@365tipu

Poznámky/Notes v iOS 11 mají nový skener dokumentů. A vypadá dobře

Další z dobrých novinek v iOS 11 je přidání podpory pro skenování (ofocení) dokumentů do aplikace Poznámky/Notes. Funguje dost dobře na to, abyste si případnou samostatnou aplikaci původně pro tohle pořízenou z telefonu či tabletu vyhodili. Tedy pokud neumí třeba převádět vizitky na elektronické a tak podobně.

Notes/Poznámky mají přímo volbu „Scan Document“ v menu po přidání nové poznámky (nebo otevření existující) (viz + symbol vpravo dole). Neznámo proč ale tuhle možnost nenajdete v Ovládacím Centru – tamní ikona pro Poznámky to neumí, ale dostanete se k tomu přes New Note/Nová Poznámka.

2017-09-28 12.03.16.png

Samotné ofocení dokumentu umožňuje přepnout mezi barevnou kopií, kopií ve stupních šedi či čistě černobílou – stačí použit symbol s třemi kroužky nad spouští. Čtvrtá volba (Photo) přepne na pořízení klasické fotografie, která nebude používat žádné optimalizace umožňující lépe ofotit dokument.

2017-09-28 12.05.27.png

TIP: Pokud řešíte Jak nejsnáze dostat papírové dokumenty do počítače tak je tu přesně tenhle starší tip s užitečnými aplikacemi

Samotné ofocení můžete vyvolat stiskem spouště, nebo prostě nechte chvíli „zamířeno“ a pokud iPhone/iPad dojde k názoru že má dostatečně ostrý a dobrý obraz, tak ofotí sám od sebe (je i vidět co považuje za vhodné k ofocení, v manuálním režimu to můžete po vyfocení napravit).

Hodně zajímavé je, že případně vyfocení pod nějakým úhlem se pokusí Poznámky napravit tak, abyste měli opravdu „fotokopii“. Nepočítejte ale s tím, že by to zvládl při nějakém opravdu hodně extrémním úhlu. Tady je podstatné, že napraví nějaké drobné odchylky od vodorovnosti.

2017-09-28 12.10.56.png

Ofotit dokumentů můžete postupně více, po každém se znovu aktivuje kamera a čeká na další dokument. Stačí pak stisknout na save/uložit (vpravo dole) a vše se uloží – pokud jste skenovali více věci, tak všechny budou součástí jedné Poznámky.

2017-09-28 12.11.23.png

Uložené naskenovaný dokumenty jsou samozřejmě obrázky a můžete je přímo v Poznámkách oříznout, změnit barevnost, otáčet o 90 stupňů, poznámku přejmenovat (z „Scanned Documents“) abyste lépe poznali o co jde, smazat a vyvolat sdílecí dialog. Přes ten si můžete spustit třeba anotaci (Markup) a něco připsat, označit, vygumovat – uloží se to zpět do obrázku v Poznámce.

Jediná nevýhoda je, že všechny ofocené dokumenty jsou uloženy pouze v Notes. Nedostanete se k nim z Files ani odjinud a pokud je chcete dostat jinam, musíte je klasicky exportovat.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky