@365tipu

Změny ve Fotoaparát/Camera aplikaci a ve Fotkách v iOS 14

V polovině září 2020 dorazila nová verze iOSu (a iPadOSu) s číslem čtrnáct a přinesla středně větší množství změn. Ty týkajíc se fotek a focení najdete právě v tomto tipu.

Fotoaparát/Camera umožňuje manuálně nastavovat kompenzaci expozice. Hledejte symbol +/- v kroužku vpravo nad spouští (v liště co si musíte zobrazit pomocí šipky nahoře uprotřed). 

V Nastavení/Settings -> Fotoaparát/Camera je nová volba Preserve Settings kde můžete nastavit zachování nastavení expozice mezi jednotlivými snímky.

Při focení v Nočním režimu/Night Mode budete mít na obrazovce pomůcku pro držení telefonu bez pohnutí – zaměřovací kříž uprostřed bude mít žlutou a bílou podobu, kterou byste měli pokud možno sladit doprostřed.

Novinka je i možnost vyfotit selfie či natáčet selfie video v zrcadlové podobě (iPhone selfie automaticky otáčí) – najdete v Nastavení/Settings -> Fotoaparát/Camera -> Kompozice/Komposition a tam Mirror front camera (na iPadu tohle nehledejte, neumí to). A nedivte se, projeví se to až po vyfocení/natočení videa, při focení a natáčení na displeji to poznat není.

Nově jdou použít tlačítka pro nastavení hlasitosti pro focení v burst režimu. v iOS 13 se objevilo držení (kteréhokoliv) z tlačítek hlasitosti pro natáčení QuickTake videa. Nově můžete v Nastavení/Settings -> Fotoaparát/Camer -> Use Volume Up for Burst zapnout Hlasitost nahoru/Volume Up pro Burst režim. Hlasitost dolů/Volume Down zůstane funkční pro Quick Take. Pokud tápete v termínech, tak viz  K čemu je dobrý „burst“ režim (mode) při focení na iPhone a jak ho zapnout a dobré vědět, že QuickTake nově umí i  iPhone XR, XS, and XS Max a připomenu, že jde o držení spouště v režimu Photo aby se natáčelo video (včetně možnost popotáhnout doprava pro uzamčení abyste ji nemuseli pořád držet).

Libít se určitě bude zvýšení rychlosti focení až o 90 procent. Nově můžete vyfotiž až 4 fotky za sekundu. Rychlejší je i vyfocení první fotky – o 25 procent a u portrétů o 15 procent. V Nastavení je navíc možné najít Prioritize faster shooting pro situace kdy budete rsychle tisknout spoušť a chcete mít jistotu, že nepřijdete o snímek – samozřejmě na úkor kvality snímků.

Fotky je nově možné popisovat (mají Captions) ale bohužel to nic nemění na tom, že fotografie stále nemají jména a v počítači vám to tím pádem bude nadále způsobovat komplikace. Popisek se přenáší do Mac OS, do Windows přes iCloud nikoliv. Přidání popisku samozřejmě není možné poté co si otevřete fotku pro úpravy (UX je prostě u Apple problém), musíte ještě o krok dříve (po otevření fotky) udělat swype vzhůru. Což samozřejmě také znamená, že se přidané popisky nijak viditelně nezobrazují. Prostě Apple. Ale jde v nich hledat, tak alespoň něco.

Při natáčení videa (včetně natačení slo-mo videa) je nové v pravém horním rohu vidět režim – rozlišení a počet snímků za sekundu.  Kliknutím můžete změnit.

Co je těžko pochopitelné je změna v ovládaní blesku. Ikonka vlevo nahoře má nově jen dva stavy (vypnuto a Auto). Pokud chcete vynutit blesk, tak musíte zobrazit spodní výběr (šipka nahoře uprotřed) a vlevo je původní ovládání blesku – tedy Auto, On, Off.

Alba je nově možné lépe třídit. Došlo v vylepšením v ovládání, ale osobně Fotky/Photos aplikaci stále považují za obtížně ovladatelný zmatek. Novinkou je i možnost vyhledávání ve fotkách při vkládání fotek do aplikací.

V Nastavení je možné nově zapnout zobrazování alba Hidden/Skryto. Nastavení/Settings -> Fotky/Photo -> Album Skryté/Hidden Album. V Photos/Fotky ho pak najdete dole v Utility/Utilites. Album Skryté/Hidden obsahuje fotky, které jste skryli (možnost skrýt/hide fotku je v sdílecím dialogu).

Ve všech aplikacích co přistupují k fotkám budete znovu muset určit práva – nově je totiž možné určit konkrétní alba i fotografie, ke kterým má daná aplikace přístup. Viz Co je nového v iOS/iPadOS 14 co se týče ochrany soukromí

TIP: V 📱 Tipy a triky pro Apple iOS najdete množství dalších tipů a triků pro iPhone, iPad i Apple Watch.

Vše co se objevilo v iOS 14 najdete v Co je nového v iOS 14 pro iPhone a iPad. Kompletní přehled

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky