@365tipu

TIP#078: Jak nejsnáze dostat papírové dokumenty do počítače

Je tu další z tipů, který vám nabídne několik možností týkajících se určité činnosti. Dnes to bude otázka toho, jak dostat něco co máte na papíře do počítače. Něco na co jste dřív hlavně potřeboval scanner, ale dnes si vystačíte dobře s mobilem nebo tabletem. Tedy samozřejmě takovým, který má fotoaparát a umožňuje využívat nějaké ty aplikace.

Je dobré vědět, že existuje řada aplikací pro „scan“ dokumentů a mají velmi různorodé rozšíření možnosti. Je na vás jakou si vlastně vyberete, nakolik vám bude vyhovovat, co budete ještě potřebovat. Někomu se může hodit OCR (optické rozpoznávání znaků), protože mu to umožní z dokumentů získat použitelné (občas nepříliš dobře, protože čeština bývá zádrhel) texty, zejména v tom, že je pak lze alespoň prohledávat.

2015-03-15 15.24.29Google Drive (Disk Google) – Pokud máte Android, tak máte vlastně všechno co potřebujete. Google Drive (Disk Google) má totiž zabudovaný „scan“, přímo v menu ho najdete přes „Add New“. Užitečné může být i to, že Google umí OCR (tedy rozpoznávání písma) a nasnímané můžete uložit do PDF. V iOSu bohužel tato funkčnost chybí, jediné co tam najdete je „Use Camera“, což vám alespoň umožní vyfotit a  uložit jako JPG obrázek.

CamScanner – www.camscanner.com – je pro Android, iOS i Windows Phone a v zdarma dostupné podobě vám nejspíš bude stačit. Dokument ukládá jako PDF, umí OCR (k 2015/05 ale bez češtiny), zvládá i více stránek. V zdarma dostupné podobě jsou ještě tuším anotace, zvýrazňování a ukládání do vlastního cloudu (což v době Dropboxů a jiných věcí je trochu zbytečné, ale budiž). Placená podoba přidává více místa v cloudu, editovatelné OCR, synchronizaci s dalšími cloudovými služba a heslování PDF. [28.08.19] POZOR! Kaspersky zjistili, že už několik měsíců obsahuje malware, z Google Play už byl odstraněn. Viz Populární CamScanner pro Android obsahoval a šířil malware. Pokud máte v mobilu, tak urychleně odstranit!

Genius Scan thegrizzlylabs.com  – je také pro Android, iOS i Windows Phone a umí prakticky všechno co jiný (a co umět má), větší pozornosti věnuje obrázkům a nakresleným věcem, líbit se vám možná bude to, že dokáže napravit vyfocení ve špatném úhlu. Stejně jako předchozí je dostupná zadarmo, zaplacením se zbavíte inzerátů a přidájí se nějaké další drobnosti.

Evernote a Scannable evernote.com/products/scannable – je skvělou volbou pro každého, kdo si navykl na Evernote (což se mi nikdy nepodařilo a čím dál tím méně je to pravděpodobné že by k tomu snad kdy došlo). Jediná vada Scannable je, že je pouze pro iOS. V placené verzi si užijete i OCR (kterému navíc můžete posílat věci ke zpracování mailem).

FineScannerwww.abbyy.com/finescanner_ios – je taky pouze pro iOS a v neplacené verzi není například OCR.  Na druhou stranu je tu široká podpora formátů ukládání výsledku. V placené podobě přibývají různé další funkce.

Scanner Pro readdle.com/products/scannerpro5  – je také další kousek pouze pro iOS, který se vám možná bude líbit hlavně tím, že rovnou ukládá vše nasnímané do vašeho cloudového úložiště.

Office Lens od Microsoftu je od 2. dubna 2015 dostupná pro iOS (zde) i Android (tudy), oproti původní dostupnosti pouze pro Windows Phone (zde). Zajímavé je, že umí OCR, umí číst vizitky a spolupracuje s OneNone i OneDrive.

Další tipy a přídavky po vydání

Měli byste vědět, že zdaleka nejde o úplný přehled, pouze pár tipů, které můžete zkusit. A které vám případně pomohou i najít další podobné aplikace. Pokud sami máte v oblibě jinou a můžete ji doporučit, dejte vědět – 365tipu@gmail.com nebo @365tipu na Twitteru či 365 tipů na Facebooku. Rádi přidáme.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky