@365tipu

TIP#1490: Co je to Live Photo na iPhone a jak s tím pracovat?

Focení na iPhone umožňuje využívat funkčnost pojmenovaná Live Photo – je to vlastně docela dost jednoduché. Mobil nepřetržitě zaznamenává co se děje 1.5 sekundy před stisknutím uzávěrky a pak ještě 1.5 sekundy po stisknutí. Live photo je ve skutečnosti video dlouhé tři sekundy – zaznamenává jak pohyb, tak zvuk.

20191118_134350000_iOS.png

Abyste pořídili fotku v tomto režimu tak si musíte Live Photo zapnout – v otevřené aplikaci fotoaparátu k tomu slouží ikonka v horní částí vypadají jako tři kolečka – pokud je přeškrtnutá, fotí se klasicky – tj. stisk spouště vyfotí jednu fotku.  Pokud je nepřeškrtnutá, bude výsledkem „živá fotka“. U té pamatujte že má větší nároky na velikost a také, logicky, větší nároky na případná mobilní data.

Focení s aktivním Live Photo navíc vyžaduje, abyste pamatovali na 1.5 sekundu před a po stisknutí uzávěrky. Hodí se k focení věcí v pohybu, ale nikoliv delších než právě tři sekundy. Můžete při tom fotoaparátem pohybovat (to byste u běžné fotky nedělali), ale stále mějte na paměti, že jde opravdu jenom o tři sekundy a  pohyb bude v pohodě pro video část, ale ne pro „střední“ statickou fotografii.

Uložená Live Fotka se pozná po otevření pomocí doplněné „LIVE“ (ne, v přehledu fotek to bohužel není jak poznat) a je možné na ní podržet prst aby se „rozhýbala“. V editaci je navíc možné přes ikonku live zobrazit sled všech snímků, ze kterých je tvořena – lze pak vybrat „kličovou/ttulní fotku“ (tu co se ukazuje ve statické podobě) a můžete si i jednotlivé snímky uložit samostatně – třeba proto, že se zrovna jeden z nich povedl více než jiné (nastavte ho jako titulní fotku a pak zrušte Live nebo využijte sdílecí dialog a možnosti Duplicate/Duplikovat). Live fotku lze i zkrátit (omezením zleva a zprava) a je možné u ní vypnout zvuk.

POZNÁMKA: Pokud byste chtěli vědět kolik snímků na ony tři sekundy Live Photos použije, tak se to liší od modelu telefonu i verze iOSu. Na iPhone 6s to začínalo u 15 fps, na iPhone 7 se počet až zdvojnásobil. V aktuální podobě (na aktuálním hardware a iOSu) by jedno Live photo mělo tvořit 42 snímků před stiskem, samotný snímek kdy stisknete spoušť a 42 snímků p stisknut (85 snímků, 30 fps). Samotný „prostřední“ snímek má mimochodem plné rozlišení fotky, předchozí nikoliv.

Live fotky se hodí jako tapeta na obrazovku – budou se při každém odemknutí zařízení přehrávat.

Můžete je sdílet na Facebook či Tumblr kde se objeví jako video. Nepůjde to ale přes sdílecí dialog, bude nutné je nahrát přímo v příslušné aplikaci. Na Facebooku se ale nepřehrávají na počítačích, jedině opět na iPhone/iPadu (ano, chápete správně ani na Androidu to nebude fungovat).

Na Instagram je není možné nahrávat, budete případně muset pořídit něco jako Lively pro převod Live fotky na GIF (nebo přes video, viz dále). Od 12. prosince 2019 to umí Twitter (Twitter doplnil podporu pro Live Photos z iPhone)

Přímo v aplikací Photos/Fotky v iPhone můžete po výběru více Live fotek (ideálně takových co navazují) všechny uložit jako jedno nové video. Jednu Live fotku na video také můžete převést pomocí stejného sdílecího dialogu ve kterém najdete Save as video/Uložit jako video.

Synchronizace mimo iCloud Live fotky převádí na statické JPG – použije se onen hlavní/klíčový snímek (ostatně totéž dělá se všemi fotkami/videi v HEIC formátu). Vše zde popsané vlastně funguje jenom v ekosystému od Apple. Jediná možnost jak dostat Live fotky do (například) Windows je stáhnout si je přes USB kabel v MOV podobě.

OneDrive v říjnu 2020 (konečně) doplnil podporu pro Live Photos z iOSu. Má to ale pořád háček, fungovat to bude jenom na iOSu a stále jen v Apple Photos. OneDrive kdekoliv jinde pořád bude ukazovat Live Photo jako statickou fotku. Zvláštní podpora.

TIP: Pokud chcete vždy fotit v Live podobě tak v Nastavení -> Fotoaparát najdete Zachovat nastavení.

20191118_135245000_iOS.png

Live fotky můžete doplňovat o efekty – stačí otevřít fotku a přejetím nahoru se vám zobrazí nabídka efektů – k dispozici je Loop/Smyčka, Bounce/Odrážení a Long Explosure/Dlouhá expozice. Posledně jmenovaný zkuste použít na tekoucí vodu, ohňostroj nebo auta jezdící ve tmě. Odrážení je prosté hraní tam a zpět, Smyčka je hraní pořád dokola.

Podobné Live fotkám je focení v burst režimu (K čemu je dobrý „burst“ režim (mode) při focení na iPhone a jak ho zapnout) – tam ale jde o záznam deseti snímku za sekundu po celou dobu co držíte spoušť. Hodí se tedy podstatně více na delší dění ze kterého chcete získat jednotlivé fotky.

TIP: Další tipy a triky pro Apple iOS i iPadOS najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky