@365tipu

TIP#1485: K čemu je dobrý „burst“ režim (mode) při focení na iPhone a jak ho zapnout

Burst mode na iPhone umožňuje vyfotit velmi rychle sérii fotografií jedné věci – funguje velmi jednoduše, prostě podržíte spoušť (pozor od iPhone 11 je nutné posunout spoušť směrem doleva) a dokud jí držíte posunutou, tak iPhone zaznamenává další a další fotografii rychlosti deset za sekundu – kolik jich vyfotil budete vidět na spoušti. Nejde to v Deep Fusion režimu, při focení HDR, při zapnutém blesku ani při aktivní samospoušti.

20191110_173739000_iOS.pngNení to natáčení videa (na to si přepněte na natáčení videa) – ve Fotkách v telefonu budete „burst“ vidět jako jednu fotku s indikací burstu (špatně viditelný náznak na horní hraně fotky), ale ve skutečnosti je to prostě daný počet fotografií.

Z „burstu“ můžete dostat ven libovolnou fotografii, což je jedna z věcí pro kterou tohle často slouží.

Nejlépe poslouží „burst“ když fotíte něco pohyblivého ale i když si nejste jisti zda fotka vyjde pro světelné podmínky.

TIP:  Změny ve Fotoaparát/Camera aplikaci a ve Fotkách v iOS 14

Po vyfocení se pak můžete jít podívat a projít všechny snímky a možná některý z nich bude lepší než jiné. Také možná lepší, než ten co iPhone sám vybral jako správný.

Všechny „burst“ fotky najdete v samostatné foto knihovně s názvem „Bursts“ (v části Media types). Pokud synchronizujete iCloud do dalších zařízení, tak se samozřejmě kompletní „burst“ přenese – znamená to nejen zabrání dost místa na cílovém počítači/zařízení, ale i zvýšené nároky na datové přenosy.

U přenosů (synchronizace) narazíte na další chybičku, ukazatel synchronizace ukazuje velký počet fotek, ale nezmění se dokud se nepřenese celý dávka fotek jednotlivého „burstu“.

TIP: Co je to Live Photo na iPhone a jak s tím pracovat?

Dejte si pozor i na to, že sice můžete burstové fotky smazat, ale pokud se už začala jakákoliv z nich synchronizovat, tak se tím synchronizace nezastaví (ano, dost nepříjemná chyba v iOSu). A mimochodem, nepomůže ani promazat „smazané fotky“ do kterých se pochopitelně vše přesunulo.  Jediné co pomůže je restart iPhone.

POZOR: V iPhone 11 se držení spouště používá k nové funkci jménem QuickTake – bez nutnosti přepnout na natáčení videa začnete natáčet videa (kolik toho natočíte bude vidět nahoře v podobě času). Dokonce můžete „odtáhnout“ spoušť vpravo na zamykací symbol abyste ji nemuseli držet.

Pokud budete z Burst mode fotky chtít udělat GIF tak dobrá zpráva – ve zkratkách (Shortcuts) je možné najit „Burst to GIF. Případně si můžete pořídit aplikaci, které to umí – za 0.99 USD Burstio, zdarma dostupný GIF Toaster či GIPHY Cam.

PS: Ona změna na iPhone 11 znamená, že opravdu jenom popotáhněte spoušť, nesmíte jí držet, to vám začne natáčet video (výše zmíněný QuickTake)

TIP: Další tipy a triky pro Apple iOS i iPadOS najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky