TIP#171: Pište si poznámky na papír, víc si toho zapamatujete

Jakkoliv to může být zvláštní, dnes se tip nebude týkat doporučení na software či hardware, dnes doporučím používat klasický papír a tužku, pokud si potřebujete dělat poznámky. A doporučím to proto, že je to stále metoda, která vám zajistí lepší zapamatování a pochopení toho, co si zapisujete.

Dnes můžete sedět na schůzce, jednání, a potřebné informace zapisovat do počítače (notebooku), tabletu či mobilu (byť na tohle musíte být podstatně trochu víc odhodlání). Existuje k tomu dostatek možných nástrojů (viz Jaké software používat pro psaní poznámek? Evernote? OneNote? Google Keep?) od prostého psaní v něčem jako je Word, až po opravdu specializované pomůcky podporující strukturování, označování či následné vytváření úkolů.

Osobně jsem se za uplynulá desetiletí mnohokrát pokoušel začít zápisky ze schůzek převést do „digitální podoby“. Stejně jako jsem se mnohokrát pokoušel o přechod na nějaký ten digitální úkolník, TODO. Vždy neúspěšně. Úkolníky jsem našel i dost dobré (Remember The Milik, Todoist například), ale nakonec stále používám papír v kombinaci s záznamy v kalendáři. Digitální zápisky jsem mnohokrát pokoušel dostat do Evernote i pár dalších, ale nevyhovuje mi to.

Proč je digitální poznámkovník nepříjemnost?

Třeba i pro to, že při schůzce se musíte příliš soustředit na psaní na klávesnici (nebo dokonce na displeji tabletu). Neodbytně se vnucující překlepy je potřeba opravovat. Při psaní rukou něco takového nehrozí, žádné překlepy se tam neobjevují.

TIP: Why Startups Love Moleskine  vás může seznámit s fenoménem Moleskine, který ač se postupně také více a více digitalizuje, je stále starou dobrou klasikou. Legendární, stylovou klasikou. 

Jeden z dalších důvodů proč používat tužku a papír je ale i ten, že to co jste psali si lépe pamatujete. Tedy psali rukou, tužkou, na papír. Může to souviset s předchozí zmínkou o věnování pozornosti. Když budete na Internetu pátrat, tak najdete řadu různorodých zdůvodnění (včetně vědeckých studií) – pro mě osobně je to ověřená praxe. Ale neříkám, že někdo to nemůže mít zcela jinak.

Mindmapping, užitečná to věc

Malou výhodou může být to, že psaní zápisků můžete doprovázet kreslením, doplňováním ilustrovanými věcmi, zvýrazňováním. Na notebooku něco takového nejde, ale správně namítnete, že na tabletu stačí mít pero a vhodný program, který zaznamená nejenom text, ale s tím spojené malůvky (viz třeba Jak na myšlenkové mapy?). Vím, mám takové. Má to ale pak jednu zásadní nevýhodu, pozdější problematickou dostupnost.

Ano, pozdější problematická dostupnost digitálních zápisků v případě specifických programů je dost podstatná, prostě musíte mít po ruce odpovídající hardware i software, jenom tak se dostanete k zápiskům. V tomto argumentu ale budu chápat, pokud začnete argumentovat tím, že přece v digitálních zápiscích lze fulltextově hledat, že je jednoduché najít nějaký zápisek. Budete mít pravdu, ale osobně na to namítnu, že něco takového potřebuji minimálně – je to zvláštní, ale papírové zápisky si skutečně pamatuji dlouhé měsíce zpátky.

TIP: Na Quoře v Do you remember notes better when they are typed or hand written? si můžete počíst v dalších argumentech pro a proti. A pokud se na argumenty chcete podívat v infografice, tak zkuste Infografika: Je lepší psát si poznámky rukou než na klávesnici?

Možná budete namítat, že psaní na klávesnici je rychlejší, než psaní rukou (ale také rychlejší, než psaní na tabletu či mobilu bez klávesnice). Že tedy tak dokážete zaznamenat více informací. Ja, pokud se nebudete zlobit, na to namítnu, že se pak změníte jen v bezduchého robota co pouze zaznamenává slova, ale při psaní je nevnímáte. Při zapisování rukou vybíráte již předem podstatné a celé si to pamatujete.

Pokud se ještě budete ptát, jestli mé ruční zápisky převádím později na digitální, tak je to jenom v případě, kdy je to vyžádováno s ohledem na jednání – tedy pouze v momentě, kdy je potřeba poslat společný zápis. Pokud jsou to zápisky pouze pro moji potřebu, tak zůstávají v zápisníku.

A jaký že ten zápisník používám? Žádné Moleskine ani jinou sofistikovanou záležitost. Zhruba A5 formát, linkovaný, tvrdé desky, ouško na tužku, edice TERIBEAR. Vydrží mi většinou tak 6 až 8 měsíců (kde jde koupit najdete tady) a mám takovou zvláštnost, že stránky jsou popsané z jedné strany a v nouzi ho po dosažení konce otočím a popisuju odzadu.

Má to nějaký závěr?

Asi vás zklamu, ale žádný jednoznačný závěr není a nebude. Nebo spíše bude ten, že rukou psané vs. klávesnici zaznamenané informace mají své odpovídající použití a zapamatování si je dáno i tím, kdo zapisuje a tématem, kterého se zapisování týká.

PS: Pokud se budete ptát, jestl mám papírový kalendáře, tak nikoliv. Tuhle část života mám zcela digitalizovanou do kalendáře v Google Apps a tím pádem dostupného všude, na počítači, na tabletech, na mobilu.