TIP#177: Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep?

V Pište si poznámky na papír, víc si toho zapamatujete byla řeč o tom, proč si poznámky psát na papír. Hlavním důvodem byla lepší schopnosti zapamatování, ale vše je hodně záležitost osobní. Toho co vám vyhovuje víc. Proto se tento tip bude věnovat tomu, co použít, pokud chcete poznámkovat v počítači, tabletu, telefonu. A bude hodně založený na tom, že @365tipu využilo klasické poptávání po sociálních sítích.

Než se podíváme na řadu příkladů, tak jedna důležitá věc – dnes je psaní poznámek hodně cloudová záležitost. To že máte poznámky uložené někde doma v počítači vám je k ničemu, když u něj nejste. Proto bude lepší najít řešení, které umí zapsané buď ukládat do cloudu nebo synchronizovat.

Ale teď už k těmi tipům na řešení pro psaní si poznámek

Evernote www.evernote.com – je jedna z nejznámějších klasik. Má bohatou nabídku možnosti, mobilních klientů, placených i neplacených plánů. Ale také třeba dalších doplňkových aplikací.  Nic nezkazíte, pokud si budete chtít toto řešení důkladně vyzkoušet. Nezapomeňte na desktop klienta, Web Clipper i další vychytávky, mezi které mimochodem patří například i to, že přes IFTTT můžete dosáhnout velmi zajímavých věci. A prospěšné bude i to, že Evernote se dobře integruje do všech těch „odesílacích“ menu v Androidu či iOSu. Líbit se vám bude třeba Evernote Penultimate (bohužel pouze pro iPad).

Evernote

K Evernote ještě raději následující: Mohu se spolehnout, že se věci z cloudu neztratí? Nechybí vám v Evernote poznámky? Jak zálohovat Evernote?

Google Keep keep.google.com – se v tipech od čtenářů objevil až překvapivě často, ačkoliv nepatří mezi nejznámější nástroje. A je velkou otázkou, co s touto službou vlastně Google zamýšlí. Stejně jako u předchozího software i toto má své pevné místo v mobilních telefonech. V březnu 2017 Google integroval Keep do Google Docs (GSuite), což je možná jeden další dobrý důvod, proč Keep věnovat pozornost.

Microsoft OneNote www.onenote.com – si mimochodem pamatuji ještě z doby, kdy Evernote neexistovalo, cloud byl v plenkách a mobilní telefony se ovládaly perem. Měli byste vědět, že tohle je také zadarmo – což je svým způsobem dost překvapující (byť, pokud mě paměť neklame, OneNote co je v Office má nějaké další možnosti). Dobré vědět je i to, že lidé co OneNote používají si ho pochvalují.

Michal Altair Valášek k OneNote i říká proč vlastně: Funguje na všech platformách, bezbolestně se synchronizuje, má i webové rozhraní na OneDrive a hlavně snadný export do mailu a do Wordu a je zadarmo. Jediné, co tomu v mých očích chybí do naprosté dokonalosti, je možnost sdílet jenom část notebooku, ne celý (třeba sekci nebo konkrétní stránku).

TIP: Jak dostat věci z EverNote do Microsoft OneNote vám poradí jak migrovat z Evernote do OneNote. A je snadné.

Bear Notes  – bear-writer.com – je novinka zhruba z roku 2016 a čím dál tím vice je předkládána jako konkurence a náhrada pro One Note.  [08.04.17]

Microsoft OneNote 2010

Simplenote www.simplenote.com – je další vychvalovaný kousek a můžete ho mít pro iOS, Android, MAC, PC a dokonce i Kindle. Pokud postrádáte PC? Tak tady to budete muset zkusit přes webovou podobu.

NoteSync www.notesync.com – je trochu zvláštní tím, že funguje pod Adobe Air na počítači a můžete ho mít ještě pro Android (kde je za nějakých těch 99 centů).

TIP: Hledáte nějaké jiné software? Zkuste Software pro Linux, bez kterého se neobejdete, Tipy na užitečné software pro MAC a samozřejmě i pro Windows. Nechybí ani tipy na kupu aplikací pro Android a samostatně i pro iOS (a tedy pro iPhone či iPad).

Co jsou další alternativy aneb jak si to dělat po svém?

Pokud nechcete specializované poznámkovací aplikace, tak je tu vždy možnost prostě využít lokální nebo globální úložiště. Což může znamenat třeba něco takového, jako používám sám – Word/Excel v kombinaci s Dropboxem pro věci co jsou pouze moje, Google Docs pro věci vyžadující kolaboraci. Občas je v tom trochu zmatek, protože nevím kde co je, ale jinak je to velmi vyhovující. Takže:

Google Docs (Google Drive), Office 365 nebo jakékoliv jiné cloudové úložiště co umí rovnou dokumenty a tabulky. Je už na vás, jak si tam uděláte strukturu složek a jaký systém. Protože je vše použitelné v počítači (ať už přes prohlížeč nebo synchronizací) i v mobilech a tabletech, je to velmi dobré řešení.

Dropbox, OneDrive či kterékoliv další cloudové úložiště co umí synchronizovat soubory. Vlastní poznámky a vše další si prostě budete udržovat v souborech, třeba v Microsoft Office. Dropbox se navíc snaží víc a víc stát univerzálním, takže umí řadu dalších vychytávek. Nezapomeňme ani na Dropbox Paper, který můžete snadno použít právě pro psaní a práci s poznámkami.

Outlook či Gmail jsou sice mailovací aplikace, ale dají se velmi dobře používat i pro psaní poznámek a další aktivity. V Gmailu například můžete dost hodně využít různých štítků, filtrů a dalších vychytávek.

Notepad, Wordpad a prostě jakýkoliv jiný textový editor, jakkoliv jednoduchý či složitý. Své poznámky si prostě budete ukládat jako soubory a je už na vás jak se s tím vypořádáte. Jeden program je trochu možná zajímavější na to aby si zasloužil zmínku – Notepad Classic (pro Windows 8 zejména).

TIP: Řešení v podobě cloudových služeb mají oproti ostatním samostatným řešením jednu výhodu, vaše data jsou zpravidla snadno „exportovatelná“, respektive, nepotřebujete žádný export řešit. Což u některých poznámkovacích řešení může být problém. Zejména v okamžiku, kdy přestanou existovat.

Dobře, pojďme zpět k aplikacím a ukažme si pár dalších tipů

Trellowww.trello.com – možná vůbec nepochopíte a neuchopíte a budete na to zmateně koukat. Ale to je dost častá reakce na všechny ty různé poznámkovníky, úkolníky a plánovače, které se snaží o revoluční UX a GUI a vůbec všechno.

Poznámka: David Knap k tomu na Twitteru napsal: „U #177 si musím rýpnout do toho Trella – to vůbec není „revoluční UX a GUI“, naopak je to mezi PM velmi známý a oblíbený Kanban.“. Milé objevit něco o čem jsem netušil, pokud stejně jako já netušíte, tak třeba viz Kanban na Wiki.

ColorNote www.colornote.com – je aplikace, která vzešla z tipů od čtenářů, osobně ji vůbec neznám. A měli byste vědět, že je pouze pro Android.

Pro Linux Gnote/Tomboy nebo jak zmiňoval někdo další, Kate/Bluefish/Vim – tady ale nechtějte nějaké bližší komentování, Linux sice používám, ale na tohle zrovna ne.

U Apple najdete Notes (a čím dál tím více snah o cloudové řešení) či Pages, na iOSu řadu dalších možných variant (a třeba i věci jako FastEver pro snazší práci s EverNote). Na poznámkování si myslí ale nakonec třeba i IFTTT s jeho DO NOTE

Něco dalšího pro iOS (iPhone a iPad)? Tak třeba Noteshelf (placené), Paper by FiftyThree (těm Facebook klidně ukradl název aplikace) či velmi dobře vybavená Notability. HlídacíPes.org  doporučuje Pen and Paper (iOS).

Pokud používáte Synology, tak možná budete chtít využít Note Station. Synology je sice hlavně lokální NAS, ale dá se nastavit jako vlastní cloudové zařízení přístupné „zvenčí“.

TIP: Na @365tipů je vedle již výše zmíněných souhrnných článků vlastně záplava tipů na další různorodé software. Zkusit to lze třeba přes štítek Software nebo rubriku Software. Najdete tak řadu velmi zajímavých věcí.

Co dál?

Matcha App www.matchaapp.com – je podle všeho jenom pro iPhone.

Quipwww.quip.com – je asi spíše pro týmovou práci, ale můžete ho používat i pro psaní poznámek (nové 2016/07)

NoteTalkerwww.notetalker.com – je vedle klasického psacího poznámkovníku také záznamník audia, tedy poznámek co si prostě namluvíte (nové 2016/09)

KeepNotewww.keepnote.org – je multiplatformní (Windows, Linux, Mac OS X), ale vývoj se zastavil před lety. Uvádím pouze pro úplnost (nové 2016/09)

Box Notes – box.com/en-gb/notes – je ve skutečnosti rozšíření cloudového úložiště Box a prozatím to vypadá jenom na verzi pro iOS/MAC. [08.04.17]

Zoho Notebook – zoho.com/notebook – umí víc, než jenom psaní textových poznámek. A možná stojí za vyzkoušení. [08.04.17]

Dynalist.io – dynalist.io – je dalším čerstvým hráčem s velmi jednoduchým rozhraním a použitelnosti. [08.04.17]

Boostnote – boostnote.io – nový přírůstek, Windows, Linux, MacOS a Open Source navíc. [22.04.17]

Notionwww.notion.so – zdarma i placené, web, mobil, Mac, Windows – vedle poznámke i znalostní báze, úkoly, projekty, databáze a dokumenty a týmová práce. [28.04.19]

– Chybí ta vaše oblíbená? Chcete něco doplnit k některé z uvedených? Je to snadné, prostě pomozte a napište. Na 365tipu@gmail.com, na Twitteru na @365tipu a na Facebooku přes zdejší Stránku.  A díky všem, kdo pomohli při vzniku tohoto tipu.