

TIP: 11 nejlepších Kanban aplikací aneb jaké jsou alternativy pro Trello:  MeisterTaskLeanKitKanbanToolKanbanFlowBlossomBreezeTaskworldWekan (jediná serverová), dapulse a Pipefy.

JIRA www.atlassian.com/software/jira – je vlastně také letitá klasika. Určené hlavně pro vývojáře, sledování dění na projektu, bugtracking, ale vůbec jakýkoliv projektový management. Dnes už i jako JIRA Cloud a hodně jinde, než před lety.

GitHubgithub.com – vám možná bude připadat poměrně více programátorský a budete mít pravdu. Ale může být dost nepostradatelný, ať už přímo GitHub nebo některé alternativy.

LastPasslastpass.com – v Enterprise podobě (nebo, jakákoliv alternativa) je určitě zásadní pomůcka tam, kde začne být ve hře hodně hesel pro více lidí. Ale i hodně hesel pro jednotlivce.

HackPadhackpad.com – coby možná ještě pokročilejší pomůcky pro kolaboraci a týmovou práci nad dokumenty. A když už ho koupil Dropbox – www.dropbox.com, tak samozřejmě nezapomenout ani na nějaké to cloudové úložiště (Dropbox, OneDrive, atd).

TIP: Nakonec sem patří i Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty. Krok za krokem (5) (Nepostradatelné) Online služby a tak trochu předchozí (a budoucí) díly této série.

Yammerwww.yammer.com – by asi mohla být jediná sociální síť pro týmy, pro práci, kterou lze doporučit. Všechny ostatní jsou totiž klasické sociální sítě, které na týmy a firmy nemyslí.

AWW appawwapp.com – vypadá zajímavě (tip od Pavla Smolky na Twitteru) – „whiteboard“ neboli prostě tabule, na kterou můžete kreslit – ve více lidech.

TIP: V Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování

Dodatek na  konec?

Pomůcek pro úspěšnou práci na dálku (ideálně ještě navíc týmovou práci) jsou desítky, možná i stovky. Není cílem je vyjmenovat všechny, najít se je přes slova „remote“, „worker“, „working“, „tools“ (a podobně) můžete snadno najít v Google. Jsou k dispozici desítky článků. Každopádně, dejte vědět co používáte pro práci na dálku vy. Můžete na @365tipu na Twitteru, můžete e-mailem na 365tipu@gmail.com a můžete i na Stránku 365tipů na Facebooku.

TIP: V čem sledovat kolik času vynakládáte na projekty a různorodé činnosti? Dost důležité, pokud jste na volné noze, nebo prostě potřebujete vědět čím trávíte čas.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky