@365tipu

TIP#158: Nepostradatelné aplikace pro iPad či iPhone. Nevíte-li coby, tak poradíme co si pořídit

V tipech pro užitečné a nepostradatelné aplikace pro Android byla zmínka o tom, že pokud máte telefon s Androidem a tablet s iPadem, tak nakonec některé aplikace jsou lépe použitelné na tabletu a činnosti máte rozdělené. V řadě aplikací, které tento tip doporučí pro iPad či iPhone, tak můžete najít inspiraci pro instalaci na Android – větší a rozšířenější aplikace jsou prostě běžně dostupné na více platforem.

Než se pustíme do tipů na užitečnosti pro iOS, tak jedno upozornění – vychází z používání tabletu a možná budete mít trochu jiné zkušenosti a priority pro telefon. Ale jako vždy platí, přispějte s vašimi nápady, tipy a postřehy.

Abyste měli co číst

Newsify řeší na iPadu potřebu offline čtení z RSS zdrojů, nechybí pochopitelně ani Pocket (nebo třeba Instapaper) a Feedly. K těmto aplikacím se vám bude hodit K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst a Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení?

POZOR: Instapaper v květnu 2018 skončil pro uživatele z EU. Trapně tvrdí, že to je proto, že GDPR, ale výmluva je to zcela absurdní.

Newsify pro iPad

Feeddler RSS Reader je alternativou k Newsify. Ale už opravdu nevím, proč právě Newsify vyhrálo. Ale nějaký dobrý důvod jsem měl.

Kindle nemůže chybět na žádném tabletu ani mobilu. A bez legrace, na tabletu je čtení e-knih rozhodně komfortnější, takže tady nemáte co ztratit.

Nuzzel  o kterém ale píšeme někde úplně jinde. Tahle věc vám pomůže, pokud hledáte obsah pro sociální sítě, nebo prostě jenom k obsahu, který byste si měli přečíst.

Sociální sítě, komunikace, blogování

Pinterest je typicky sociální síť, kterou osobně mám nejradši právě na tabletu. Obrázková sociální síť. Klasicky zde platí, že budete na iPad/iPhone pořizovat ty sociální sítě, které používáte – Google+, Instagram, Facebook (a k tomu Pages pro správu stránek), Twitter, Linkedin, Foursquare, Swarm, Vine, Yelp, Quora.

Pokud nechcete originální aplikaci pro Twitter, tak jeden z nejlepších klientů pro Twitter je Tweetbot.

Pinterest na iPadu

Periscope, případně Meerkat pro live streaming, ať už ho budete vysílat vy, nebo se chcete dívat na jiné. Rozhodně Hyperlapse, protože je to skvělý nástroj na vytváření zrychlených/timelapse videí.

TIP: V Jaké mobilní aplikace použít pro live streaming videa? se trochu více věnujeme právě aplikacím pro live streaming. 

Hangouts coby jeden z řady komunikačních nástrojů, chatovací i videochatovacích, samozřejmě Skype, Messenger od Facebooku, Snapchat, WhatsApp, Kik 

TIP: V Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování

Buffer pokud máte více profilů na sociální sítě, v kombinaci s výše uvedeným Newsify velmi dobrá kombinace pro plnění, O Bufferu toho hledejte více v Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu.

Blogujete-li, tak samozřejmě WordPress a případně jakékoliv další aplikace (Tumblr, Flickr), podporující váš blogovací systém, tedy pokud existuje.

Všechno možné i nemožné od Google a Microsoftu a Apple

Z aplikací od Google je určitě fajn mít po ruce Gmail (a/nebo Inbox) byť klasický Mail můžete používat v pohodě také. Určitě si pořiďte i Google Drive a k tomu patřící sestřičky (Sheets, Docs) a nezapomeňte ani na samotnou aplikaci jménem Google, která vám přinese něco málo z funkčnosti běžně dostupné na Androidu.

Nesmí chybět Google Maps, Youtube. Od konce května také nové Google Photos. Pokračovat můžeme s Google Translate, Chromecast (pokud přijdete do styku s Chromecast krabičkou pro televize), Play Newsstand, Play Books, Play Movies, Chrome Remote Desktop.

Aplikace od Microsoftu jsou také docela dobrý nápad, jsou čím dál tím povedenější – takže Microsoft Outlook, OWA, Office (v roce 2020 nahradila tři samostatné aplikace Word, Excel, PowerPoint)

Keynote od Apple jsem si kdysi pořídil, v doby kdy jsem 10″ iPad používal jako náhradu notebooku a byla to dobrá volba, byť všechno tvořím v PowerPointu. Nakonec jsem přidal i Pages, k tabulkovému programu z dílny od Apple jsem ale nakonec nikdy nedošel.  Z aplikací pro práci s dokumenty je vhodné přidat i Adobe Acrobat.

Bez Google Earth se zcela určitě obejdete, ale, na druhou stranu, je to zajímavá pomůcka.

TIP: Jak nejlépe uspořádat ikonky aplikací na iPhone či iPadu? trochu pomůže s tím, jak se vyrovnat s záplavou ikonek, které si dělají co chtějí

Něco na hraní se může hodit

Ingress mám na telefonu i tabletu, ale používání na tabletu má výhodu jak velkého displeje, tak podstatně větší výdrže baterie. A ldyž už jsme u her, tak PixWords (děti hrály hodně), GTA III, Touch Tanks, Smurfs Village, FIFA 14, Angry Birds, Flappy Bird (ten už ale teď mít nemůžete), Simcity 4 DLX, samozřejmě jasně a bez přemýšlení Minecraft PE, Hockey MVP, 2048, World of Tanks BlitzTady ještě dodám, že některé z nich jsou placené, většinou ale využívám různých slev a akci, protože za plnou cenu bych je prostě nekoupil.

Vcelku se osvědčuje všechny hry dát do složky.

Z oblasti her bych doporučil ještě Steam Mobile, tedy pokud Steam používáte.

Pokud si pořídíte něco z Need for Speed (třeba Most Wanted,, ale ono jich je víc) pro iPad či Android, tak to asi není špatná volba. A pokud nevíte co hrát, tak určitě třeba Plants vs. Zombies 2 nebo cokoliv tomu podobné. Nebo klasika v podobě Ultimate Gem.

Prohlížeče, úložiště, bezpečí a vůbec další Internetové věci

Safari je sice fajn, ale pokud používáte Chrome na počítači, tak to rozhodně chce Chrome pro iOS. Pro synchronizaci, hesla i další věci.

Dropbox je multiplatformní klasika, cloudové úložiště bez kterého se neobejdete od okamžiku, kdy ho opravdu začnete používat. Vedle toho ještě Box, Microsoft OneDrive a případně jakékoliv další cloudové řešení. Nezapomeňte, že iOS si se soubory moc nerozumí.

Test rychlosti Internetu jednoznačně OOKLA Speedtest.net.  Na toto téma si můžete přečíst ještě Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet?

1Password je dobrá volba pro správce hesel, O tom jak jsou podobné věci důležité píšeme v tipu Správce hesel vám pomůže nejenom si hesla pamatovat, ale také zlepší bezpečí

Produktivita a tomu podobné zhůvěřilosti

Todoist je jedna z mála TODO/GTD aplikací, kterou jsem si kdy dokonce platil (a možná snad i ještě platím). V iPadu mám ještě GoTasks (protože umí napojení na Google Tasks) ale taky poněkud osiřelo nepoužíváním a stejně dopadlo Things.

Mindmeister a Mindjet Maps jsou dva zástupci aplikací pro práci s myšlenkovými mapami. Na tabletu velmi dobře použitelné. O myšlenkových mapách bychom tu měli ještě Jak na myšlenkové mapy? Mindmapping pro každého.

Evernote asi nemůže chybět nikde, přeci jen má k dispozici spoustu dobrých vychytávek. A nezapomeňte případně na Evernote Penultimate, což je nejenom malovací nástroj, ale umí toho mnohem víc.

IA Writer pokud chcete mít na čem psát a opravdu jenom psát. Případně Editorial, kde si užijete nejenom editace, ale možností automatizace a podpory pro Markdown. Další možná varianta Byword.

Drafts 4 doporučované pro případ, že chcete rychle a snadno vytvářet poznámky a pracovat s nimi.

Načítání vizitek má přehršel možnosti, ale odzkoušené a docela dobré je CamCard HD. Není to ale jediná možnost, v Jak nejsnáze dostat papírové dokumenty do počítače možná najdete další inspiraci. Pro běžné skenování je asi vhodné doporučit Scanbot.

IFTTT (nyní IF) na iPadu

Stejně jako pro Android, i zde rozhodně IF by IFTTT a pokud k němu budete chtít, tak Do Button, Do Camera a Do Note. To vše je na delší povídání, takže ho případně hledejte v IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet

Z trošku podobného prostředí je Workflow

Možná budete hledat lepší kalendář, v takovém případě Fantastical 2 (iPad, iPhone) může být velmi dobrou volbou.

Vytáčí vás „česká“ klávesnice od Apple na iPhone/iPadu? Pořiďte si jinou se vám bude hodit, protože tohle je také hodně o produktivitě

Multimédia? Ano, budete potřebovat něco navíc

Přehrávání videí jsem již kdysi vyřešil přes CineXPlayer. Rozhodně VLC protože videa prostě určitě můžete chtít potřebovat řešit a umí toho více.

Na hudbu třeba Spotify.

Tiviko TV program Seznam.cz TV program, TV Program pre Slovensko, TV Magazín či O2 TV Go pro případ, že chcete vědět co bude v televizi. Paradoxem je, že tady je výběr opravdu těžký, takže já sám jsem nakonec skončil u posledně zmíněného.

Soundcloud pokud vám jde o nějaké to audio, obsah, tvorbu, podcasty a tak. A když už jsme u toho audia, tak pro nahrávání třeba Recordium. K podcastům viz Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

TIP: Přecházíte na Chromebook? Jaké aplikace nahradí ty, na které jste zvyklí odjinud? Tenhle tip vám možná vyřeší problém, jak tu prohlížečově založenou věc používat.

Grafika, design, práce s fotkami a tak vůbec

Protože Tablet se daleko víc hodí pro vytváření grafických věcí, editaci fotek, tak tady je docela dost tipů – velmi praktické Notegraphy, fantastické Canva či z podobné skupiny Studio Design, to umožňuje velmi rychle a snadno vytvářet jednoduché karty s textem. Layout od Instagramu pro vytváření koláži fotek, alternativa k němu je PicFrame. Adobe Illustrator Draw pro malování.

Full Pic je jednoduchá pomůcka pro Instagram, umí vytvářet čtvercové fotky a některé další věcí.

Od Adobe toho mimochodem najdete víc, ale na tohle nejsem příliš odborník, stejně jako na další grafické/designérské nástroje – z těch všech co jsem kdy zkoušel si nakonec nechávám Adobe PS Express, Adobe Sketch, Adobe Photoshop Mix, pochopitelně skvělý Snapseed (Google a úpravy fotek), Paper coby další malování, Evernote Skitch který toho umí daleko víc, než jenom malovat, AutoDesk SketchBook.

Od dalších lidí dorazilo doporučení na Pixelmator.

Waze zcela rozhodně, protože jde o jednu z extrémně užitečných navigačních pomůcek. A je to také příklad aplikace, kterou samozřejmě musíte mít v mobilu, ale v tabletu je použitelnější.

Mapy.cz rozhodně patří k tomu, co se českému Seznam.cz povedlo.

Speed Cars, Uber, Liftago Taxi a WunderCar pro případ, že chcete či opravdu potřebujete taxíkem.

Commander Compass Lite protože občas můžete potřebovat kompas (ten pro iPad neexistuje rovnou).

Na počasí Weather HD, která se podle všeho mezitím přejmenovala na Clear Day. Ale třeba zrovna tady platí, že na počasí se spíš podívám do mobilu, než do tabletu. A In-počasí  je jednou z mnoha, ale opravdu z mnoha, dalších možností jak dostat počasí do iPhone či iPadu.

Co se nikam nevešlo nebo prostě nejde nikam dát

Launcher je vlastně něco, co ještě před iOS8 nemohlo existovat, Today widget pro snadné spouštění aplikací. Zajímavé na něm je, že s Apple dost bojují o přežití.

Net-A-Porter pokud vás zajímá jak vypadá mobilní nákupní aplikace od jednoho z silně rostoucích e-shopů. Nebo prostě pokud se chcete dívat na oblečení a módu. A boty, v mém případě, hlavně.

QR Reader protože potřebujete mít čím číst QR kódy.

Budete potřebovat i kalkulačku, což je je věc kterou by člověk čekal přímo od iOSu, ale musíte sáhnout třeba po Calculator iPad

Budete-li hledat něco jako souborový manažer (což v iOSu moc smysl nedává), tak dobrá možnost je Documents. Případně zkuste Co je to souborový manažer? Tipy na ty lepší a k čemu že mi to bude?  jsou tam nějaké další tipy.

Jak na iOSu mít Linuxový shell? Dokonce včetně balíčků a dalších vychytávek

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky